Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12992 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
[quote="Τέλος πάντων, αν το εμπιστεύεσαι καλή τύχη και τέτοιο καιρό του χρόνου να μας πεις εντυπώσεις. Αν έχεις ίδιες θερμοκρασίες στο σπίτι, με 3-3.5 φορές την κατανάλωση του πετρελαίου σε ξύλα, τότε το πείραμά σου θα έχει πετύχει...[/quote]
Λιγο δυσκολο δεν ειναι ρε Αsteri να καψει 3-3.5 φορές την κατανάλωση του πετρελαίου αφου για να γινει αυτο θα πρεπει να'χω ξυλα 2 ετων με υγρασια κατω απο 15% υγρασια?
Αλλου ειναι το θεμα μου τωρα,πηρε τηλ. ο τυπος για να στειλει το τζακι και τον ειπαμε να περιμενει λιγο γιατι με λιγοτερα ακομη λεφτα η περιπου τα ιδια και χωρις σπασιματα-χτισιματα μπορω να παρω αυτο www.sunsystem.bg/en/otoplenie/details.php?id=154
Εχω εξωτερικα χωρο κατω απ'την σκαλα δηλ. εκει που βαζω τα ξυλα και μπαινει ακριβος πισω απ'τον τοιχο του λεβητοστασιου μου,δηλ 1 μετρο χαλκο και συνδεθηκα!
Το 40kw κοστιζει παραπανω απο το τζακι αλλα γλυτωνω ενα καρο λεφτα που θα πηγαιναν σε χαλκους(40-50 METRA 3/4 ελει για το τζακι) σε UPS σε μονωσεις γυψωσανιδες,εξατμισεθς καμιναδας κ.τ.λ,στο συνολο ο 40ρης λεβητας πυρολυσης με ενα bufer 800ρι θα κοστισουν πανω κατω οσο θα κοστιζε η εγκατασταση του τζακιου!
Απο θεμα ταλαιποριας σιγουρα ειναι πολυ πιο ξεκουραστο να πηγαινω εξω και να ριχνω τα ξυλα που εχω στιβαγμενα διπλα στο πυρολησης και τελειωσα ,με το τζακι θα πρεπει να κατεβαινω 12 σκαλια να φορτωνω και να τα ανεβαζω,απο θεμα καθαριοτητας δεν το συζητω καν,τωρα το θεμα μου ειναι αν θα δουλεψει σωστα το πυρολησης με 6 μηνων κομενα ξυλα και αν οντος θα πρεπει να ριχνω 1-2 φορες το πολυ ξυλα την ημερα.
Στο τζακι θα πρεπει καθε 2-3 ωρες να ταιζω και σε συγκριση με το πυρολησης θελει οντος το τζακι περισοτερη ποσοτητα?
Τα πυρολυσης το δινουν αποδοση 80-88% ενω το τζακι 65-70%

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13019 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε: [quote="Τέλος πάντων, αν το εμπιστεύεσαι καλή τύχη και τέτοιο καιρό του χρόνου να μας πεις εντυπώσεις. Αν έχεις ίδιες θερμοκρασίες στο σπίτι, με 3-3.5 φορές την κατανάλωση του πετρελαίου σε ξύλα, τότε το πείραμά σου θα έχει πετύχει...

Λιγο δυσκολο δεν ειναι ρε Αsteri να καψει 3-3.5 φορές την κατανάλωση του πετρελαίου αφου για να γινει αυτο θα πρεπει να'χω ξυλα 2 ετων με υγρασια κατω απο 15% υγρασια?
Αλλου ειναι το θεμα μου τωρα,πηρε τηλ. ο τυπος για να στειλει το τζακι και τον ειπαμε να περιμενει λιγο γιατι με λιγοτερα ακομη λεφτα η περιπου τα ιδια και χωρις σπασιματα-χτισιματα μπορω να παρω αυτο www.sunsystem.bg/en/otoplenie/details.php?id=154
Εχω εξωτερικα χωρο κατω απ'την σκαλα δηλ. εκει που βαζω τα ξυλα και μπαινει ακριβος πισω απ'τον τοιχο του λεβητοστασιου μου,δηλ 1 μετρο χαλκο και συνδεθηκα!
Το 40kw κοστιζει παραπανω απο το τζακι αλλα γλυτωνω ενα καρο λεφτα που θα πηγαιναν σε χαλκους(40-50 METRA 3/4 ελει για το τζακι) σε UPS σε μονωσεις γυψωσανιδες,εξατμισεθς καμιναδας κ.τ.λ,στο συνολο ο 40ρης λεβητας πυρολυσης με ενα bufer 800ρι θα κοστισουν πανω κατω οσο θα κοστιζε η εγκατασταση του τζακιου!
Απο θεμα ταλαιποριας σιγουρα ειναι πολυ πιο ξεκουραστο να πηγαινω εξω και να ριχνω τα ξυλα που εχω στιβαγμενα διπλα στο πυρολησης και τελειωσα ,με το τζακι θα πρεπει να κατεβαινω 12 σκαλια να φορτωνω και να τα ανεβαζω,απο θεμα καθαριοτητας δεν το συζητω καν,τωρα το θεμα μου ειναι αν θα δουλεψει σωστα το πυρολησης με 6 μηνων κομενα ξυλα και αν οντος θα πρεπει να ριχνω 1-2 φορες το πολυ ξυλα την ημερα.
Στο τζακι θα πρεπει καθε 2-3 ωρες να ταιζω και σε συγκριση με το πυρολησης θελει οντος το τζακι περισοτερη ποσοτητα?
Τα πυρολυσης το δινουν αποδοση 80-88% ενω το τζακι 65-70%[/quote]



valsam
Εντελως φιλικα σου λεω οτι πρεπει να ξεκαθαρισεις πρωτα τι θελεις να βαλεις σπιτι σου.
Οταν λες οτι εδωσες προκαταβολη για βουλγαρικο τζακι αντιγραφη και μετα μας λες για λεβητα πυρολυσης με δοχειο αδρανειας 800 λιτρων τι συμπερασμα να βγαλουμε;
Απο αυτα που εγραψες κραταω την τιμη των 2300 για το βουλγαρικο τζακι αντιγραφη...λεβητα πυρολησης με δοχειο αδρανειας παρελκομενα και δουλεια υδραυλικου κατω απο 4500 ευρω θελω κι εγω αλλα δεν...ιδια τιμη δεν εχουν σε καμια περιπτωση.
1 με 2 γεμισματα την ημερα σε λεβητα πυρολυσης μπορει να κανεις με σημερινες εξωτερικες θερμοκρασιες αλλα οχι με χαμηλοτερες θερμοκρασιες σε καμια περιπτωση. 3 με 4 γεμισματα ειναι το φυσιολογικο αν γινει σωστη διαστασιολογηση της τοποθετησης του λεβητα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13035 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Που δηλαδη ειναι το παραξενο?
Πιστεψε το η οχι λεβητα πυρολησης με δοχειο αδρανειας παρελκομενα και δουλεια υδραυλικου κατω απο 4500 ευρω ναι γινετε και με σχεδον τα μισα λεφτα δηλ. κοντα στα 2300 γιαυτο και ο προβληματισμος μου για τζακι η λεβητα πυρολησης!
Ο κουμπαρος μου με viessman vitoligno 100 και bufer 1000λιτρα mono 7-9 φορες φετος χρειαστηκε να κανει 3 γεμισματα στα πολλα τα κρυα με μειον,το 90% την εβγαλε με 2 γεμισματα και το υπολοιπο ακομη και με 1 και αυτα με μουσκεμα ξυλο και παντα ειχε θερμοκρασιες 22-24 βαθμους στο σπιτι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13041 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε: Που δηλαδη ειναι το παραξενο?
Πιστεψε το η οχι λεβητα πυρολησης με δοχειο αδρανειας παρελκομενα και δουλεια υδραυλικου κατω απο 4500 ευρω ναι γινετε και με σχεδον τα μισα λεφτα δηλ. κοντα στα 2300 γιαυτο και ο προβληματισμος μου για τζακι η λεβητα πυρολησης!
Ο κουμπαρος μου με viessman vitoligno 100 και bufer 1000λιτρα mono 7-9 φορες φετος χρειαστηκε να κανει 3 γεμισματα στα πολλα τα κρυα με μειον,το 90% την εβγαλε με 2 γεμισματα και το υπολοιπο ακομη και με 1 και αυτα με μουσκεμα ξυλο και παντα ειχε θερμοκρασιες 22-24 βαθμους στο σπιτι!




Παραξενο ειναι το οτι σε μενα ενας λεβητας πυρολυσης (ATMOS) στοιχιζει 2000 ευρω τουλαχιστον;
Παραξενο ειναι το οτι δοχειο αδρανειας 1000 λιτρα κατω απο 1000 ευρω δεν αγοραζω;
Παραξενο ειναι οτι LADDOMAT, κυκλοφορητης, δοχειο διαστολης 100 λιτρων, θερμοστατικη βαλβιδα σερπαντινας και υπολοιπα υλικα συνδεσεων συν καμιναδα θα πιασουν το 1000 αρικο συν την εργασια μου 1500;
Αυτα που σου ειπα περι 3 με 4 γεμισματα την ημερα σε λεβητα πυρολυσης με δοχειο αδρανειας ειναι απλα ο μεσος ορος των εγκαταστασεων αυτων που εχω συνδεσει.
Υπαρχουν σαφως λιγοτερα γεμισματα απο καποιους χρηστες αλλα και περισσοτερα...αυτο εχει να κανει με τις ιδιαιτεροτητες της καθε εγκαταστασης που για να τις αναλυσουμε απο το πληκτρολογιο θελουμε εβδομαδες.
Αν σε ενδιαφερει η γνωμη ενος τεχνικου... το οτι ο κουμπαρος σου εχει αυτα τα νουμερα δεν σημαινει οτι θα τα εχεις και εσυ απαραιτητα.


ΥΓ. Επειδη εχουμε ξεφυγει απο το θεμα θα προτεινα τα τελευταια ποσταρισματα να μεταφερθουν.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13060 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ξερει κανενας ποσο κοστιζει το κιλο και καμια διευθυνση στο ιντερνετ να αγορασω μαγγανεζα? Δεν βρισκω πουθενα εδω και απο εβδομαδα επειδη θα παω θεσσαλονικη ή και κανενα μαγαζι που πουλαει. εαν υπαρχει προβλημα στο να γραψει καποιος τις διευθυνσεις εδω ας στειλει στο εμαιλ μου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
. ευχαριστω και καλη Ανασταση σε ολους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #13062 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
bill
Εχουμε παρομοιο σπιτι μεζονετα καιψαχνω και εγω για την σωστή λύση . θα ήθελα να ρωτήσω εαν η εστία του plano 810 ειναι 55,5χ72,5 ?
προσωπικά δεν την γνωρίζω την εταιρεία αλλα και η διαφορά με το foyer ειναι μικρή συμφωνα με τις τιμές που λές

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.479 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ