Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32365 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φίλε Ερημιτη, η γυψοσανιδα μην σε τρομαζει είναι πολύ εύκολο υλικό. Το ευκολότερο από όλα τα μέρη της κατασκευής. Ευχαρίστως να σε βοηθήσω, όταν με το καλό αποφασισεις την μετατροπή.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32397 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
παιδια μια βοηθεια,αναψα σημερα το τζακι για δοκιμη,τοποθετηθηκε το καλοκαιρι,εχω θεμα με το θερμοστατη fc810 νομιζω κατι παιζει με τις ρυθμισεις.Και κατι αλλο ο αισθητηρας του θερμοστατη που μπαινει?ο τζακας τον εβαλε στο θερμοθαλαμο,ετσι ειναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32414 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παιδιά σας χαιρετώ ως καινούργιος. Συγχαρητήρια κατ’ αρχάς για την καταπληκτική ενημέρωση και τις γνώσεις και εμπειρίες που μεταφέρετε και ανταλλάσσετε σ’ αυτό το νήμα. Η βοήθειά σας είναι ανεκτίμητη σε πολλούς μεταξύ των οποίων είμαι κι’ εγώ. Έχω διαβάσει προσεκτικά όλες τις σελίδες αλλά ο όγκος των πληροφοριών είναι τεράστιος. Έτσι ζητώ κι’ εγώ τη βοήθειά σας.
Έχω τζάκι μαντεμένιο της Edilkamin ανοιχτό από τρεις πλευρές (επισυνάπτω φωτο Πλ:95cm, Βάθ:54cm, Ύψ:54), σε μεζονέτα 200 m2 και θέλω να ζεστάνω τον κάτω όροφο (100 m2), εκ των οποίων τα 70m2 είναι ενιαίος χώρος (φαίνεται στις φωτο), τα υπόλοιπα είναι η κουζίνα στο βάθος που επικοινωνεί με το σαλόνι με δυο ανοίγματα, κοντό διάδρομο και ένα μεγάλο πάσο στο νεροχύτη. Υπάρχει βέβαια και το αρκετά μεγάλο άνοιγμα της σκάλας που οδηγεί στον επάνω όροφο. Το σπίτι είναι στη Θράκη (αρκετό κρύο), με πολύ καλές μονώσεις (μαζί με μια γκαρσονιέρα στην πυλωτή, σύνολο 260m2, την εποχή του πετρελαίου ζεσταινόταν με έναν Viessmann 26KW). Η καμινάδα είναι από αμίαντο τετράγωνη 20Χ20, συνολικού ύψους περίπου 6μ. και χτιστή.
Οι ερωτήσεις μου:
1. Κλείνω προς τη δοκιμασμένη πρόταση (Selenic 700) δύο όψεων σαν του Αστέρη. Θα με καλύψει ή θέλει κάτι μεγαλύτερο;
2. Θα χρειαστεί ανοξείδωτη καμινάδα να περάσει μέσα από την παλιά μέχρι επάνω; Και τι διατομής; Ή θα συνδεθεί με την παλιά στο ταβάνι;
3. Στην πλάτη του τζακιού χαμηλά υπάρχει τρύπα 10Χ10cm που βλέπει στο φρεάτιο του ασανσέρ. Είναι κατάλληλη για να φέρνει αέρα ή θα χρειαστεί κάτι άλλο;
4. Αν κρατήσω το κάτω μέρος του παλιού βγάζοντας τη σχάρα για πιο άμεση επικοινωνία με την τρύπα του εξωτερικού αέρα και τοποθετήσω εκεί πάνω την εστία θα λειτουργήσει ικανοποιητικά;
5. Εκμεταλλευόμενος το κενό μεταξύ της παλιάς καμινάδας και του χτισίματός της μπορώ να στείλω ζεστό αέρα στον επάνω όροφο από τον οποίο περνάει; Κοτσάνα;
6. Θα χρειαστεί εναλλάκτης;
7. Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω τη διακόσμηση, με κάποιες απώλειες βέβαια εφόσον θα μπουν περσίδες, γιατί είναι προσωπική δουλειά ενός μηνός; Μπορώ να αποσυναρμολογήσω τη φούσκα για να ξηλωθεί το παλιό τζάκι, να μπει η νέα εστία και να γίνουν οι συνδέσεις. Από μέσα έχει μεταλλικό πλαίσιο πάνω στο οποίο είναι βιδωμένα τα μονωμένα κομμάτια του MDF και κει πάνω οι καθρέπτες.
Συγχωρέστε με για την μακρηγορία αλλά νομίζω ότι υπάρχουν αρκετές ιδιαιτερότητες.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Και πάλι συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας. Έχετε βοηθήσει να ξεστραβωθεί πολύς κόσμος και να μην πέφτει θύμα αετονύχηδων.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by dmtr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32438 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε: παιδια μια βοηθεια,αναψα σημερα το τζακι για δοκιμη,τοποθετηθηκε το καλοκαιρι,εχω θεμα με το θερμοστατη fc810 νομιζω κατι παιζει με τις ρυθμισεις.Και κατι αλλο ο αισθητηρας του θερμοστατη που μπαινει?ο τζακας τον εβαλε στο θερμοθαλαμο,ετσι ειναι?


Έχω την εντύπωση πως ο αισθητηρας του θερμοστατη μπαινει στην έξοδο της περσίδας σου. Έχει αναφερθεί παλαιότερα, κανε μια αναζήτηση και θα το βρεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32444 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

SHERIF έγραψε:
Από που πήρες αυτά τα στατιστικά στοιχεία? και γιατί είναι κορόϊδο κάποιος που προσπαθεί να φτιάξει κάτι? να ξέρεις ότι όλες οι κατασκευές ακόμα και η πιό απλή έχει το ρίσκο της αποτυχίας, για μένα κορόϊδο είναι αυτός που κάθεται και λέει πέσε πίτα να σε φάω και όχι αυτός που προσπαθεί.


Απο τον Σακη τα πειρα φιλος , απ τον ιδιο μεσω φιλου !
Δεν εχει ρισκο γιατι το καναν και αλλοι !
Γιαυτο δεν ειναι τιποτα να προσπαθησουν ολοι , οσοι δεν θελουν να χαλασουν πολλα χρηματα ! Αμα θες να χαλασεις ομως , κανενα προβλημα , παντος ο ενναλκτης χρειαζεται !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #32454 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

akasa έγραψε: Παιδιά σας χαιρετώ ως καινούργιος. Συγχαρητήρια κατ’ αρχάς για την καταπληκτική ενημέρωση και τις γνώσεις και εμπειρίες που μεταφέρετε και ανταλλάσσετε σ’ αυτό το νήμα. Η βοήθειά σας είναι ανεκτίμητη σε πολλούς μεταξύ των οποίων είμαι κι’ εγώ. Έχω διαβάσει προσεκτικά όλες τις σελίδες αλλά ο όγκος των πληροφοριών είναι τεράστιος. Έτσι ζητώ κι’ εγώ τη βοήθειά σας.
Έχω τζάκι μαντεμένιο της Edilkamin ανοιχτό από τρεις πλευρές (επισυνάπτω φωτο Πλ:95cm, Βάθ:54cm, Ύψ:54), σε μεζονέτα 200 m2 και θέλω να ζεστάνω τον κάτω όροφο (100 m2), εκ των οποίων τα 70m2 είναι ενιαίος χώρος (φαίνεται στις φωτο), τα υπόλοιπα είναι η κουζίνα στο βάθος που επικοινωνεί με το σαλόνι με δυο ανοίγματα, κοντό διάδρομο και ένα μεγάλο πάσο στο νεροχύτη. Υπάρχει βέβαια και το αρκετά μεγάλο άνοιγμα της σκάλας που οδηγεί στον επάνω όροφο. Το σπίτι είναι στη Θράκη (αρκετό κρύο), με πολύ καλές μονώσεις (μαζί με μια γκαρσονιέρα στην πυλωτή, σύνολο 260m2, την εποχή του πετρελαίου ζεσταινόταν με έναν Viessmann 26KW). Η καμινάδα είναι από αμίαντο τετράγωνη 20Χ20, συνολικού ύψους περίπου 6μ. και χτιστή.
Οι ερωτήσεις μου:
1. Κλείνω προς τη δοκιμασμένη πρόταση (Selenic 700) δύο όψεων σαν του Αστέρη. Θα με καλύψει ή θέλει κάτι μεγαλύτερο;
2. Θα χρειαστεί ανοξείδωτη καμινάδα να περάσει μέσα από την παλιά μέχρι επάνω; Και τι διατομής; Ή θα συνδεθεί με την παλιά στο ταβάνι;
3. Στην πλάτη του τζακιού χαμηλά υπάρχει τρύπα 10Χ10cm που βλέπει στο φρεάτιο του ασανσέρ. Είναι κατάλληλη για να φέρνει αέρα ή θα χρειαστεί κάτι άλλο;
4. Αν κρατήσω το κάτω μέρος του παλιού βγάζοντας τη σχάρα για πιο άμεση επικοινωνία με την τρύπα του εξωτερικού αέρα και τοποθετήσω εκεί πάνω την εστία θα λειτουργήσει ικανοποιητικά;
5. Εκμεταλλευόμενος το κενό μεταξύ της παλιάς καμινάδας και του χτισίματός της μπορώ να στείλω ζεστό αέρα στον επάνω όροφο από τον οποίο περνάει; Κοτσάνα;
6. Θα χρειαστεί εναλλάκτης;
7. Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω τη διακόσμηση, με κάποιες απώλειες βέβαια εφόσον θα μπουν περσίδες, γιατί είναι προσωπική δουλειά ενός μηνός; Μπορώ να αποσυναρμολογήσω τη φούσκα για να ξηλωθεί το παλιό τζάκι, να μπει η νέα εστία και να γίνουν οι συνδέσεις. Από μέσα έχει μεταλλικό πλαίσιο πάνω στο οποίο είναι βιδωμένα τα μονωμένα κομμάτια του MDF και κει πάνω οι καθρέπτες.
Συγχωρέστε με για την μακρηγορία αλλά νομίζω ότι υπάρχουν αρκετές ιδιαιτερότητες.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Και πάλι συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας. Έχετε βοηθήσει να ξεστραβωθεί πολύς κόσμος και να μην πέφτει θύμα αετονύχηδων.


1. Για 100τμ του ορόφου καλύπτει, αλλά θα φεύγει ζέστη και για πάνω από τις σκάλες, οπότε όσο μπορέσει να ζεστάνει. Υποθέτω μόνο στα πάρα πολλά κρύα θα θες συμπλήρωμα για να ζεστάνει πάνω. Αν θες, μπορείς να βάλεις και τρίφατσο, σαν αυτό που έχω στην φωτογραφία που έχω στο avatar μου.



Μπορείς να βάλεις και μεγαλυτερο, αλλά θα πρέπει να το κλείσεις δεξιά-αριστερά, γιατί δεν νομίζω να βγαίνουν τρίφατσα σε 80 εκατοστά.

2. Μπορεί να συνδεθεί με την παλιά, αλλά το λογικό είναι να βάλεις τώρα μιά inox Φ180, ώστε να μην ξανασχοληθείς ποτέ με αυτό το θέμα. Καλύτερη ασφάλεια και πιό εύκολος καθαρισμός.

3. Είναι οκ, απλά λίγο προσοχή με ανοιχτή την πόρτα, για να μην καπνίζει. Ιδανικά θα μπορούσες να την ανοίξεις ακόμα λίγο αν γίνεται, σε Φ150.

4. Θα λειτουργήσει, αλλά δεν σε φτάνει το ύψος και δεν περισσεύουν τα 2-3 εκατοστά που θα πιάνει η σχάρα. Εκτός αν το τζάκι μπει λίγο πιό μέσα από την μετώπη και χωρέσει. Θα φανεί στην πορεία.

5. Αν κενό λες το 20χ20 της καμινάδας, δεν χωράει τίποτα άλλο. Αν έχει και φρεάτιο γύρω από την αμιάντου και χωράει, πιθανόν γίνεται. Μικρό το κακό αν δεν βάλεις, έχεις μεγάλη σκάλα όπως λες, όπως και το δικό μου σπίτι, οπότε θα ανεβαίνει αρκετή ζέστη πάνω, θες δεν θες.

6. Οπωσδήποτε, θέλουμε όλη την ισχύ που μπορούμε να πάρουμε, είναι μεγάλο το σπίτι. Ειδικά αν στείλεις πάνω αεραγωγό, όπως λες στο 5, τότε μόνο με εναλλάκτη γίνεται.

7. Εννοείται ότι έτσι θα γίνει, θα πρέπει να ξηλωθούν τα πάντα, να μπουν ορθοστάτες και γυψοσανίδες πυρίμαχες (απαγορεύεται το mdf, είναι εύφλεκτο), θα μπουν οι περσίδες και τέλος ξαναβάζεις τους καθρέφτες. Αν κάτω δεν μπορεί να μπει περσίδα, όλη η εστία πρέπει να σηκωθεί 2-3 πόντους από το πάτωμα, για να δημιουργηθεί το κενό των 300-400cm2 που χρειάζεται για την εισαγωγή του αέρα θέρμανσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.483 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ