Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #14596 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Foyer + εναλλάκτης, δίνουν απόδοση 80φεύγα τοις εκατό, δηλαδή καλο 10% παραπάνω από την κασέτα. Άρα σε βάθος χρόνου θα έχουμε οικονομία στα ξύλα. Συν τοις άλλοις η κασέτα που έδειξες είναι χωρίς βεντιλατέρ (sans). Αν είναι να βάλω κασέτα χωρίς βεντιλατέρ, προτιμώ το foyer. Τοποθέτηση του εναλλάκτη και του μοτέρ, δεν είναι πάνω από μιά ώρα δουλειά, οπότε δεν ανεβάζουν το κόστος. Είπαμε ότι ο μόνος λόγος να βάλεις κασέτα, είναι να έχεις πέτρινη φούσκα και δεν θες να την διαλύεις για να κάνεις θερμοθάλαμο με γυψοσανίδα για foyer.

Από κει και πέρα, μην κάνετε οικονομία των 100-200€ σε ένα μηχάνημα που καλείται να σας ζεστάνει για τα ποιός ξέρει πόσα από τα επόμενα χρόνια. Θα σας τα δώσει πίσω με το παραπάνω με την οικονομία του.

Σε μένα είτε κασέτα έβαζα, είτε foyer+εναλλάκτη, ολόιδιο κόστος έβγαινε, γιατί είχα μαντεμένιο ανοιχτό τζάκι που ήθελε έτσι κι αλλιώς άνοιγμα της πάνω γυψοσανίδας, ώστε να μπορέσει να ξεβιδωθούν τα πάνω μπουλόνια που το κρατούσαν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #14602 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

jimopoulos έγραψε: www.leroymerlin.fr/v3/p/produits/foyer-1...70-44-15-0-kw-e58290
www.leroymerlin.fr/v3/p/produits/insert-...70-44-14-0-kw-e58903
αν εξαιρεσουμε την μεγαλυτερη αντοχη θερμοκρασιας που δινει το foyer,δεν εχουμε συμφερον στην αγορα κασσετας εφοσον γλυτωνουμε την αγορα των γνωστων εξαρτηματων(μαστορα,ταλαιπωρια)?
γιατι μερικα μοντελα σαν αυτο www.leroymerlin.fr/v3/p/produits/insert-...81-44-14-0-kw-e58901
δεν τα εχει η σελιδα της εταιριας? www.invicta-sa.com/portail/produits/chauffage/368-inserts.html


οι τιμές στο γαλλικο σαιτ νομίζω είναι χαμηλότερες απο οτι στο Ελληνικό Λερου Μερλιν εκτός και αν πετύχεις καμία προσφορά

Πέρα απο την αντοχή, η κασέτα χρειάζεται και ρεύμα για να λειτουργήσει το μοτερ της. Αν έχεις διακοπή ρεύματος θα έχεις θέμα

Αν ξεκινάς τζάκι απο το μηδέν τότε καλό ειναι να κανεις θερμοθαλαμο ακομη και στην περίπτωση που επιλέξεις κασέτα για να πάρεις το κατι παραπάνω απο την εστία.

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #14605 από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ.
Απαντήθηκε από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ. στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα στην παρεα!θελω να ρωτησω κατι που ενδεχομενως θα ξερετε καλυτερα απο εμενα ως πιο ειδημονες.στο προγραμμα εξ'οικονομηση κατ'οικον επιδοτουνται μονο τα τζακια-λεβητες η' και τα αεροθερμα?εχει κανεις να μου προτεινει ενα-δυο μοντελα απο την καθε περιπτωση?ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #14655 από macedonasf
Απαντήθηκε από macedonasf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εδώ και λίγες ημέρες άνοιξα και τη δική μου "φούσκα" για να αλλάξω τη σωλήνα σπιράλ που είχα βάλει ο τζακάς, με inox και παρατηρώ το εξής:
Όταν τοποθέτησε την κασέτα (laudel total vision 800 turbo) την μόνωσε γύρω γύρω με ytong 5άρι χωρίς να αφήσει καθόλου αέρα. Tα ytong κυριολεκτικά εφάπτονται επάνω στην κασέτα.
Διαβάζοντας στο pdf εδώ , αναφέρει 5mm δεξιά κι αριστερά και 2,5 cm από πίσω αέρα. Ο ενδοιασμός μου είναι μια που το άνοιξα τώρα, να ξηλώσω και το ytong και να βάλω πετροβάμβακα με αλουμίνιο 5άρι όπως προτείνει κι ο Γάλλος κατασκευαστής.
Τι λέτε θα δουλέψει καλύτερα η εστία, ή τζάμπα θα παιδευτώ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν - 12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #14657 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μόνωση η κασέτα δεν θέλει. Δεν ξέρω αν θέλει προστασία η τοιχοποιία γύρω από την κασέτα. Από τι είναι? Αν είναι πυρότουβλο, δεν θέλει τίποτα. H Invicta προτείνει μόνωση, για προστασία της τοιχοποιίας. Επίσης θέλει αέρα όπως και να έχει, ώστε να αναπνέει και να αντέχει στις μεταβολές της θερμοκρασίας και να μην στραβώσει με την πρώτη υπερθέρμανση.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #14659 από vs
Απαντήθηκε από vs στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα επειδή σκέφτομαι να τοποθετήσω κασέτα στο ανοιχτού τύπου τζάκι μου σε οικία μεζονέτα 50/50 τ.μ. θέλω να μάθω εάν ο επάνω όροφος θα θερμαίνεται εύκολα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.523 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ