Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10154 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:
Τα τζάκια κάνουν ότι θα έκανε και οποιαδήποτε άλλη αντίστοιχης ισχύος πηγή θέρμανσης. Ούτε θαύματα, ούτε τραγωδίες. Απλά καίνε φτηνό καύσιμο. Οποιαδήποτε πραγματικά 14kW εστία να έβαζα, είτε σόμπα, είτε λέβητα, είτε πέλλετ, φαντάζομαι την ίδια δουλειά θα έκανε. Εγώ διαφημίζω το Invicta, όχι γιατί κάνει θαύματα, αλλά γιατί παρόλη την χαμηλή τιμή του, φαίνεται ότι τα νούμερά του ισχύουν και βγάζει πραγματικά την ζέστη που υπόσχεται. Φαντάζομαι δεν είναι το μόνο που επιβεβαιώνει τα νούμερά του, αλλά εν τέλει το έχουμε ήδη 4-5 άτομα και οι απόψεις συγκλίνουν και νομίζω ότι μπορείς να πεις ότι δεν έχει άλλο φτηνότερο σε τέτοια απόδοση. Μετά από 3-4 χρόνια θα μπορούμε να πούμε και για την αξιοπιστία του, οπότε θα φανεί αν χτυπήσαμε λαβράκι (εγώ με τα 9mm πάχος του μαντεμιού του, είμαι σχεδόν σίγουρος).


Το ίδιο πράγμα λέμε Αστέρη με άλλα λόγια. Απλά εγώ τόνισα ότι για το τελικό αποτέλεσμα πρέπει να λαμβάνουμε υπ' όψη και τον περιβάλλοντα χώρο και τις απώλειες του. Ας μη τα φορτώνουμε όλα, καλά ή κακά στις εστίες.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10164 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kwnmix έγραψε: Έχεις δίκιο εδώ δεν έρχεται να βάλει τον πετροβάμβακα γιατί είναι μακριά η Περαία από τη Σταυρούπολη. Τελοσπάντων πρέπει να σταματήσω να είμαι ευγενικός μαζί του. Ωστόσο μου είχε πει ότι δεν έχει τις γνώσεις για να βάλει τη συστολή και δεν μπορεί βγάζοντας την κασέτα να φτάσει την παλιά σωλήνα από μέσα από τη φούσκα για να την τοποθετήσει.
Θα του πω να έρθει και αν δεν ξέρει θα του πω τι να κάνει επακριβώς για την τοποθέτηση και μετά βλέπουμε.


Να του πεις ή να έρθει να βάλει την συστολή, ή τηλεφωνάς στον συνήγορο του πολίτη για καταγγελία, ώστε να τα πάρει όλα πίσω, αφού δεν δουλεύουν σωστά...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kwnmix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10165 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dmtr έγραψε:

Asteris έγραψε:
Τα τζάκια κάνουν ότι θα έκανε και οποιαδήποτε άλλη αντίστοιχης ισχύος πηγή θέρμανσης. Ούτε θαύματα, ούτε τραγωδίες. Απλά καίνε φτηνό καύσιμο. Οποιαδήποτε πραγματικά 14kW εστία να έβαζα, είτε σόμπα, είτε λέβητα, είτε πέλλετ, φαντάζομαι την ίδια δουλειά θα έκανε. Εγώ διαφημίζω το Invicta, όχι γιατί κάνει θαύματα, αλλά γιατί παρόλη την χαμηλή τιμή του, φαίνεται ότι τα νούμερά του ισχύουν και βγάζει πραγματικά την ζέστη που υπόσχεται. Φαντάζομαι δεν είναι το μόνο που επιβεβαιώνει τα νούμερά του, αλλά εν τέλει το έχουμε ήδη 4-5 άτομα και οι απόψεις συγκλίνουν και νομίζω ότι μπορείς να πεις ότι δεν έχει άλλο φτηνότερο σε τέτοια απόδοση. Μετά από 3-4 χρόνια θα μπορούμε να πούμε και για την αξιοπιστία του, οπότε θα φανεί αν χτυπήσαμε λαβράκι (εγώ με τα 9mm πάχος του μαντεμιού του, είμαι σχεδόν σίγουρος).


Το ίδιο πράγμα λέμε Αστέρη με άλλα λόγια. Απλά εγώ τόνισα ότι για το τελικό αποτέλεσμα πρέπει να λαμβάνουμε υπ' όψη και τον περιβάλλοντα χώρο και τις απώλειες του. Ας μη τα φορτώνουμε όλα, καλά ή κακά στις εστίες.


Διαβάζουμε συνέχεια εδώ μέσα για προβλήματα ανθρώπων, που με το τζάκι των 10-15kW που βάλανε, δεν μπορούν να ζεστάνουν τα 30-40 τετραγωνικά του σαλονιού, ούτε στους 19-20 βαθμούς. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Πιό πριν πως τα 2-3 σώματα του καλοριφέρ, μισής θερμιδικής αξίας από το τζάκι, πήγαιναν τον χώρο στους 22+ ? Αν το σπίτι έχει τεράστιες απώλειες, το ίδιο θα συμβαίνει και για το τζάκι και για το καλοριφέρ. Δεν μπορεί το καλοριφέρ με την μισή ισχύ να ζεσταίνει τον χώρο και το τζάκι όχι. Τα δωμάτια στα δέκα μέτρα, ίσως να ζορίζεται, αλλά το σαλόνι, που κανονικά θέλει 4-5kW, δεν γίνεται να του δίνεις 10-15 και να μην πηγαίνει στους 25 βαθμούς. Και από σκέτο τούβλο να είναι το σπίτι, στον χώρο που δίνεις 2-3kW ανά 10τμ, θα έπρεπε να κάνεις χαμάμ από την ζέστη...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10166 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
kwnmix
φιλε μην κανεις τιποτα θελει να στα παρει ο τυπος.
Αλλα ακομα καλυτερο πες του οτι θα πληρωθει αφου δουλεψει σωστα το τζακι να τον εχεις εσυ στο χερι και οχι αυτες οι κουφαλες.Ρωτα και εμενα φιλε προεδρος του σωματειου ειμαι κατι ξερουμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kwnmix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10171 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@Asteri,
Συμφωνώ και επαυξάνω! Επειδή δεν έχω λέβητα και στηρίζομαι έως τώρα σε κλιματιστικά για θέρμανση, ρώτησα σε πολλές εταιρίες για λέβητες ηλεκτρικούς, αερίου, αντλίες θερμότητας και όλοι υπολόγιζαν τις ανάγκες του σπιτιού μου (120 τ.μ.) στα 12 kw. Η ενέργεια που απαιτέιται για να θερμάνεις ένα σπίτι από τους 0 εξωτερική στους 21 εσωτερική είναι δεδομμένη για κάθε σπίτι και δεν επηρεάζεται από το είδος θέρμανσης. Όλα τα πιστοποιημένα τζάκια πρέπει λογικά να μπορούν να επιτύχουν την ισχύ που αναγράφεται στις τεχνικές προδιαγραφές (με συγκεκριμένο αριθμό ξύλων και χαμηλής υγρασίας), επομένως όποιος δεν ζεσταίνει τον χώρο του με τζάκι ισοδύναμης του λέβητα του ισχύος, πρέπει να ψάξει τα ξύλα του και την τοποθέτηση. Στην τελική για "control" αγοράζεις ένα τσουβάλι μπρικέτες που έχουν πολύ χαμηλή υγρασία και δοκιμάζεις με αυτές για να έισαι σίγουρος ότι δεν φταίνε τα ξύλα.
Η μεγάλη πληγή πάντως είναι η τοποθέτηση από ότι βλέπω στο φόρουμ. Όταν βλέπεις ανεμιστηράκια PC στην φούσκα, τρομάζεις. Τώρα ψάχνω τζακά για να μου περάσει το δικό μου στην Αθήνα και φοβάμαι γιατί κανείς δεν έχει ένα χαρτί που να λέει ότι έχει εκπαιδευτεί στην εγκατάσταση ενεργειακών (εκτός απο ορισμένους τεχνικούς αντιπροσωπειών) και ο Μπεν είναι μακριά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10172 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
φιλε Giol
τελικα τι αποφασισες να κανεις εαν επιτρεπεται?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.751 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ