Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23185 από kosmas81
Απαντήθηκε από kosmas81 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
To ποσό δεν θα το διέθετα γι αυτόνο το σκοπό αλλά τον περασμένο χρόνο ξόδεψα 2 τόνους πετρέλαιο για να μη ζεσταθώ(18 βαθμούς και 20 στα κέφια) κι έσκασα 2000. Φέτος χρειάζομαι πιο ζέστη και για περισσότερη ώρα και με πετρέλαιο στο 1,5 ευρώ υπολογίζω να χρειαστώ 4-4,5 χιλιάρικα. Τα σώματα που χω είναι συμβατικά οπότε απέκλεισα αντλία θερμότητας, ο λέβητας ξύλου είναι μπελαλίδικος, οπότε την ψάχνω για τζάκι ή για πέλλετ. Ξύλα δικά μου έχω αλλά λίγα (2 τόνους τη χρονιά ας πούμε)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23188 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kosmas81 έγραψε: Γεια σε όλους. Μένω επαρχία σε σπίτι 150 μέτρων σε ένα επίπεδο κι επειδή το πετρέλαιο έχει εκτοξευτεί προσπαθώ να βρω κάποια λύση κι έτσι ψάχτηκα και για τζάκι. Οι 2 πιο σοβαροί που βρήκα μου είπαν να γκρεμίσω το παλιό και να κάνω καινούριο εξαρχής, πράγμα λογικό. Ο ένας μου πρότεινε να στείλει αγωγούς αέρα στα δωμάτια ανάμεσα στο ταβάνι και στα τούβλα, και ο άλλος να το συνδέσει στα σώματα γιατί θέλει μεγάλη μανούρα να μου περάσει αγωγούς αέρα. Η απόσταη είναι γύρω στα 10 μέτρα ανάμεσα στο τζάκι και στο λέβητα κάτω. Η τιμή και στις 2 περιπτώσεις είναι παρόμοια-γύρω στα 3500-4000. Μήπως να ψαχτώ και σε κανένα λέβητα πέλλετ γιατί άλλη λύση δεν μπορώ να σκεφτώ

εχεις κατι σημαδια απο πισω σου κατι δαχτυλιες φιλε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23192 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Fix h timi για ποια εστια !
Η' σε ειπαν , οτι παρεις 3500 με 4000 !
Κοσμα μαζι με τους αεραγωγους ??? καντο λιγο λιανα να δεις που πανε να σε δαγκωσουν οπου βρουν !
Ο αλλος δινει και προσφορες , μα που ειναι οι διαχειρηστες του φορουμ ??? Οχι τιποτα αλλο να σωσουμε κανενα ταλεπορο που θελει να ζεσταθει !!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23194 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΣΤΕΛΙΟ (ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΠΟΥΧΤΗΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ) ρε φιλε εισαι τοσο καιρο στο νημα και ακομα δεν εχω καταλαβει τι ρολο βαρας?
μας τα εκανες τσουρεκια λες λες λες χωρις αποδειξεις εδω ειναι το παλικαρι απο το μελισοχωρι nickmylonas φτιαξε ενα τζακι προσφορα να δουμε τι ψαρια πιανεις ολο λογια.ΧΟΡΤΑΣΑΜΕ δεν θελουμε αλλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23261 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kosmas81 έγραψε: Γεια σε όλους. Μένω επαρχία σε σπίτι 150 μέτρων σε ένα επίπεδο κι επειδή το πετρέλαιο έχει εκτοξευτεί προσπαθώ να βρω κάποια λύση κι έτσι ψάχτηκα και για τζάκι. Οι 2 πιο σοβαροί που βρήκα μου είπαν να γκρεμίσω το παλιό και να κάνω καινούριο εξαρχής, πράγμα λογικό. Ο ένας μου πρότεινε να στείλει αγωγούς αέρα στα δωμάτια ανάμεσα στο ταβάνι και στα τούβλα, και ο άλλος να το συνδέσει στα σώματα γιατί θέλει μεγάλη μανούρα να μου περάσει αγωγούς αέρα. Η απόσταη είναι γύρω στα 10 μέτρα ανάμεσα στο τζάκι και στο λέβητα κάτω. Η τιμή και στις 2 περιπτώσεις είναι παρόμοια-γύρω στα 3500-4000. Μήπως να ψαχτώ και σε κανένα λέβητα πέλλετ γιατί άλλη λύση δεν μπορώ να σκεφτώ


Πάνε σε σόμπα πελλετ 14kw που συνδέεται και με τα καλοριφέρ και είσαι έτοιμος (~2500€)

Μην παιδεύεσαι άδικα με ολα τα αλλα

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23336 από kosmas81
Απαντήθηκε από kosmas81 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οι τιμές είναι στο περίπου πριν τη διαπραγμάτευση και πριν αποφασίσω σε ποια εστί θα καταλήξω και μιλάω για συνολική τιμή με όλες τις εργασίες και όλα τα υλικά. Ο ενας πχ μου είπε πως έχει και γαλλική εστία όλο μαντεμένια γύρω στο 1,5 χιλιάρικο πιο πάνω από τα πιο οικονομικά χαλύβδινα. Ο άλλος έχει μόνο ένα τύπο εστιας ιταλικό με ένα υλικό που κάνει μόνο του πυρόλυση και είναι μπεζ. Πρέπει να είναι βερμικουλίτης.Πέλλετ είχα πάει σε 3 και μου είπαν εξωφρενικές τιμές γύρω στα 5 χιλιάρικα. Έχω και κανα δυο ακόμα στα υπόψιν να επισκεφτώ αν και πιστεύω πως μόνο αν κάνω ένα ταξιδάκι προς βόρεια Ελλάδα θα βρω κάτι καλό και σε σωστή τιμή. Σόμπα 14kw μπορεί να ζεστάνει 160 τετραγωνικά σπίτι?
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by kosmas81.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.627 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ