Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #14664 από macedonasf
Απαντήθηκε από macedonasf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Μόνωση η κασέτα δεν θέλει. Δεν ξέρω αν θέλει προστασία η τοιχοποιία γύρω από την κασέτα. Από τι είναι? Αν είναι πυρότουβλο, δεν θέλει τίποτα. H Invicta προτείνει μόνωση, για προστασία της τοιχοποιίας. Επίσης θέλει αέρα όπως και να έχει, ώστε να αναπνέει και να αντέχει στις μεταβολές της θερμοκρασίας και να μην στραβώσει με την πρώτη υπερθέρμανση.


Η εστία είναι από μαντέμι. Μου προτείνεις λοιπόν να βγάλω όλο το ytong και απλά να μονώσω καλά την τοιχοποιία γύρω γύρω;

Επίσης κάτι άλλο. Ο τζακάς άνοιξε μία εξωτερική τρύπα για να παίρνει αέρα το τζάκι από έξω αλλά δεν έχει βάλει κάποια σωλήνα για να διοχετεύσει τον αέρα κάπου. Ψάχνω στην εστία από κάτω, στο συρταράκι της στάχτης, αλλά δεν βλέπω κάπου να υπάρχουν τρύπες για να παίρνει αέρα η εστία για την καύση της. Αυτό που γράφεις σε άλλες απαντήσεις σου, ότι "παίρνει αέρα από μπροστά" εννοείς από τις μπροστινές οπές από τις οποίες ρυθμίζουμε εμείς την καύση της εστίας;
Και τέλος δεν υπάρχει τρύπα στο τζάκι,χαμηλά μέσα στο σαλόνι έτσι ώστε να παίρνει τον κρύο αέρα από κάτω να τον ζεσταίνει στη φούσκα και μετά να τον βγάζει από τις γρίλιες που υπάρχουν ψηλά. Μάλλον πρέπει να ανοίξω εγώ μία εεεεε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #14665 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ναι, μόνωσε μόνο τον τοίχο γύρω-γύρω και αυτό αν δεν είναι πυρότουβλο. Αν είναι πυρότουβλο, απλά βγάλε τα ytong.

Η τρύπα που έκανε πίσω στο τζάκι, είναι για να αναπληρώνεται ο αέρας που μπαίνει μέσα στην κασέτα από την κεντρική γρίλια για την καύση. Αν είχε βάλει και ένα σωλήνα να φέρνει τον αέρα αυτό κοντά στην κεντρική γρίλια, ακόμα καλύτερα, αλλά και έτσι καλά είναι.

Η κασέτα σου ρουφάει αέρα δωματίου από τις ακριανές κάτω γρίλιες και τον βγάζει από πάνω. Δεν είναι Foyer να χρειάζεται κάτω εισαγωγή και πάνω περσίδα. Μην κάνεις τίποτα άλλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #14667 από macedonasf
Απαντήθηκε από macedonasf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Ναι, μόνωσε μόνο τον τοίχο γύρω-γύρω και αυτό αν δεν είναι πυρότουβλο. Αν είναι πυρότουβλο, απλά βγάλε τα ytong.

Η τρύπα που έκανε πίσω στο τζάκι, είναι για να αναπληρώνεται ο αέρας που μπαίνει μέσα στην κασέτα από την κεντρική γρίλια για την καύση. Αν είχε βάλει και ένα σωλήνα να φέρνει τον αέρα αυτό κοντά στην κεντρική γρίλια, ακόμα καλύτερα, αλλά και έτσι καλά είναι.

Η κασέτα σου ρουφάει αέρα δωματίου από τις ακριανές κάτω γρίλιες και τον βγάζει από πάνω. Δεν είναι Foyer να χρειάζεται κάτω εισαγωγή και πάνω περσίδα. Μην κάνεις τίποτα άλλο.


Κεντρική γρίλια εννοείς αυτήν που έχουμε μπροστά για να ρυθμίζουμε την καύση εμείς σωστά;
Ακριανές κάτω γρίλιες όμως ποιες εννοείς; Αυτή είναι η κασέτα μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #14684 από macedonasf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #14687 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πιό πάνω είπες Total vision turbo, που έχει και γρίλιες δεξιά-αριστερά για εισαγωγή αέρα στα βεντιλατέρ, τώρα μας λες compact που δεν έχει γρίλιες, έχει μόνο μιά χαραμάδα. Όπως και να έχει, δεν μπορείς να βάλεις άλλη εισαγωγή, κασέτα είναι και έχει ότι χρειάζεται ενσωματωμένο. Λογικά εισαγωγή αέρα είναι η κάτω μακρόστενη χαραμάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #14700 από macedonasf
Απαντήθηκε από macedonasf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Πιό πάνω είπες Total vision turbo, που έχει και γρίλιες δεξιά-αριστερά για εισαγωγή αέρα στα βεντιλατέρ, τώρα μας λες compact που δεν έχει γρίλιες, έχει μόνο μιά χαραμάδα. Όπως και να έχει, δεν μπορείς να βάλεις άλλη εισαγωγή, κασέτα είναι και έχει ότι χρειάζεται ενσωματωμένο. Λογικά εισαγωγή αέρα είναι η κάτω μακρόστενη χαραμάδα.


Καλέ μου φίλε Asteris δεν μιλάω για την εισαγωγή αέρα στο θερμοθάλαμο της εστίας αλλά για το ρεύμα αέρα που πρέπει να δημιουργείται στη "φούσκα" πάνω από την εστία. Ναι μεν μου είχε ο τζακάς περσίδες εκτόνωσης ψιλά αλλά από κάπου δεν πρέπει να μπει και ο αέρας του σαλονιού για να κάνει το κύκλωμα; Το ξαναλέω δεν μιλάω για την εισαγωγή αέρα στα βεντιλατέρ. Αυτή όπως πολύ σωστά είπες είναι κάτω αριστερά και δεξιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.558 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ