Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21892 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πολλαπλασιάζεις επί 100 για να τα κάνεις τετραγωνικά εκατοστά. 2400 και 800 αντίστοιχα. Πχ, 80χ30 πάνω και 80χ10 κάτω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bill

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21895 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σήμερα έγινε το 1ο άναμμα του τζακιού. Καταρχήν αριστερά και δεξιά της εστίας έβαλα προσωρινά ytong μόνο και μόνο για να κάνω το τεστ της εστίας. Τα συμπεράσματα αρκετά ενθαρρυντικά. Έβαλα 3 ξερά ξύλα 1,5 κιλό περίπου έκαστο και σε 30-35 λεπτά έβγαινε από τις περσίδες αέρας τουλάχιστον 70ο (το θερμόμετρό μου έως εκεί φτάνει). Από τον εναλλάκτη τα ίδια για να μη πω ότι μου φαινόταν και πιο καυτός ο αέρας... Το χέρι μου το κρατούσα σε απόσταση 15εκ από τις περσίδες του εναλλάκτη, πιο κοντά δεν άντεχες τη ζέστη.
Μπορώ να πω ότι με τις περσίδες και το συρταράκι έχω πλήρη έλεγχο της φλόγας, επισυνάπτω και βίντεο. Επίσης δεν είχα κάποιο πρόβλημα με το άνοιγμα της πόρτας, αλλά την άνοιξα προσεκτικά όπως φαίνεται στο άλλο βίντεο. Βέβαια τα πόμολα στην αρχή μπορούσα να τα πιάσω μετά τα έπιανα μόνο με γάντι

Μου έκανε εντύπωση

1. Πόσο γρήγορα ανέβασε θερμοκρασία με 3 μικρά ξύλα
2. Κρατώντας κλειστή τη γρίλια τα ξύλα σιγοκαίγονταν για ώρα. Μάλλον θα έχω αρκετή οικονομία στην κατανάλωση

Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι:

1) Μήπως το τζάκι τραβάει υπερβολικά; Να πω την αλήθεια κάποια στιγμή όταν άνοιξα το συρταράκι έβγαλε τόσο φλόγα που ψιλοφοβήθηκα
2) Το σπίτι μύρισε καμένο μαντέμι σιλικόνες και δε ξέρω γω τι άλλο μύρισε (φυσιολογικό). Ταυτόχρονα όμως υπήρξε και κάτι σαν θολούρα μέσα στο σπίτι. Πάντως δε μύριζε κάπνα από ξύλο. Μπορεί αυτή η θολούρα να είναι από την 1η καύση; Αύριο μάλλον θα το ξανανάψω να δω τι παίζει.



Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21896 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Με το συρταράκι ανοιχτό, το τζάκι παίρνει τρελό αέρα εισαγωγής και περνάει κατά πολύ τα 14 ονομαστικά kW. Πιθανόν πλησιάζει τα 28 της μέγιστης. Φυσικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανοίγεις το συρταράκι εν ώρα λειτουργίας, μόνο για το ξεκίνημα, για να αρπάξουν τα ξύλα. Οπότε φυσικό το να βλέπεις τεράστιες φλόγες. Το να τραβάει υπερβολικά, δεν σε ενδιαφέρει, εφόσον το κοντρολάρεις από την γρίλια του, βάζεις εσύ όσο αέρα θες και κανονίζεις εσύ πόσο θα τραβάει. Το διαπίστωσες και μόνος σου ότι καίει όσο αργά θες, οπότε να η οικονομία που περίμενες.

Οι μυρωδιές και η κάπνα είναι φυσικές για τις πρώτες 2-3 φορές που θα το κάψεις. Επίσης μυρωδιές μπορεί να έχεις και μέσα στον χειμώνα, εγώ είχα κάθε φορά που το έκαιγα δυνατότερα από πριν. Έκανε 10-12 φορές να ξεμυρίσει τελείως, κυρίως γιατί δεν μπορούσα Οκτώβριο μήνα να το τσιτώσω τέρμα, το σπίτι ανέβαζε παλαβές θερμοκρασίες...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21897 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τα αυτοκόλλητα στο τζάμι τρελός είσαι και τα άφησες επάνω την ώρα που καίει? Θα κολλήσουν μόνιμα και άντε μετά να τα βγάλεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21900 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Τα αυτοκόλλητα στο τζάμι τρελός είσαι και τα άφησες επάνω την ώρα που καίει? Θα κολλήσουν μόνιμα και άντε μετά να τα βγάλεις...


Είπα να τα κρατήσω μη τυχόν τη ξαναγυρίσω πίσω :P Τωρα σε λίγο θα τα βγαλω..

Ο εναλλάκτης ρε Αστέρη έβγαζε υπερβολικά υψηλη θερμ.!! Πάντως θα ηθελα να ερμηνευσεις αυτό που γράφεις "και περνάει κατά πολύ τα 14 ονομαστικά kW. Πιθανόν πλησιάζει τα 28 της μέγιστης".
Εννοώ με πόσα ξυλα θεωρείς ότι το τζακι ειναι στο ρελαντι στα 14kW; Υπάρχει τρόπος να το μεταφράζουμε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21903 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
4.5 κιλά περίπου ξύλα την ώρα, δίνουν 14kW στον χώρο, όπως δηλώνει η εταιρία (18kW θερμικής επί 0.74 απόδοσης). Αν εσύ ανοίξεις το συρταράκι, θα αρχίσει να καίει 8-9 κιλά την ώρα, άρα σχεδόν διπλή ισχύς.

Ρελαντί πρέπει να καίει περί τα 1.5 κιλό ξύλο την ώρα, δηλαδή 5-6kW ισχύος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.422 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ