Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #13465 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Βασικά και τα 2 είναι πολύ καλά αλλά δυστυχώς δεν συγκρίνονται γιατί οι χώροι στους οποίους τα έχω είναι ανόμοιοι. Το υπόγειο, που είναι η σόμπα έχει 2,60 ύψος και το καθιστικό με το τζάκι 4,50 μέτρα.Και τα δύο έχουν πολύ καλή απόδοση. Το τζάκι έχει λίγο περισσότερο μπελά (τροφοδοσία), αλλά μου αρέσει περισσότερο. Η σόμπα για το υπόγειο 40 τ.μ. είναι πολύ μεγάλη και το ζεσταίνει αμέσως. Από κατανάλωση, η σόμπα περίπου τα 12 κιλά πελετ για 16ωρη λειτουργία και το τζάκι έκαψε 3,5 τόνους από 2 Δεκεμβρίου έως και σήμερα. Βέβαια στην όλη περίοδο καταναλώθηκαν και 700 λίτρα πετρέλαιο, την περίοδο των εορτών.
Αν η σόμπα ήταν σε μεγαλύτερο χώρο, νομίζω θα συνέφερε ακόμα καλύτερα.

Βασικά πίστευα ότι θα ήταν οικονομικότερο να έχω ξεχωριστή θέρμανση σε κάθε χώρο. Μεγάλο λάθος μου!!

Όταν ήταν παγωμένο το υπόγειο το τζάκι στέναζε. Αντίθετα όταν ήταν ζεστό, ζεσταινόταν εύκολα και το καθιστικό.

Σε μεζονέτες πιο οικονομική λύση, τελικά, είναι η κεντρική θέρμανση. Λέβητας πέλλετ, ξυλολέβητας ή Α/Θ.
Τώρα έβαλα αντλία θερμότητας για όλο το σπίτι, και θέλω να πιστεύω ότι θα συμφέρει καλύτερα. Η επόμενη σαιζόν θα δείξει.
Το τζάκι όμως θα συνεχίσω να το δουλεύω γιατί μου αρέσει!!!! Θα βάλω στο καθιστικό το θερμοστάτη στους 18 και για παραπάνω..... με το τζάκι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #13542 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dmtr έγραψε: Βασικά και τα 2 είναι πολύ καλά αλλά δυστυχώς δεν συγκρίνονται γιατί οι χώροι στους οποίους τα έχω είναι ανόμοιοι. ..........Βασικά πίστευα ότι θα ήταν οικονομικότερο να έχω ξεχωριστή θέρμανση σε κάθε χώρο. Μεγάλο λάθος μου!!

Σε μεζονέτες πιο οικονομική λύση, τελικά, είναι η κεντρική θέρμανση. Λέβητας πέλλετ, ξυλολέβητας ή Α/Θ.
Τώρα έβαλα αντλία θερμότητας για όλο το σπίτι, και θέλω να πιστεύω ότι θα συμφέρει καλύτερα. Η επόμενη σαιζόν θα δείξει.
Το τζάκι όμως θα συνεχίσω να το δουλεύω γιατί μου αρέσει!!!! Θα βάλω στο καθιστικό το θερμοστάτη στους 18 και για παραπάνω..... με το τζάκι.



Ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδη ακόμα δεν εχω αποφασίσει θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάποιες άλλες λεππτομέρριες.εαν έχεις χρόνο στείλε μου ένα email στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. για νασου τις στείλω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #13583 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Έξω αρχίζουν σιγά-σιγά τα 20άρια θερμοκρασίας, η ελάχιστη θέρμανση που πιθανόν θα χρειαστώ από δω και πέρα θα καλυφθεί από τα inverter που έχω, οπότε μπορώ να κάνω την σούμα του χειμώνα.

Σύνολο χειμώνα 7 και κάτι τόννοι ξύλα (το 1.5 χλωρό, αγορά Φεβρουαρίου), συν 100-120 λίτρα πετρέλαιο. Θερμοκρασίες 24+ βαθμοί στην Σ/Κ, 19-20-21 στα πάνω δωμάτια. Το πετρέλαιο χρησιμοποιήθηκε αποκλειστικά για γρήγορη θέρμανση κάποιες μέρες που γυρνούσαμε σε κρύο σπίτι, στο ξεκίνημα. Μόλις ζεσταινόταν ελαφρά το σπίτι έσβηνε. Ποτέ, ούτε και με τα -7 που είδα κάποιες νύχτες, δεν βάλαμε συμπλήρωμα άλλη θέρμανση, το 14kW Invicta κρατούσε μέσα 24 βαθμούς ακάθεκτο.

Περυσινή κατανάλωση 1800 λίτρα πετρέλαιο, με θερμοκρασίες 22 κάτω, 19 πάνω. Με τον φετινό χειμώνα, θα χρειαζόμουνα τουλάχιστον άλλα 300-400 λίτρα πετρέλαιο.

Σύνολο περίπου 900€ κόστος φετινής θέρμανσης, έναντι 2100-2200€ αν είχα πετρέλαιο. Η μισή αξία των τζακιών (2400€) βγήκε φέτος, του χρόνου το υπόλοιπο. Σε 120τμ (ελάχιστες μέρες ζέστανα μόνο τα άλλα κάτω 60τμ) ανεξάρτητης μεζονέτας με καλές μονώσεις.

φιλε αστερι..
εκαψες 7+ τοννους και στα δυο τζακια.?
αρα αν ειχες 1 τζακι υπολογιζω γυρω στους 3.5 τοννους να ηθελες για 60τμ.περιπου..
μου ηρθε χθες το ρευμα 4μηνου(inverter σαλονι,καλοριφερ λαδιου δωματιο παιδιου).2250kw(χωρις νυχτερινο τιμολογιο)=401+100εναντι=501 ευρω αφαιρω τα 200 που θα τα εκαιγα ουτως ή αλλως μενουν 300 +550 ευρω πετρελαιο, βγηκε η χρονια με 850 ευρω..
περυσι μονο πετρελαιο θερμανση(20 βαθμους σταθερη θερμοκρασια) 1000 ευρω(τιμη μ.ο. 3,5 ευρω ανα ωρα φετος και περυσι)οφελος 150 ευρω.αν προσθεσω και την διαφορα τιμης πετρλαιου βγαινει παραπανω το κερδος.
καταληγω στο συμπερασμα με 5 τοννους ξυλα και ενεργειακο τζακι του χρονου x100 ευρω συμφερει ακομη πιο πολυ..

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #13585 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
4-5 μέρες την βδομάδα έκαιγε το πάνω τζάκι για 120τμ και τις 2-3 μέρες έκαιγε το κάτω. Έτσι δούλευε και πέρυσι το πετρέλαιο. ΠΣΚ είναι η γυναίκα-παιδί στο σπίτι και καίμε μόνο τα πάνω 120τμ και όταν λείπουν, ανεβοκατεβαίνω από ισόγειο στους άλλους δύο, ανάλογα με τα κέφια (κάτω είναι το playroom με το home cinema και το pc). Όταν καίω μόνο το ισογειο, έχω ανοιχτή την πόρτα για τους επάνω, γιατί το τζάκι είναι πολύ μεγάλο για 60τμ, πηγαίνει 26+ ακόμα και στο τέρμα χαμηλό. Αν θες τζάκι μόνο για 50-60τμ, καλύτερα κάνα 9-10kW. Ευτυχώς που το κάτω είναι χωρίς βεντιλατέρ και είναι λίγο πιό αργό στα ανεβοκατεβάσματά θερμοκρασίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #13613 από bill_karip
Απαντήθηκε από bill_karip στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αγαπητέ Asteris,

ψάχνω να βρω κάποιον τεχνικό προκειμένου να πάρω προσφορά για δύο ενεργειακά τζάκια στο σπίτι μου που είναι παρόμοιο με το δικό σου. Σε παρακαλώ μπορείς να μου στείλεις στοιχεία επικοινωνίας του εγκαταστάτη που σου τοποθέτησε τα δύο τζάκια. Το Leroy Merlin αυτήν την στιγμή δεν συνεργάζεται με κάποιον τεχνικό. Email επικοινωνίας: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..

Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #13614 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το τηλεφωνο του Μπεν που έβαλε τα δικά μου είναι 6972385732. Δεν είναι ακριβώς συνεργάτης του Leroy, απλά είχε αφήσει παλιότερα κάρτες του στον υπεύθυνο του τμήματος τζακιών και αυτός μου έδωσε μία. Έχει βάλει πολλά Invicta πάντως και ξέρει να τα δουλεύει. Και δεν θα σε αρχίσει με τα "είναι φτηνά, θα σκορπίσουν, τα πουλάνε σε σουπερμάρκετ" και άλλα χαζά που άκουσα από άλλους μάστορες που θέλαν να πουλήσουν δικές τους μάρκες με τα διπλά και τρίδιπλα χρήματα. Απλά να βάλεις μεγάλες περσίδες, εμένα μου εβαλε λίγο μικρές και αναγκάστηκα εκ των υστέρων να βάλω κι άλλες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bill_karip

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.537 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ