Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22121 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τον κόκκορα στην σκεπή να τον πετάξεις, να βάλεις κλασικό αντιανεμικό καπέλο, να κάνεις θερμομόνωση στο σπίτι σου να μην χάνει τόσο γρήγορα την ζέστη και στο μπάνιο να βάλεις ένα φτηνό μικρό αερόθερμο των 10€, το οποίο θα καις για 5-10 λεπτά όσο κάνεις μπάνιο το παιδί. Μην κάνουμε την ζωή μας πιό δύσκολη από όσο πρέπει χωρίς λόγο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22125 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ο κοκκορας ρε συ αστερι κολισε , οταν λεμε κολισε , δεν γυριζει ουτε χιλιοστο ! Τον πληρωσα κιολας , Αλλα λεω να παρω λαμαρινα και ετσι οπως ειναι σουζα το πουλι , να του βαλω την λαμαρινα σαν να ειναι ποδια στα ποδια , Αμα γυρισει ο αερας να μην βλεπει κατευθιαν την τρυπα , αλλα την λαμαρινα και να λειτουργει στην τελικη σαν καπελο !
Θερμομονωση εχουμε σχεδον την ιδια , ytonG , Αλλα περισι ειχα την σκεπη ανοιχτη , και θετος με εδωσες πολλες ιδεες ! Πρωτα την εκλεισα να μην μπαινει αερα , γιατι περισι ηταν σχεδον ελευθερας ο αερας και να την μονωσω ! Εχω για μονωση , καμια 20αρια τερτραγωνικα 3 ποντους 100 κιλων πετροβαμβακα με αλλουμινιο και λογω ελειψη χρηματων , στα αλλα 45 τετραγωνικα που περισευουν θα βαλω κατι σαν φενιζον , λιγο ποιο ελλαστικο που χρησιμοποιουν για συσκευασια ! 10 ποντων , τζαμπα θα το παρω , λεω να το βαλω , απ το τιποτα κατι ειναι και αυτο !
Η αλλη ιδεα που με εδωσες ειναι για το πως θα ζεστανω το υπογειο ! Νασε καλα θα δουμε αν θα τα καταθερω ! Εγω στο τζακι εχω και τρυπα ακριβος πισω απ την εστια που παει υπογειο ! Φ125 , την χρισιμοποιω σαν εισαγωγη μαζι με αυτην που παει εξω ! Εγω εχω εκτος απο τον θερμοθαλαμο που εχει γινει με την γυψοσανιδα και μεταλικο κουτι που κανει τον θερμοθαλαμο στο τζακι (μονοβλοκ) ! Ε λεω να βαλω ενα ομοαξονικο απ κατω στο υπογειο και να τραβαω τον αερα απ την γυψοσανιδα !
Το υπογειο το εχω πλαυ ροομ και παρκινγκ με τα εργαλεια ! 65 τετραγωνικα και αυτο , μονο που κατεβαινω και καπνιζω , οποτε περισι εκλεινα την τρυπα να μην παει καπνος πανω ! Αμα το βαλω να μου ριχνει την ζεστη απ την γυψοσανιδα , θα μπορω να καπνιζω κιολας , με εσωσες με την ιδεα να σε φιλισω αμα δουλεψει !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22130 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ε, αυτό λέμε, κοκκόρια και περιστρεφόμενα κολλάνε και τρέχεις σε ανύποπτο χρόνο. Τα τζάκια μας που είναι σφραγισμένα ενεργειακά, δεν έχουν ανάγκη για υποβοήθηση για να ανέβει ο αέρας και να βγει από την καμινάδα, είναι τόσο ζεστά τα καυσαέρια, που τρέχουν μόνα τους προς τα πάνω. Οπότε αρκεί απλό καπέλο.

Όσο για το υπόγειο, αν ο μεταλλικός θερμοθάλαμος αφήνει αρκετή ζέστη για την γυψοσανίδα, θα δουλέψει. Αλλιώς δες αν ο μεταλλικός θερμοθάλαμος έχει καμιά περισσευούμενη έξοδο ταπωμένη, οπότε ξετάπωσέ την να δίνει λίγο παραπάνω ζέστη στην γυψοσανίδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22131 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το φελιζόλ συσκευασίας, για τζάμπα θα δουλέψει μιά χαρά. Φρόντισε να το βάλεις σφιχτά δίπλα-δίπλα τα κομματια, να μην αφήνει ούτε χιλιοστό κενό και θα δεις διαφορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22142 από vazelos
Απαντήθηκε από vazelos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
house για να γυρισει το καπελο ριξε στον αξονα αντισκουριακο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22177 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστέρη,μπορείς να ανεβάσεις μια φωτο/ενα λινκ για να καταλαβω τι εννοεις "κλασικό αντιανεμικό καπέλο"?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.452 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ