Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31774 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

bill έγραψε:

Asteris έγραψε: Καλά είσαι από περσίδες, όσο ζητάει η εταιρία. Δευτερογενή καύση έβλεπες ή μήπως έβαλες όχι και τόσο ξερά ξύλα?

Την επόμενη φορά άστο να κάψει παραπάνω και κλείσε και τελείως την εισαγωγή αέρα από έξω. Τι διαρύθμιση έχει το σπίτι, πόσα τμ είναι?


καλησπερα δευτερογενη δεν ειδα,γιατι να κλεισω την εισαγωγη αερα καυσης,μηπως τραβαει αερα απο εκει στο θαλαμο;
το σπιτι ειναι 70+70τμ μεζονετα με διπλο τοιχο και ενδιαμεση μονωση 5εκ πετροβαμβακα (75αρης),5εκ φενιζολ και η πλακα του πανω οροφου το ιδιο,διπλα τζαμια,ξυλινα κουφοματα.
η καταναλωση πετρελαιου ηταν γυρω 1,5τονο και μερικη χρηση του απαραδεκτου τζακιου που ειχα(4-5 τονους ξυλα)


καποια σκεψη εδω;ευχαριστω
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by bill.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31789 από Μπάμπης
Απαντήθηκε από Μπάμπης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα. Έχω μία απορία σχετικά με την τοποθέτηση της selenic 700. Από άποψης αισθητικής μας αρέσει να τοποθετηθεί στο πλάι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αποδοτικό. Έχω κάνει κάποια πρόχειρα σχέδια για να μου πείτε την γνώμη σας. Τα βελάκια δείχνουν που θα τοποθετηθούν οι περσίδες. Μιλάμε για τζάκι φυσικής ροής foyer.

Και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο τεχνικό Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Νέα Φιλαδέλφεια




Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Μπάμπης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31793 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

bill έγραψε:

bill έγραψε:

Asteris έγραψε: Καλά είσαι από περσίδες, όσο ζητάει η εταιρία. Δευτερογενή καύση έβλεπες ή μήπως έβαλες όχι και τόσο ξερά ξύλα?

Την επόμενη φορά άστο να κάψει παραπάνω και κλείσε και τελείως την εισαγωγή αέρα από έξω. Τι διαρύθμιση έχει το σπίτι, πόσα τμ είναι?


καλησπερα δευτερογενη δεν ειδα,γιατι να κλεισω την εισαγωγη αερα καυσης,μηπως τραβαει αερα απο εκει στο θαλαμο;
το σπιτι ειναι 70+70τμ μεζονετα με διπλο τοιχο και ενδιαμεση μονωση 5εκ πετροβαμβακα (75αρης),5εκ φενιζολ και η πλακα του πανω οροφου το ιδιο,διπλα τζαμια,ξυλινα κουφοματα.
η καταναλωση πετρελαιου ηταν γυρω 1,5τονο και μερικη χρηση του απαραδεκτου τζακιου που ειχα(4-5 τονους ξυλα)


καποια σκεψη εδω;ευχαριστω


Δεν κατάλαβα ποιόν αέρα έκλεισες. Ο αέρας καύσης τραβιέται από το δωμάτιο και πρέπει να είναι ανοιχτός στο μισό, λίγο πάνω λίγο κάτω. Η δευτερογενής δουλεύει μετά από κάποια ώρα από το άναμμα, αφού ζεσταθούν καλά τα μαντέμια και με την προϋπόθεση ότι τα ξύλα είναι αρκούντως ξερά (κάτω από 20%).
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31811 από Μπάμπης
Απαντήθηκε από Μπάμπης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ξέρει κανείς τι είναι αυτά τα εξαρτήματα που έχω μέσα σε κύκλους ?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31830 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
συστολές καμινάδας
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μπάμπης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31834 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα,

Να ρωτήσω κάτι.
Η δική μου κασέτα δεν έχει καθόλου κόφτρα, ούτε ταμπερ. Επειδή τα μαντέμια βιδώνουν πάνω στην ατσαλολαμαρίνα (σασί) δημιουργούν περιμετρικά μια πατούρα που θα μπορούσε κα καθήσει μια κοφτρα. Αυτό που θέλω να μάθω είναι τι απόσταση αφήνει από την πρόσοψη του τζακιού ώστε να υπολογίσω το φάρδος της λαμαρίνας. Επίσης πόσα χιλιοστά πάχος πρέπει να είναι η λαμαρίνα;
Ευχαριστώ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.537 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ