Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10516 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giol έγραψε: @ THEKKV
Φίλε καλωσήλθες,
μου είχαν προτείνει και έμενα μια εστία της nordpeis και μου είπαν τα ίδια που σου είπαν και εσένα. Δεν ξέρω πόσο θα σου κοστίσει και πόσα είσαι διατεθιμένος να ξοδέψεις, αν θες να σου προτείνουμε κάτι καλό είναι να μας πεις αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιείς ώς κύρια πηγή θέρμανσης ή ως συμπληρωματική, πόσα τετατραγωνικά και πόσα δωμάτια θα ζεστάνεις και που σκοπέυεις να το τοποθετήσεις μέσα στο σπίτι (στην μέση, σε εξωτερικό τοίχο, σε εσωτερικό).
Αν τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα έχω δει ένα τζάκι τοπθετημένο μεταξύ κουζίνας και σαλονιού με το τζάκι να βλέπει σαλόνι και προς την κουζίνα -ένα μέτρο πάνω από το τζάκι- να έχει φούρνο με πυρότουβλο που χρησιμοποιεί το τζάκι για ψήσιμο :



Όσον αφορά τις nordpeis, ένα πράγμα δεν κατάφεραν να μου εξηγήσουν: πως με 9kw θα ζεστάνω αποτελεσματικά (0 έξω ,21 μέσα) 120 τ.μ. Κάπου δεν μου βγαίνουν οι υπολογισμοί. Το έλαχιστο που υπολογίζω ότι χρειάζεσαι για 120 τ.μ. είναι 12 kw (με καλή μόνωση - 1 kw για 30 κυβικά μέτρα)


Πωπωπω!!!! μακαρονάδα φούρνου που βγάζει αυτό!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10536 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

THEKKVV έγραψε: το σπιτι ειναι μεζονετα 135 συνολικα τετραγωνικα..δε θα ειναι κυρια θερμανση το τζακι.


θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από την δοκιμασμένη λύση της invicta που έχει βάλει ο asteris σε παρόμοιο από ότι καταλαβαίνω σπίτι (δίαβασε τα πρώτα ποστ) και από εκεί ως βάση αποφασίζεις αν θες -και αξίζει- να ανέβεις. Εκ πρώτης όψεος θα έλεγα ότι χρείαζεσαι ένα τζάκι με nominal 14 kw ώστε τις κρύες μέρες να ζεσταίνει χωρίς κόπο και τους δύο ορόφους. Επίσης έλεγξε να είναι από τις προδιαγραφές συνεχούς καύσης. Ενδιαφέροντα λύσεις μετά τις invicta και σε νορμάλ επίπεδα τιμής, είναι
www.edilkamin.com/el/it/focolari_chiusi/focolare_tekno_1.aspx

www.turbofonte.com/fr/foyer/categorie-fo...foyer-athos-877.html

μετά ανεβαίνουμε
www.lanordica-extraflame.com/es/chimenea...occo-900-piano_p9061

www.cheminees-philippe.com/en/cheminees/...fov%C3%A9a/fovea-692

www.palazzetti.it/en/i_prodotti/prodotti...&code=802521540&l1=2

www.jolly-mec.it/index.php/en/fireplaces...locco-fireplace.html

Όλα τα παραπάνω και άλλα πολλά τα βρίσκεις στην Ελληνική αγορά. Όλα νομίζω έχουν 5 χρόνια εγγύηση. Έχουν διαφορές στο υλικό κατασκευής (μαντέμι, ατσάλι, ironker, aluker ...) στο look, και στην τιμή. Εσύ αποφασίζεις πιο σου κάνει. Εδώ στην Ελλάδα έχουμε μικρή εμπειρία από ενεγειακά τζάκια και είναι δύσκολο να σου πει κάποιος με σιγουριά ότι το ένα μοντέλο είναι πιο αξιόπιστο από το άλλο κτλ. Η τιμή δεν είναι αντικειμενικό κριτήριο γιατί ο μεταλλουργός στην Δανια μπορεί να παίρνει 3000 το μήνα και σύνταξη στα 45 ενώ στην Ιταλία 1500 και στα 65 και η invicta να πουλά 2000 εστίες τον μήνα μόνο στο leroy, αυτό επηρεάζει την τιμή του προιόντος. Οι αποδόσεις έχουν διαφορές μεν αλλά είναι μεταξυ 70-82% οπότε δεν μπορείς να πεις ότι θα κάνεις απόσβεση τα 2000 λόγω 5% μεγαλύτερης απόδοσης.

Οπωσδήποτε σκέψόυ να βάλεις εναλλάκτη θερμότητας ότι και να βάλεις. Επίσης η θέρμανση θα ανεβαίνει την σκάλα αλλά δεν είναι σίγουρο οτί θα διαχέεται στις κρεβατοκάμμαρες για αυτό βάλε αεραγωγούς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10537 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:


Άσε είναι όνειρο, αν χτίσω σπίτι αυτό θα έιναι το πρωτο πράγμα που θα μπει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10560 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα εχουμε καμμια πληροφορια για αυτο www.tzaki.com.gr/images/logo.jpg συγγνωμη
δεν μπορω να βαλω το λινκ.
με ενδιαφερει το τ80 ισιο, ειναι πιστοποιημενο 15,2kw
το εχει καποιος;
την γνωμη σας θα ηθελα.ευχαριστω.

μοιαζει με αυτη TEKNO 1http://www.edilkamin.com/el/home.aspx

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10570 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
www.tzaki.com.gr/detail.php?Product_ID=1

Αυτό θα λές. Πιστοποιημένο από που είναι? Πέρυσι ο Μισαηλίδης ήταν η τελευταία στάση μου, αλλά και αυτός όπως και άλλοι δύο έλληνες κατασκευαστές που πήγα, δεν ήξερε να μου πει τίποτα για ισχύ και αποδόσεις και έτσι αποφάσισα και πήρα Invicta. Νάναι καλά για το καλό που μου έκανε...

Υ.Γ. Γνωστός που του προτάθηκε να βάλει Ιnvicta και το θεώρησε φτηνό, έβαλε από Μισαηλίδη. Τώρα δηλώνει λάθος επιλογή, δεν ζεσταίνει σαν τον γάλλο μας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10571 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ευχαριστω asteris, ναι αυτο ειναι το ειδες,κατι δεν σου αρεσε;
μηπως εχεις πολυ καλες μονωσεις γιαυτο αποδιδει καλα το τζακι σου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.570 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ