Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21907 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστέρη τι θερμοκρασίες μέτρησες στην έξοδο των περσίδων με δυνατό κάψιμο και τι με χαμηλό?? (όχι του εναλλάκτη)
Οι περσίδες του selenic του δίφατσου είναι ίδιες με του GV 8 κάτω και 24 πάνω??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21909 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Είχα δει και 140 βαθμούς, όταν είχα μικρές περσίδες. Τώρα βλέπω από 100 έως 120. Όπως και να έχει, δεν μένει μικρόβιο για μικρόβιο στον αέρα, τα γ@μεί την μάνα το τζάκι...

Το σελένικ νομίζω θέλει ελαφρώς μικρότερες περσίδες από το GV.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21935 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Είχα δει και 140 βαθμούς, όταν είχα μικρές περσίδες. Τώρα βλέπω από 100 έως 120. Όπως και να έχει, δεν μένει μικρόβιο για μικρόβιο στον αέρα, τα γ@μεί την μάνα το τζάκι...

Το σελένικ νομίζω θέλει ελαφρώς μικρότερες περσίδες από το GV.


Aν σου είναι εύκολο όταν βρεις χρόνο μέτρα πόσο χ πόσο είναιοι περσίδες εισαγωγής καιπόσο η εξαγωγής του δίφατσου??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21940 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε: Πήρα απάντηση απο την invicta για τις περσιδες, με τα λίγα γαλλικα που ξέρω θέλει για εισαγωγη αέρα 4dm^2 και για να βγάζει τη ζέστη 10 dm^2. Δηλαδή θέλει 20*20 και 50*20;


Να οι περσίδες για το Selenic. Τόσες ή και μεγαλύτερες κάνε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21952 από tomka
Απαντήθηκε από tomka στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Χαιρετώ το forum και όλους τους φίλους με τις πολύτιμες συμβουλές.Θα ήθελα και εγώ την βοήθεια σας μιας και σύντομα θα είμαι ευτυχής κάτοχος μιας κασσετίνας invicta 700 wide vision turbo.Καταρχήν είμαι στον τρίτο όροφο μιας εξαόροφης οικοδομής.Το τζάκι μου είναι απλό χωρίς τρύπα για εισαγωγή αέρα απο κάπου και με πυρότουβλα.Επίσης η φούσκα είναι χτιστή με τούβλα.Κατέβασα το manual της κασσετίνας αλλά επειδή τα Γαλλικά μου δεν είναι και πολύ καλά και αφού διάβασα όλο το forum για να μην σας ταλαιπωρώ άδικα χρειάζομαι διακαώς κάποιες διευκρινήσεις για να μην πάθουμε καμμιά ζημία στην τοποθέτηση.
1.Στο manual δείχνει την κασσετίνα να πατάει πάνω στο μπετό.Αν είναι έτσι τότε πως θα παίρνει εξωτερικό αέρα για την καύση?Μήπως έχει στην πλάτη κάποια εισαγωγή για εξωτερικό αέρα??Αν δεν έχει ειδική εισαγωγή τότε τον σωλήνα θα πρέπει να τον φέρουμε κάτω απο την κασσετίνα περίπου στην μέση ή κοντά στην πρόσοψη??Τέλος ο σωλήνας αυτός θα είναι με βεντιλατέρ,ή χύμα και θα τραβάει μόνη της η κασσετίνα όσο χρειάζεται??
2.Στο manual επίσης ενώ την δείχνει να πατάει στο μπετό, παρακάτω στα επιμέρους κομμάτια δείχνει ενα πράγμα που το αναφέρι σαν βάση (Embase) με κωδικό FB60 700441.Αυτό το δίνουν μαζί με την κασσετίνα ή θα πρέπει να το προμηθευτώ απο κάπου??
3.Η καμινάδα όπως καταλαβαίνετε είναι χτιστή με πολύ καλό ελκυσμό μέχρι τώρα που το δούλευα σαν απλό τζάκι και μήκος περι τα 12 μέτρα ως το καπέλο στην ταράτσα.Χρειάζεται οπωσδήποτε σωλήνας inox Φ200 εσωτερικά της χτιστής μονωμένος με πετροβάμβακα μέχρι επάνω ακόμα και αν το καθαρίζω τακτικά??Επίσης αν είναι απαραίτητο λόγω και του μεγάλου μήκους της καμινάδας,μπορώ να βάλω σωλήνα μικρότερης διατομής σε περίπτωση που δεν χωράει ο Φ200??
4.Η κασσετίνα βγάζει ζεστό αέρα και απο το μπροστινό μέρος της πρόσοψης και απο τις δύο εξαγωγές που έχει εκατέρωθεν της εξαγωγής καυσαερίων??Αν ναι τότε πρέπει να βάλω περσίδα(ες) στην τουβλινη φούσκα ή δεν είναι υποχρεωτικό??
5.Τέλος το σημαντικότερο:Για να χωρέσει η κασσετίνα θα πρέπει να (φάω) λίγο τουβλάκι γιατί το ύψος μου είναι περίπου 53cm.Αν υποθέσουμε ότι όπως ο Αστέρης την ξαπλώσω και σιγά-σιγά την σηκώνω μέχρι να χωρέσει, τότε οι συνδέσεις της εξαγωγής καυσαερίων πως θα γίνουν?Μπορούμε να δουλέψουμε και μεσα απο την κασσετίνα??Με συγχωρείτε για την φλυαρία.Πιθανόν σε πολλούς να φανούν αστείες οι ερωτήσεις αλλα όπως θα καταλάβατε είμαι εντελώς άσχετως αν και ήταν πολύ διαφωτιστικό όλο το forum.PLEASE HELP!!!!! :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21953 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μου μοιάζει περίεργο να θέλει 4 & 10dm^2, δηλαδή σχεδόν το μισό από το GV.. Ίδιο μέγεθος,ίδια kw,αλλά το gv έχει πιο ζεστά καυσαέρια...ακόμα και για το 700options των 12kw,δίνει μεγαλύτερες..

Sent from my MT11i using Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.481 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ