Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12615 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kwnmix έγραψε: Καλησπέρα σε όλους. Έστω και αργά επιτέλους βρήκα και εγώ λύση και αποχωρώ από το γνωστό club.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Αστέρη που βρήκε αμέσως τι έφταιγε αλλά και σε όλους τους υπόλοιπους που με καθοδήγησαν σωστά.
Φίλε ερημίτη δεν γκρέμισα τελικά τη φούσκα βρήκα σωστό μάστορα. Μπήκε μέσα στη χτιστή φούσκα ολόκληρος έφτασε την άκρη της παλιάς καμινάδας τελικά ήταν ανοξοίδωτη και εκείνη Φ 250 και αν και τελικά θα μπορούσε να μπει συστολή μπήκε καινούργια ανοξοίδωτη Φ 180 από την κασέτα μέχρι το καπέλο τέρμα επάνω μονοκόμματα. Σφραγίστηκε και το κενό των 7 πόντων ανάμεσα στα δύο μπουριά με πετροβάμβακα και σηκώθηκε και η κασέτα ένα πόντο πιο πάνω από το πυρότουβλο που πατούσε ώστε να παίρνει τον πρωτεύοντα αέρα από έξω και όχι μέσα από το σπίτι. Τελικό αποτέλεσμα σήμερα με όλες τις πόρτες ανοιχτές στο σπίτι 90 τετραγωνικών έχω 23 στο χώρο που είναι το τζάκι και στην κεντρική περσίδα πάνω από την πόρτα το θερμόμετρο έδειξε 120 βαθμούς. Αυτό με εντελώς μάπα ξύλα και με φυσική ροή χωρίς να λειτουργήσω τα βεντιλατέρ.
Να στε καλά όλοι σας.
Καλή Άνοιξη να έχουμε και ελπίζω να συνεχίζουμε να τα λέμε εδώ μέσα.

γεια
σου ειπε το λογο που σφραγισε τις 2 καμιναδες μ πετροβαμβακα.?
ρωταω γιατι εχω και γω φ250 και σκεφτομαι για συστολη να προτεινω.
το υψος της καμιναδας σου ποσο ειναι.?

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12699 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ jimopoulos
Ο ιταλός προτείνει για τη συγκεκριμένη κασέτα καμινάδα ή Φ200 ή Φ180. Ακόμη και Φ160 με την προσθήκη συστολής επάνω στην κασέτα από Φ200 σε Φ160 εφόσον η καμινάδα ξεπερνά τα τέσσερα (4) μέτρα. Η δικιά μου είναι δώδεκα (12) μέτρα. Ο μάστορας έβαλε Φ180 χωρίς συστολή, ήθελε απευθείας σύνδεση της κασέτας με την καμινάδα μονοκόματα να φτάνει μέχρι επάνω στο καπέλο χωρίς ενδιάμεση συστολή Φ200 σε Φ160.
Ο Αστέρης που σωστά εντόπισε το πρόβλημα πρότεινε διαστολή από Φ200 σε Φ250 για να μην έχω τα διάκενα που σωστά μου τραβούσαν όλη τη ζέστη και για να αποφύγω και το κόστος της αγοράς των σωλήνων.
Τις Φ180 τις αγόρασα έτσι κι αλλιώς γιατί ήθελα να συμβαδίσω με τα στάνταρ του κατασκευαστή.
Η φούσκα του τζακιού είναι χτιστή. Μπήκε μέσα και δούλεψε ο δεύτερος τεχνίτης που προσέλαβα. Τον πετροβάμβακα τον χρησιμοποίησε για να κλείσει το κενό των επτά (7) πόντων ανάμεσα στην νέα καμινάδα Φ180 που περνάει μέσα από τη Φ250 και καταλήγει επάνω στο καπέλο.
Με αυτό τον τρόπο ουσιαστικά ήθελε να κλείσει τη φούσκα στην κορυφή της να μην υπάρχει δηλαδή το κενό των 7 πόντων ανάμεσα στα δύο μπουριά και αυτό να επικοινωνεί με την ίδια τη φούσκα. Να μη μπαίνει αέρας από επάνω την κορυφή της καμινάδας και από το κενό των 7 πόντων να καταλήγει μέσα στη φούσκα και έτσι να φτάνει και επάνω από την κασέτα και να την ψύχει κατά κάποιο τρόπο. Για αυτό έκανε αυτό το σφράγισμα.
Από τότε που διορθώθηκε το πρόβλημα αν και πλέον ο καιρός έχει ζεστάνει στο χώρο που είναι το τζάκι με ένα δύο κούτσουρα φτάνω 23 βαθμούς με μάπα ξύλα και φυσική ροή από τους 18 ή 19 και ανοιχτές όλες τις πόρτες των δωματίων. Τα ξύλα πλέον καίγονται στο διπλάσιο χρόνο από όσο καιγόταν δεν υπάρχουν οι πολλές στάχτες μέσα στην εστία πλέον μένουν πολύ λίγες και στη μέτρηση που έκανα στην περσίδα επάνω από την πόρτα της εστίας φτάνω τους 120 βαθμούς χωρίς βεντιλατέρ.
Πρώτα αγκάλιαζα το τζάκι τώρα όπως σωστά έλεγε και ο Αστέρης το χέρι δεν μπορεί να μείνει πάνω από 2-3 δευτερόλεπτα μπροστά από την περσίδα.
Συμβουλή μου αν έχεις κασέτα δες τις προδιαγραφές του κατασκευαστή να μη σου τρώει η καμινάδα όλη τη ζέστη. Η Φ250 νομίζω έμπαινε κλασικά σε κάθε παραδοσιακό τζάκι και ίσως είναι αρκετά μεγάλη για κασέτα.
Απευθύνσου και στους γνώστες του θέματος εδώ μέσα. Εγώ πάντως βρήκα λύση έστω και αργά ακούγοντας τις συμβουλές τους και ακολουθώντας τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12709 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
σε ευχαριστω για την λεπτομερη απαντηση.η μονη μας διαφορα ειναι οτι ειμαι στο τελευταιο οροφο και εχω μηκος καμιναδας 4.5 μετρα.σ μενα πιστευω θα δουλεψει και η συστολη.την invicta(φ200) σκεφτομαι να παρω κασσετα τελικως,θα περιμενω τον ιουνιο μπας και την κατεβασει καθολου..

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12716 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ jimopoulos
Aν κάνεις γκρεμίσματα της φούσκας εφόσον είναι χτιστή και φτιάξεις καινούργια με γυψοσανίδα ή έχεις ήδη γυψοσανιδένια φούσκα και μπορείς να την ανοίξεις εύκολα τότε πας στη λύση foyer με κλειστά μάτια που έχει και καλύτερη απόδοση από οποιαδήποτε ένθετη κασέτα. Σε αντίθετη περίπτωση αν θες να αποφύγεις γκρεμίσματα της ήδη χτιστής φούσκας (αυτό έκανα κι εγώ) πηγαίνεις στη λύση της ένθετης κασέτας.
Από εκεί και πέρα πρέπει να προσέξεις δύο σημεία (α. να βρεις σωστό τζακά και β. να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες του κατασκευαστή).
Εφόσον αποφασίσεις να βάλεις κασέτα το μικρό ύψος της καμινάδας κατά πάσα πιθανότητα δεν θα σου φάει τα ξύλα και τη ζέστη αν υποθέσουμε ότι θα βάλεις μια συστολή Φ200 σε Φ250 ή Φ180 σε Φ250 ανάλογα με τα χαρακτηριστικά της κασέτας. Ωστόσο επειδή η καμινάδα σου είναι μικρή θα μπορούσες να εφαρμόσεις και τη δική μου λύση (δηλαδή να περάσεις μια καινούργια καμινάδα μέσα στην παλιά χωρίς συστολές). Είναι καθαρά θέμα κόστους. Μια συστολή κοστίζει από 20€ έως 30€ περίπου ανάλογα με τις διαμέτρους. Από την άλλη εμένα η ανοξοίδωτη λεία αντιμαγνητική καμινάδα μονής ραφής Φ180 μου βγήκε 11,5 € το μέτρο η Φ200 έβγαινε 12,5 € το μέτρο. Σίγουρα θα άξιζε να δώσεις 60 € περίπου και να έχεις μια ολοκαίνουργια σωστή καμινάδα από το να βάλεις μια συστολή σε μια καμινάδα που ενδεχομένως να είναι και ένα απλό κομμάτι σπιράλ. Σαράντα (40) € είναι η διαφορά. Εσύ αποφασίζεις.
Ο τζακάς τον ίδιο κόπο θα κάνει που θα μπει μέσα στη φούσκα να δουλέψει.
Σίγουρα το καλοκαίρι θα πετύχεις καλύτερες τιμές.
ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ στον τζακά.
Μην την πατήσεις όπως κι εγώ. Ο πρώτος πήρε 500 € περαστικά για μισή ώρα δουλειά με καταστροφικά αποτελέσματα. Ο δεύτερος πήρε 100 € για 6 ώρες περαστικά με σωστή δουλειά.
Μην πληρώσεις όλα τα λεφτά μετρητοίς. Δώσε κάποιο ποσό και μετά από μια μέρα που προφανώς θα κρυώσουν οι σιλικόνες και θα μπορείς να ανάψεις το τζάκι τότε δοκίμασε το τζάκι δες αν δουλεύει σωστά (σωστό τράβηγμα - σωστή θερμοκρασία στην έξοδο της περσίδας -συνήθως από 120 βαθμούς και παραπάνω ίσως μέτρηση με θερμόμετρο τζακιού) και αν όλα πάνε καλά τότε προχώρα στην εξόφληση.
Εγώ κλαίω ακόμα το πεντακοσάρικο αλλά καλά να πάθω που βασίστηκα στην καλή πίστη. Όχι ότι όλοι είναι λαμόγια και άσχετοι απλά αναφέρω τη δική μου περίπτωση προς γνώση και συμμόρφωση.
Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12723 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
σωστος.δυστηχως οι επιλογες στην επαρχια ειναι ελαχιστες για μαστορα.απο παλιους τζακαδες ξερω απειρους για εγκαταστατες κασσετας κανεναν.μπορει να την βαλω και μονος στην τελικη.χτιστη εχω και εγω φουσκα και δν σκοπευω να σπασω κατι.περσιδες εβαλες στη φουσκα?τον πετροβαμβακα τον εντυσε(σφυνωσε) σαν σαλιγκαρο μεχρι επανω γυρω γυρω κατα την τοποθετηση?η νεα καμιναδα στηριζται μονο στην κασσετα να φανταστω δεν χρειαζται καποια βαση?δουλεψε για την τελικη συνδεση μεσα απο την κασσετα?η προσοψη του τζακιου σου σου εκατσε ακριβως καθετα μ την καμιναδα ή εκανες μια μικρη γωνια στην καμιναδα στο ξεκινημα της?αυτα τα λιγα μονο... κουβεντα να γινεται:P ;) :lol:

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12742 από kwnmix
Απαντήθηκε από kwnmix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ jimopoulos
Την κασέτα αν πιάνουν τα χέρια σου σίγουρα μπορείς να τη βάλεις μόνος σου. Δεν είναι κάτι φοβερό. Φαντάσου ότι μπαίνει συρταρωτά όπως μια εντοιχισμένη συσκευή αρκεί να ταιριάζουν οι διαστάσεις (στα πλάγια και στο ύψος φυσικά). Στη δική μου περίπτωση τα πλαϊνά ήρθαν καλά καθώς έμεινε ένα καιρό 4-5 πόντους γύρω γύρω από την κασέτα. Αυτό χρειάζεται για να εκτονώνεται η ζέστη της κασέτας σε περίπτωση που ανεβάσει απότομα θερμοκρασία π.χ. από διακοπή ρεύματος και σταμάτημα λειτουργίας των βεντιλατέρ. Έβαλα και πετροβάμβακα γύρω γύρω και στην πλάτη αν και το πυρότουβλο δεν έχει ανάγκη. Σε ό,τι έχει να κάνει με το ύψος εκεί δεν μου ταίριαξε και έκοψα με τροχό το τελείωμα της μαρμαροποδιάς το φρύδι δηλαδή που κατέληγε επάνω από την παλιά ανοιχτή εστία μισό πόντο. Αυτή ήταν η όποια ταλαιπωρία. Αυτά μπορεί να τα κάνει ο καθένας θεωρώ αν του κόβει λίγο το μυαλό και πιάνουν τα χεράκια του και έχει και εργαλεία. Εγώ για αυτό έδωσα 500 € είπαμε πως πιάστηκα κορόιδο.
Η τοποθέτηση λοιπόν δεν είναι κάτι τρομερό. Η σύνδεση πρέπει να γίνει σωστά για να μην ταλαιπωρηθείς όπως εγώ.
Σε χτιστή φούσκα δεν ανοίγουν περσίδες. Αφενός γιατί τα γκρεμίσματα ή σπασίματα είναι δύσκολα αφετέρου εσωτερικά η φούσκα έχει εμποτισθεί από αιθάλη και κάπνα οπότε ίσως να έχεις άσχημες οσμές που θα εξέρχονται από τις περσίδες. 'Ετσι εφόσον δεν θέλεις να γκρεμίσεις χρησιμοποιείς την περσίδα που έχει η ίδια η κασέτα επάνω από την πόρτα της. Σε διαφορετική περίπτωση θα έπρεπε να καθαρίσεις τη φούσκα εσωτερικά να την πλύνεις να την ασταρώσεις με ειδικό επίχρισμα διαλύτη που να αντέχει θερμοκρασίες και μετά να την επενδύσεις με πετροβάμβακα ώστε να αποφύγεις τις δυσάρεστες οσμές και να κερδίσεις και τη ζέστη από την καμινάδα εσωτερικά της φούσκας. Ωστόσο αν είναι να μπεις σε τέτοιες ιστορίες καλύτερα γκρέμισμα και καινούργια φούσκα από ειδική πυράντοχη γυψοσανίδα χωρίς πετροβάμβακες να ελαχιστοποιήσεις και την πιθανότητα δυσάρεστης οσμής από τον πετροβάμβακα.
Χτιστή φούσκα αντέχει σε όλες τις θερμοκρασίες αλλά δεν εκμεταλλεύεσαι την εσωτερική θερμότητα. Στη γυψοσανιδένια την κερδίζεις με τοποθέτηση περσίδων αλλά θέλει σωστό μάστορα να κάνει καλή δουλειά. Δεν ξέρω πόσο κρίσιμο είναι αυτό το ποσοστό ζέστης που χάνεται στη χτιστή φούσκα. Εγώ το χάνω και κερδίζω την ακτινοβολία από την εστία και τη ζέστη από το θερμοθάλαμο γύρω από την κασέτα. Αν δεν ζεσταίνομαι μελλοντικά ίσως να γυρίσω και εγώ στη γυψοσανιδένια φούσκα με περσίδες. Ωστόσο τώρα που συνδέθηκε η κασέτα μου σωστά και λειτουργεί όπως προβλέπεται αποδίδει πάρα πολύ καλά.
Τον πετροβάμβακα τον σφήνωσε συρταρωτά ανάμεσα στα δύο μπουριά. Ήθελε να το κάνει σε δύο σημεία. Επάνω στην έξοδο της καμινάδας στο καπέλο στην αρχή της και κάτω στο τέλος της εκεί που τελειώνει η φούσκα και αρχίζει το ταβάνι μου. Τελικά το έκανε μόνο επάνω στο καπέλο (εννοείται ανέβηκε στη σκεπή). Κάτω δεν μπόρεσε γιατί στο τέλος του παλιού σωλήνα Φ 250 μέσα από τον οποίο πέρασε ο Φ 180 στο σημείο εκείνο δηλαδή που θα έμπαινε η συστολή αν δεν έβαζα πιο στενή καμινάδα έβαλε 2 γωνιές 45ο για να μετατοπισθεί μερικά εκατοστά η νέα καμινάδα ώστε να ευθυγραμμιστεί με την κασέτα γιατί δεν ερχόταν εντελώς κάθετα από επάνω. Αν εσύ βάλεις στην παλιά καμινάδα συστολή ουσιαστικά σφραγίζεις το όποιο κενό και στη συνέχεια αν βάλεις inox λείο θα χρειαστείς και γωνίες για την ευθυγράμμιση με την κασέτα. Αν θες να αποφύγεις ταλαιπωρία με γωνίες μετά τη συστολή θα μπορούσες να βάλεις εύκαμπτο σπιράλ ανοξείδωτο. Αυτό κάνουν και οι περισσότεροι από ότι κατάλαβα για να αποφύγουν την ταλαιπωρία.
Η νέα καμινάδα στηρίζεται στην ειδική υποδοχή της κασέτας. Ωστόσο σε μένα το βάρος των 12 μέτρων μοιράζεται και στις γωνίες που μπήκαν πριν καταλήξει για το τελευταίο μέτρο κάθετα επάνω στην κασέτα.
Η τελική σύνδεση γίνεται μέσα από την κασέτα.Συγκρατείται λίγο πιο πάνω από την κασέτα η καμινάδα και στη συνέχεια τραβάμε την καμινάδα μέσα από την κασέτα στην ειδική θέση και κουμπώνει όπως προβλέπεται (με βίδες στις ειδικές υποδοχές και πυράντοχη σιλικόνη στη δική μου περίπτωση). Μετά συναρμολογείς το κλαπέ και την κόφτρα και είσαι έτοιμος.
Αυτά τα λίγα για να γίνεται κουβέντα και ό,τι άλλο θες ρώτα. :) ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.462 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ