Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12009 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@DHMHTRHS
Αν και δεν είμαι mod στο φόρουμ, το να έρχεσαι και να πετάς ένα ποστ διαφημιστικό δεν συνάδει με την δεοντολογία του φορουμίστα. Από την στιγμή που είσαι επαγγελματίας του χώρου θα μπορούσες να μας διαφωτίσεις και να βοηθήσεις τους συμφορουμίτες να βρουν λύση στα προβλήματα τους μέσα από το φόρουμ, ώστε να μπορούν και άλλοι μελλοντικά να επωφεληθούν από την γνώση σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12010 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
φωτοβολιδες εορταστικες ο δημητρης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12011 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

DHMHTRHS έγραψε: GEIA SAS FILOI MOY ME SOSTH EPILOGH ESTIAS MPOROYN NA KALIFTHOYN TA 200 TM ME SOSTH MONOSH ZITISTE ENHMEROSH

Και αν ξαναγράψεις αφού διαβασεις τους ορους χρήσης με ελληνικά πεζα γραμματα

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12028 από arant
Απαντήθηκε από arant στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γεια σας,
Να παρουσιάσω και 'γω τα δικά μου πεπραγμένα.Θυμίζω λίγο το στόρυ: Όταν ξεκίνησα την περιήγησή και μελέτη του τόπικ, έκανα όνειρα για τρομερή βελτίωση του τζακιού μου (90cm, όχι ενεργειακό), με εναλλάκτες, βεντιλατέρ και άλλα πολλά! Οι λύσεις που μου προτάθηκαν κατ'ευθείαν (και πολύ σωστά) χωρίς περιστροφές ήταν αλλαγή της εστίας μου κλπ, αλλά απορρίφθηκαν από τη σύζυγο. ' Παρακολουθώντας γενικά τη συζήτηση για πάνω απο μήνα και παίρνοντας απαντήσεις στα ερωτήματά μου και τις μεσοβέζικες λύσεις που σχεδίαζα, κατέληξα σε μια ελάχιστη παρέμβαση:
1. έκλεισα την εξωτερική εισαγωγή αέρα στη φούσκα
2. Έφτιαξα όσο σωστά μπορούσα το θάλαμο πίσω από την εστία με πετροβάμβακα
3. άνοιξα εισαγωγές αέρα δεξιά αριστερά όπως δείχνει το βέλος σκάβοντας το διπλό τοίχο φτάνοντας πλάγια πίσω τη βάση της εστίας. είναι 2 + 2 σωλήνες Φ8.
4. Άνοιξα τις δυο μπροστά περσίδες 10χ20 που βλέπετε. έχω ακόμη 2 από πριν -αυτή που δείχνει το πάνω βέλος- στα πλάγια.
Κόστος υλικά+μεροκάματο σε ένα φίλο γυψοσανιδά που έκανε την πολλή δουλειά (εγώ όπως πάντα τσιράκι): 170ευρώ

Αποτέλεσμα: πρόλαβα να το ανάψω μερικές φορές πριν φύγουν τα κρύα και η απόδοση σχετικά με πριν εμφανής. Πολύ ικανοποιητική κυκλοφορία του αέρα ώστε να παίρνω τη ζέστη που εγκλωβιζόταν πριν στο θάλαμο, και πιο καλό άπλωμα της ζέστης στον όροφο. (ελπίζω να μην είναι ιδέα μου).

Φυσικά παραμένω μέλος του κλαμπ, αφού δεν προέβην σε ριζοσπαστικές λύσεις.

ΥΓ. Είμαι μέλος πολλά χρόνια σε άλλα φόρουμ, και λόγω επαγγέλματος γνωρίζω ότι γενικά στα φόρουμ μπορείς να διαβάσεις του κόσμου τις μλκίες, και πρέπει να φιλτράρεις σωστά. Μπορώ να πω ότι το συγκεκριμένο τόπικ είναι το κορυφαίο που συνάντησα, με πολύ σωστό περιεχόμενο και ουσιαστική βοήθεια, χάρη φυσικά στον Αστέρη κατά πρώτο λόγο (τον οποίο ευχαριστώ για άλλη μια φορά) και σε όλους τους υπόλοιπους.
Χαιρετώ, Αντώνης.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12031 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
arant
φιλε θελω μια φτογραφια απο μεσα την εστια σου γινεται για να δω κατι και θα σου πω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12045 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τελικά βρήκα άλλο τεχνίτη. Θα συνδέσει λεία ανοξείδωτη σωλήνα inox μονής ροφής Φ 200 απευθείας επάνω στην κασέτα και από εκεί μέσα από τη φούσκα θα τη βγάλει από την υφιστάμενη Φ 250 αμιαντοσωλήνα που ξεκινάει από το ταβάνι μου επάνω στο καπέλο της καμινάδας. Θα σφραγίσει τον αρμό ανάμεσα στην αμιαντοσωλήνα και την inox se δύο σημεία. Το ένα επάνω στο ταβάνι από εκεί που αρχίζει η αμιαντοσωλήνα και το άλλο στο τέρμα της καμινάδας επάνω στο καπέλο εκεί που τελειώνει η αμιαντοσωλήνα.
Θα χρησιμοποιήσει και δύο ημίγωνα για να ευθυγραμμίσει την κασέτα με την καμινάδα.
Το ερώτημα μου είναι το εξής. Μετά από αυτά θα έχω μια χτιστή φούσκα η οποία θα έχει ένα διάκενο με την κασέτα ακριβώς από πάνω από το θερμοθάλαμό της και επάνω από την κεντρική γρίλλια που εξέρχεται ο ζεστός αέρας. Από εκείνο το μοναδικό σημείο λοιπόν θα εισρέει μέσα στη φούσκα ο αέρας από το περιβάλλον και θα μπαίνει μέσα στη φούσκα και θα διαστέλλεται (ζεσταίνεται). Θα προσπαθεί να διαφύγει από το μοναδικό σημείο που είναι εκείνο από το οποίο μπαίνει ο κρύος αέρας.(δηλαδή πάλι από το διάκενο μεταξύ κασέτας και φούσκας).
Αυτό υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει κάποιο άλλο πρόβλημα; Μήπως πρέπει να ανοιχτή μία περσίδα επάνω στη χτιστή φούσκα για να γίνεται κύκλωμα; (Να μπαίνει κρύος αέρας από κάτω και να βγαίνει ζεστός από επάνω). Μήπως αν γίνει κάτι τέτοιο ενδέχεται να υπάρχουν οσμές γιατί η φούσκα είναι χτιστή από μέσα και έχει εμποτιστεί τόσα χρόνια από την κάπνα;
Ή δεν είναι απαραίτητο να γίνει κάτι τέτοιο;
Ή πρέπει εξαρχής να τη ρίξω και να κάνω νέα από γυψοσανίδα;
Ευχαριστώ για άλλη μία φορά. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.451 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ