Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21985 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πλύσιμο με βούρτσα και άσπρισμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bill

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22004 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofix έγραψε: Μου μοιάζει περίεργο να θέλει 4 & 10dm^2, δηλαδή σχεδόν το μισό από το GV.. Ίδιο μέγεθος,ίδια kw,αλλά το gv έχει πιο ζεστά καυσαέρια...ακόμα και για το 700options των 12kw,δίνει μεγαλύτερες..

Sent from my MT11i using Tapatalk 2


Φίλε μου το ίδιο παράξενο μου φαίνεται και εμένα για αυτό ρωτάω αν είναι εύκολο κάποιος που έχει το σελενικ το απλό όχι GV να μας πει τι περσίδες έχει εισαγωγή και τι εξαγωγή??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22030 από newbie
Απαντήθηκε από newbie στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να βάλω το Invicta Selenic 700 (www.invicta-sa.com/portail/produits/chau...yer-700-selenic.html). Έχω δει καλά λόγια για αυτό το μοντέλο, οπότε σε 2η φάση ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. Θέλω να το βάλω σε υπάρχον τζάκι, από ότι κατάλαβα κάνει για την δουλειά αυτή, σωστά;
2. Αν το αγοράσω εγώ, πάω σε κάποιον για τοποθέτηση μόνο και θα πάρει γύρω στα 500 ευρώ σύνολο εργασία και υλικά;
3. Βγαίνει να το κάνω μόνος μου; Κάτι καταφέρνω...
4. Πρέπει να βάλω εσωτερική αλουμινένια καμινάδα;
5. Περσίδες περνάω και στο τούβλο που έχει πάνω η φούσκα, σωστά;
6. Βεντιλατέρ παίρνει; Αξίζει;
7. Θα μπορώ να έχω τηλεόραση στο 1 μέτρο; Αν όχι, σε τι απόσταση θα πάει;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας... Είναι καλό σε δύσκολους καιρούς η αλληλοβοήθεια να μας στηρίζει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22032 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
σχετικά με τις περσιδες στο selenic 700, παρτε μια ιδεα για το μεγεθος και απο το σχεδιαγραμμα του Foyer 700 SELENIC Chaudière(boiler)

www.invicta-sa.com/portail/images/storie...echniques/678100.pdf

γενικά όλα τα 700αρια μοντελα δινουν παρόμοιες διαστάσεις(αν δεν λαβουμε υποψιν αυτα με 2πλα τζαμια,γωνιακά κτλ)

θα προσπαθησω να στειλω και εγω ένα e-mail στην invicta να δω τι θα απαντησουν..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22036 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

newbie έγραψε: Καλημέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να βάλω το Invicta Selenic 700 (www.invicta-sa.com/portail/produits/chau...yer-700-selenic.html). Έχω δει καλά λόγια για αυτό το μοντέλο, οπότε σε 2η φάση ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. Θέλω να το βάλω σε υπάρχον τζάκι, από ότι κατάλαβα κάνει για την δουλειά αυτή, σωστά;
2. Αν το αγοράσω εγώ, πάω σε κάποιον για τοποθέτηση μόνο και θα πάρει γύρω στα 500 ευρώ σύνολο εργασία και υλικά;
3. Βγαίνει να το κάνω μόνος μου; Κάτι καταφέρνω...
4. Πρέπει να βάλω εσωτερική αλουμινένια καμινάδα;
5. Περσίδες περνάω και στο τούβλο που έχει πάνω η φούσκα, σωστά;
6. Βεντιλατέρ παίρνει; Αξίζει;
7. Θα μπορώ να έχω τηλεόραση στο 1 μέτρο; Αν όχι, σε τι απόσταση θα πάει;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας... Είναι καλό σε δύσκολους καιρούς η αλληλοβοήθεια να μας στηρίζει...


Διάβασε το τόπικ για αγορά νέας ενεργειακής εστίας, για να δεις αν που μπορούν να μπουν εύκολα τα foyer. Για το αν μπορείς να το κάνεις μόνος σου, διάβασε το υπάρχον τόπικ από την αρχή, το έχουν κάνει αρκετοί εδώ μέσα, οπότε θα πάρεις μιά ιδέα του τι χρειάζεται. Ανοξείδωτη καμινάδα υποχρεωτικά, για να μην έχεις προβλήματα στο μελλον. Άλλωστε βάζεις ένα τζάκι που πλέον θα είναι η κεντρική θέρμανση του σπιτιού, μην κάνεις μισές δουλειές.

Τηλεόραση στο 1 μέτρο εγώ δεν θα έβαζα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22037 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

newbie έγραψε: Καλημέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να βάλω το Invicta Selenic 700 (www.invicta-sa.com/portail/produits/chau...yer-700-selenic.html). Έχω δει καλά λόγια για αυτό το μοντέλο, οπότε σε 2η φάση ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. Θέλω να το βάλω σε υπάρχον τζάκι, από ότι κατάλαβα κάνει για την δουλειά αυτή, σωστά;
2. Αν το αγοράσω εγώ, πάω σε κάποιον για τοποθέτηση μόνο και θα πάρει γύρω στα 500 ευρώ σύνολο εργασία και υλικά;
3. Βγαίνει να το κάνω μόνος μου; Κάτι καταφέρνω...
4. Πρέπει να βάλω εσωτερική αλουμινένια καμινάδα;
5. Περσίδες περνάω και στο τούβλο που έχει πάνω η φούσκα, σωστά;
6. Βεντιλατέρ παίρνει; Αξίζει;
7. Θα μπορώ να έχω τηλεόραση στο 1 μέτρο; Αν όχι, σε τι απόσταση θα πάει;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας... Είναι καλό σε δύσκολους καιρούς η αλληλοβοήθεια να μας στηρίζει...


Καλώς ήρθες

Καταρχήν απ'ότι κατάλαβα το υπάρχον τζάκι σου ειναι με χτιστή φούσκα και όχι γυψοσανίδα. Αν ναι, τότε νομίζω θα πρέπει να σκεφτείς οτι πρέπει να κάνεις και το γνωστό θερμοθάλαμο από πετροβάμβακα που χρειάζεται ένα foyer ( Αστέρη τα λέω σωστά ? ). Αυτό με τη σειρά του σημαίνει πως θα πρέπει να γκρεμίσεις τη φούσκα αν δεν κάνω λάθος

Απ'όσο εχω καταλάβει όταν έχουμε τζάκι με χτιστή φούσκα προτιμάμε τη λύση κασέττας. Βέβαια θα σου απαντήσουν και οι ειδικότεροι.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.473 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ