Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12371 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

STR74 έγραψε: Kαλημερα σε ολους,χαιρωμε που σας βρηκα.ψαχνομαι και εγω κασσετα και το μονο που βρηκα για τις διαστασεις που εχω (80Μ Χ 50Υ Χ 47Β) ειναι τις jolly-mec αλλα επειδη μου ζητανε πολλα μαζι με την τοποθετηση,και φοβαμαι να τα δωσω και να μην κανω δουλεια μου.Το σπιτι μου ειναι 84τμ και ενωοιτε οτι δεν ειναι ενιαιος χωρος.Αν εχετε να μου προτεινετε κατι θα με βοηθουσατε πολυ






Αν εχεις χρονο ξεκινα το διαβασμα...υπαρχει ηδη υλικο 96 σελιδων στο θεμα που ανοιξες.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12372 από STR74
Απαντήθηκε από STR74 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
συγνωμη αθελα μου ανοιξα αλλο topic.Τις διαβασα τις σελιδες αλλα δεν βρηκα κατι για jolly

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12521 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα σε όλους. Έστω και αργά επιτέλους βρήκα και εγώ λύση και αποχωρώ από το γνωστό club.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Αστέρη που βρήκε αμέσως τι έφταιγε αλλά και σε όλους τους υπόλοιπους που με καθοδήγησαν σωστά.
Φίλε ερημίτη δεν γκρέμισα τελικά τη φούσκα βρήκα σωστό μάστορα. Μπήκε μέσα στη χτιστή φούσκα ολόκληρος έφτασε την άκρη της παλιάς καμινάδας τελικά ήταν ανοξοίδωτη και εκείνη Φ 250 και αν και τελικά θα μπορούσε να μπει συστολή μπήκε καινούργια ανοξοίδωτη Φ 180 από την κασέτα μέχρι το καπέλο τέρμα επάνω μονοκόμματα. Σφραγίστηκε και το κενό των 7 πόντων ανάμεσα στα δύο μπουριά με πετροβάμβακα και σηκώθηκε και η κασέτα ένα πόντο πιο πάνω από το πυρότουβλο που πατούσε ώστε να παίρνει τον πρωτεύοντα αέρα από έξω και όχι μέσα από το σπίτι. Τελικό αποτέλεσμα σήμερα με όλες τις πόρτες ανοιχτές στο σπίτι 90 τετραγωνικών έχω 23 στο χώρο που είναι το τζάκι και στην κεντρική περσίδα πάνω από την πόρτα το θερμόμετρο έδειξε 120 βαθμούς. Αυτό με εντελώς μάπα ξύλα και με φυσική ροή χωρίς να λειτουργήσω τα βεντιλατέρ.
Να στε καλά όλοι σας.
Καλή Άνοιξη να έχουμε και ελπίζω να συνεχίζουμε να τα λέμε εδώ μέσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12536 από akapsali
Απαντήθηκε από akapsali στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@kwnmix

Πολύ χαιρομε που τελικά τα καταφερες .
Με αφορμή το δικό σου πρόβλημα ,παλιοτερα το δικό μου και πολλών άλλων πιστευώ οτι στην ελλαδα εχουμε προβλημα τεχνιτών.
Οι τεχνιτες δεν κάθονται να διαβάσουν , να μελετήσουν τα νέα δεδομένα στα τζάκια και εχουν μεινει σε τεχνικές προηγουμενων δεκαετιων.
Επίσης ειναι τοσο εγωιστες που δεν παραδεχονται τα λάθη τους.
Το μονο που τους ενδιαφέρει είναι να πουλήσουν μια εστία και μετά οτι θέλει ας γινει
.....
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kwnmix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12540 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

akapsali έγραψε: @kwnmix

Πολύ χαιρομε που τελικά τα καταφερες .
Με αφορμή το δικό σου πρόβλημα ,παλιοτερα το δικό μου και πολλών άλλων πιστευώ οτι στην ελλαδα εχουμε προβλημα τεχνιτών.
Οι τεχνιτες δεν κάθονται να διαβάσουν , να μελετήσουν τα νέα δεδομένα στα τζάκια και εχουν μεινει σε τεχνικές προηγουμενων δεκαετιων.
Επίσης ειναι τοσο εγωιστες που δεν παραδεχονται τα λάθη τους.
Το μονο που τους ενδιαφέρει είναι να πουλήσουν μια εστία και μετά οτι θέλει ας γινει
.....




akapsali
Θα συμφωνησω μαζι σου εν μερει στο θεμα των τζακιων και ιδιαιτερα αυτων με νερο που ειναι και επικυνδυνα αν συνδεθουν λαθος.
Ενας τζακας που τοσα χρονια τοποθετουσε μια κλασικη ανοιχτη εστια χωρις αυτοματισμους, πρεπει να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα.
Αυτο γινεται μονο αν αγαπαει αυτο που κανει και παρακολουθει σεμιναρια τεχνικης καταρτισης για καθε νεο προιον που λανσαρει η αγορα.
Οσον αφορα τα αεροθερμα τζακια ενας καλος τζακας με τα ανωτερω μπορει να προλαβαινει τις εξελιξεις.
Στα τζακια νερου ομως δεν αρκει αυτο. Δεν θα μπορουσε ενας τζακας να υποστηρηξει ενα τζακι (λεβητα)
χωρις την συνεργασια με εναν εμπειρο υδραυλικο η και θερμομηχανολογο.
Ενα τετοιο τζακι με ανοιχτο η κλειστο δοχειο, πλακοειδη εναλλακτη, ειδικα ΚΙΤ αναλογα τι ζηταει ο πελατης,δοχεια αδρανειας με παραλληλες συνδεσεις και αλλα τετοια ξεφευγει απο τον τομεα γνωσεων των τζακαδων.
Ολα αυτα ομως για να συνδεθουν απαιτουν γνωσεις και χρηματα επιπλεον για τον υδραυλικο που θα τα συνδεσει.
Τα χρηματα ως γνωστον ολοι θελουμε να τα αποφυγουμε και καταληγουμε σε λυσεις φτηνες με κυριο παραγοντα τον πειραματισμο καποιων.
Οποτε μην τα ριχνουμε παντα στους τεχνικους...φταιμε κι εμεις με τις επιλογες μας πολλες φορες.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12541 από akapsali
Απαντήθηκε από akapsali στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δίκιο εχεις Χρήστο

Θελουμε το καλό και το φτηνό (τις πιο πολλές φορές) αυτα δεν συμβαδίζουν.

Βεβαια οπως έχει η οικονομική κατάσταση σημερα στις αγορές μαε κάνουμε κάποιες παραδοχές και ριχνουμε την ποιότητα σε σχεση με το οικονομικό όφελος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.514 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ