Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12160 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ akapsali
Η δουλειά θα γίνει το επόμενο Σάββατο. Θα μπειτελικά (είχες δίκιο) Φ 18 inox λεία μονού τοιχώματος από την κασέτα μέχρι το καπέλο επάνω 12 μέτρα περίπου απευθείας χωρίς συστολή. Θα χρησιμοποιηθούν και 2 καμπύλες 45ο γιατί η έξοδος της κασέτας δεν πέφτει ακριβώς κάτω από την καμινάδα.
Στη συνέχεια θα σφραγιστεί ο αρμός ανάμεσα στη inox σωλήνα Φ 18 με την αμιαντοσωλήνα Φ 25 με πετροβάμβακα σε δύο σημείο (1 στην αρχή της αμιαντοσωλήνας στο ταβάνι μου και 1 στο τέλος της αμιαντοσωλήνας 10 πόντοι πριν το καπέλο).
Όλα αυτά θα γίνουν μέσα από τη χτιστή φούσκα χωρίς γκρεμίσματα. Αν γκρεμιστεί κάτι θα είναι εσωτερικά ίσως το προκάτ κομμάτι της φούσκας-ολόκληρη ή μέρος από αυτή μέσα από την τοιχοποιία.
Ελπίζω να λυθεί το θέμα μειωμένης απόδοσης του τζακιού και υπερβολικής κατανάλωσης ξύλου με αυτόν τον τρόπο. Εξάλλου ο Αστέρης είχε πρωτοεπισημάνει ότι ζεσταίνω τον ουρανό και τα περιστέρια.
Αν δεν λυθεί και με αυτό τον τρόπο τότε μάλλον θα χρειαστούμε γκρεμίσματα ή δεν ξέρω τι άλλο.
Θα ενημερώσω την επόμενη εβδομάδα τι αποτέλεσμα θα έχω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12165 από pmet
Απαντήθηκε από pmet στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kwnmix έγραψε: @ akapsali
Η δουλειά θα γίνει το επόμενο Σάββατο. Θα μπειτελικά (είχες δίκιο) Φ 18 inox λεία μονού τοιχώματος από την κασέτα μέχρι το καπέλο επάνω 12 μέτρα περίπου απευθείας χωρίς συστολή. Θα χρησιμοποιηθούν και 2 καμπύλες 45ο γιατί η έξοδος της κασέτας δεν πέφτει ακριβώς κάτω από την καμινάδα.
Στη συνέχεια θα σφραγιστεί ο αρμός ανάμεσα στη inox σωλήνα Φ 18 με την αμιαντοσωλήνα Φ 25 με πετροβάμβακα σε δύο σημείο (1 στην αρχή της αμιαντοσωλήνας στο ταβάνι μου και 1 στο τέλος της αμιαντοσωλήνας 10 πόντοι πριν το καπέλο).
Όλα αυτά θα γίνουν μέσα από τη χτιστή φούσκα χωρίς γκρεμίσματα. Αν γκρεμιστεί κάτι θα είναι εσωτερικά ίσως το προκάτ κομμάτι της φούσκας-ολόκληρη ή μέρος από αυτή μέσα από την τοιχοποιία.
Ελπίζω να λυθεί το θέμα μειωμένης απόδοσης του τζακιού και υπερβολικής κατανάλωσης ξύλου με αυτόν τον τρόπο. Εξάλλου ο Αστέρης είχε πρωτοεπισημάνει ότι ζεσταίνω τον ουρανό και τα περιστέρια.
Αν δεν λυθεί και με αυτό τον τρόπο τότε μάλλον θα χρειαστούμε γκρεμίσματα ή δεν ξέρω τι άλλο.
Θα ενημερώσω την επόμενη εβδομάδα τι αποτέλεσμα θα έχω.


@kwnmix

Προσοχη στο γκρεμισμα της φουσκας(παλιας καμιναδας εσωτερικα ). Μην γκρεμιζοντας την χαμηλα στην "βαση" της πεσει ολη .Το ιδιο σκεφτομουν να κανω και εγω αρχικα , να δουλεψω εσωτερικα απο κατω γκρεμιζοντας την φουσκα .Καλυτερα που δεν το εκανα επειδη ηταν ολο χτιστη με την βαση της κονικη να πηγαινει προς τα πανω .Οποτε οσο την γκρεμιζα τοσο ποιο ετοιμοροπη να πεσει ηταν . Για αυτο και εκανα μια τομη , για να την σπασω στην μεση καπου . Εχω ανεβασει φωτος για να δεις τι εννοω .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kwnmix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12166 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

tfekman έγραψε: Καλημέρα σε όλους!Αν και διαβάζω σχεδόν ένα μήνα το forum και ειδικότερα αυτό το thread σήμερα αποφάσισα να γίνω και επίσημα μέλος της παρέας σας.

Εδώ και κάμποσο καιρό σκέφτομαι να ξηλώσω το υπάρχον τζάκι του σπιτιού μου καθ' όσον έχει καθαρά διακοσμητικό ρόλο μιας και είναι ένα απλό μαντεμένιο ανοιχτού τύπου και να προχωρήσω στην αγορά ενός ενεργειακού με το οποίο θέλω να θερμάνω όσο το δυνατόν καλύτερα μπορώ μια μεζονέτα 120 τετραγωνικών (60+60) κατασκευής πριν από 2 χρόνια με διπλά τζάμια. Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι περίπου 3000-3500 συμπεριλαμβανομένου το κόστος εγκατάστασης και με δεδομένο ότι τουλάχιστον ένας σωλήνας θα πάει ακριβώς στο από πάνω δωμάτιο προκειμένου να θερμανθεί όσο το δυνατόν γίνεται και ο πάνω όροφος.Απ' ότι έχω διαβάσει ως τώρα υπολόγισα ότι χρειάζομαι ένα τζάκι ισχύος πάνω από 12-13kw προκειμένου να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις του χώρου.
Έχω βγει στους δρόμους και επισκέπτομαι διάφορες εκθέσεις εδώ στα Γιάννενα που μένω και πλέον είμαι πιο μπερδεμένος απ' όταν ξεκίνησα να το σκέφτομαι.Ο κάθε έμπορος προσπαθεί με επιδεξιότητα να σου αποκρύψει διάφορες χρεωσεις οι οποίες έπονται της εγκατάστασης και που στην ουσία εκτινάσσουν το κόστος.
Με την ως τώρα έρευνα που έκανα σαν τα πιο αξιόλογα τζάκια που είδα και απ' ότι φαίνεται καλύπτουν τις απαιτήσεις μου (τόσο σαν κόστος και σαν απόδοση) είναι τα εξής.

la Nordica MONOBLOCKO 750 PIANO με ισχύ στα 13,6kw
ARTKAMIN F1 80 Ελληνικής κατασκευής από Σαμουκατσίδη για το οποίο δε θυμάμαι ισχύ
CLAM FAVILA XL 584C 14,4kw

Αν μπορείτε βοηθήστε με σχετικά με την επιλογή μιας και έχω πελαγώσει...επίσης αν έχετε κάτι άλλο να προτείνεται θα σας ήμουν ευγνώμων μιας και θέλω να κάνω μια σωστή αγορά χωρίς να κλαίω τα χρήματα μου τα οποία δύσκολα θα βρεθούν για την αγορά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και τα ξαναλέμε για ανταλλαγή απόψεων.

το clam ποσο τιμη σου ειπανε και ποσο εγγυηση σου δινουνε?

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12167 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Θανάσης έγραψε: Έχω διαβάσει με προσοχή το συγκεκριμένο νήμα και έχω αποφασίσω να προχωρήσω σε αγορά κασέτας για την αναβάθμιση του τζακιού.
Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής. Οι έμποροι που έχω μιλήσει μου λένε ότι η κασέτα τοποθετείται στην υφιστάμενη εστία από πυρότουβλο χωρίς να χρειάζεται να αφήσω κενά αριστερά και δεξιά. Στο manual της invicta ακόμα και για τις κασέτες αναφέρει ότι απαιτείται κενό 4εκ.
Τέλος, η φούσκα του τζακιού δεν είναι από γυψοσανίδα αλλά κτιστή. Λόγω κασέτας και όχι foyer θα πρέπει να προχωρήσω σε επένδυσή της εσωτερικά με πετροβάμβακα ή είναι περιττό;

με πυροτουβλο και ο πετροβαμβακας και η αποσταση απο πυροτουβλο ειναι περιττο,ειναι η αποψη μου,χωρις να ειμαι μαστορας.

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12168 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Θανάσης έγραψε: Έχω διαβάσει με προσοχή το συγκεκριμένο νήμα και έχω αποφασίσω να προχωρήσω σε αγορά κασέτας για την αναβάθμιση του τζακιού.
Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής. Οι έμποροι που έχω μιλήσει μου λένε ότι η κασέτα τοποθετείται στην υφιστάμενη εστία από πυρότουβλο χωρίς να χρειάζεται να αφήσω κενά αριστερά και δεξιά. Στο manual της invicta ακόμα και για τις κασέτες αναφέρει ότι απαιτείται κενό 4εκ.
Τέλος, η φούσκα του τζακιού δεν είναι από γυψοσανίδα αλλά κτιστή. Λόγω κασέτας και όχι foyer θα πρέπει να προχωρήσω σε επένδυσή της εσωτερικά με πετροβάμβακα ή είναι περιττό;


Το κενό χρειάζεται για να προστατευθεί ο τοίχος από υποερθέρμανση (εσένα είναι πυρότουβλο, οπότε δεν χρειάζεται), αλλά και να αερίζεται γύρω-γύρω η κασέτα. Σκέψου πχ να μείνεις από ρεύμα, οπότε ακόμη και η έξω πλευρά της κασέτας μπορεί να χτυπήσει 200άρια, οπότε δεν είναι και τόσο καλό να είναι στουμπωμένη από παντού, δεν θα εκτονώνεται η εστία και μπορεί μέχρι και να στραβώσει. Εγώ δεν θα έβαζα πετροβάμβακα, αλλά θα άφηνα 2-3 εκατοστά από γύρω-γύρω και ένα εκατοστό από κάτω, να έχει ροή αέρα.

Χτιστή φούσκα δεν θέλει πετροβάμβακα, αλλά καλό θα ήταν να έβαζες μιά περσίδα εκτόνωσης πάνω-πάνω, να βγάζει τον καυτό αέρα που θα παγιδεύεται.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Θανάσης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12169 από Θανάσης
Απαντήθηκε από Θανάσης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ASTERIS και JIMOPOULOS σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Γνωρίζετε αν γίνετε σε όλες τις εστίες να συνδεθεί η καμινάδα από μέσα; Ρωτάω μπας και γλυτώσω την τρύπα στην φούσκα που θα πρέπει να ανοιχθεί μόνο και μόνο για την σύνδεση της εστίας με την καμινάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.440 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ