Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33159 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε: διαβασα σε προηγουμενα post οτι σε foyer χρειαζεται περσιδα χαμηλα για να παιρνει αερα δωματιου,στο δικο μου δεν εχω τετοια αλλα φερνω ΜΟΝΟ αερα εξωτερικο με μοτερ,πρεπει να ανοιξω και εσωτερικα ???


Και που τον στέλνεις τον εξωτερικό αέρα που φέρνει το μοτέρ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33164 από zacool
Απαντήθηκε από zacool στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

zacool έγραψε: Καλησπερα σε ολους...Ειμαι καινουριο μελος και ενδιαφερομαι για μετατροπη ανοιχτου τζακιου με πυροτουβλο σε "ενεργειακο" με κασσετα.
Μου προτειναν την FRANCO BELGE γαλλικη με 14 Kw αυτή και ο χωρος που θελω να καλυψω ειναι 32 τμ εννιαιος σαλονι-τραπεζαρια και κουζινα και 2 δωματια με μπανιο περιπου αλλα 60 τμ..και τιμη 2100 :huh:
Θα μπορουσαταε να με βοηθεσετε με ποιες εργασιες που πρεπει να γινουν και αν θα με καλυψει η κασσετα ή τι αλλο θα μπορουσα να κανω.Το σπιτι ειναι στο ισογειο σε μονοκατοικια με 2 οροφους και ανοιχτο γυρω γυρω... σχεδον.
Ειναι διπλοτουβλο χωρις μονωση με καινουρια κουφωματα αλουμινιου.....
Παραθετω και σχεδια για καλυτερη οπτικη...
Το υπαρχων τζακι εχει πλατος 90 cm επι υψος 55 cm επι βαθος 50 cm
Καθε προταση και βοήθεια δεκτη και ευχαριστω εκ των προτέρων.-


Καλή είναι, σε καλύπτει από ισχύ, αλλά πέστου να πέσει 5-6 κατοστάρικα, αλλιώς πας Leroy και την βγάζεις καθαρή με 1200-1300€ τοποθετημένη την Invicta turbo 700.


ρωτησα στο lleroy και μου ειπαν οτι εχουν και αυτη Insert 800 Vision Totale Turbo με 1300 αλλα ο μαστορας μου ειπε οτι πρεπει να γκρεμισει την φουσκα σχεδον ολη για να την τοποθετησει...... :sick: :sick: πραγμα μου μου φαινεται περιεγο μιας και απο οτι διαβασα εδω δεν χρειαζεται να την γκρεμισω.
Ετσι δεν ειναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33166 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

SHERIF έγραψε:

Asteris έγραψε: Χαλαρώνεις λίγο και μετά την σφηνώνεις... :whistle: :whistle:


Η πατέντα του Αστέρη κάνει θαύματα, Αστέρη εάν ανοίξουμε μικρές τρύπες στο μαντέμη της πλάτης θα έχωμε δευτερογενή? νομίζω ότι έχει ειπωθεί αλλά δεν θυμάμε την απάντηση, πάντως υποψία μπλέ φλόγας είδα και εγώ στα πρώτα ανάματα αλλά με το συρταράκι ελαφρώς ανοικτό.


Επειδή έχει και δεύτερη πλάκα, την διακοσμητική στην πλάτη, υπάρχει δυσκολία να μεταφέρεις τον ζεστό αέρα στο σημείο που πρέπει (5-10 πόντους κάτω από την κόφτρα). Άσε που το άνοιγμα τρυπών στην πλάτη του τζακιού, δεν είναι και το καλύτερο πράμα που μπορείς να κάνεις, στο μαντέμι που παίρνει την περισσότερη θερμότητα από όλη την εστία και είναι το κομμάτι που πιτσικάρει και ραγίζει πιό εύκολα από όλη την εστία...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33167 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

zacool έγραψε:

Asteris έγραψε:

zacool έγραψε: Καλησπερα σε ολους...Ειμαι καινουριο μελος και ενδιαφερομαι για μετατροπη ανοιχτου τζακιου με πυροτουβλο σε "ενεργειακο" με κασσετα.
Μου προτειναν την FRANCO BELGE γαλλικη με 14 Kw αυτή και ο χωρος που θελω να καλυψω ειναι 32 τμ εννιαιος σαλονι-τραπεζαρια και κουζινα και 2 δωματια με μπανιο περιπου αλλα 60 τμ..και τιμη 2100 :huh:
Θα μπορουσαταε να με βοηθεσετε με ποιες εργασιες που πρεπει να γινουν και αν θα με καλυψει η κασσετα ή τι αλλο θα μπορουσα να κανω.Το σπιτι ειναι στο ισογειο σε μονοκατοικια με 2 οροφους και ανοιχτο γυρω γυρω... σχεδον.
Ειναι διπλοτουβλο χωρις μονωση με καινουρια κουφωματα αλουμινιου.....
Παραθετω και σχεδια για καλυτερη οπτικη...
Το υπαρχων τζακι εχει πλατος 90 cm επι υψος 55 cm επι βαθος 50 cm
Καθε προταση και βοήθεια δεκτη και ευχαριστω εκ των προτέρων.-


Καλή είναι, σε καλύπτει από ισχύ, αλλά πέστου να πέσει 5-6 κατοστάρικα, αλλιώς πας Leroy και την βγάζεις καθαρή με 1200-1300€ τοποθετημένη την Invicta turbo 700.


ρωτησα στο lleroy και μου ειπαν οτι εχουν και αυτη Insert 800 Vision Totale Turbo με 1300 αλλα ο μαστορας μου ειπε οτι πρεπει να γκρεμισει την φουσκα σχεδον ολη για να την τοποθετησει...... :sick: :sick: πραγμα μου μου φαινεται περιεγο μιας και απο οτι διαβασα εδω δεν χρειαζεται να την γκρεμισω.
Ετσι δεν ειναι?


Άμα και εγώ είχα κέρδος από την μία εστία και μηδέν κέρδος από την άλλη και εγώ τα ίδια θα σου έλεγα. Για 5 πόντους διαφορά στο πλάτος να θέλει γκρέμισμα το σύμπαν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33172 από zacool
Απαντήθηκε από zacool στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

zacool έγραψε:

Asteris έγραψε:

zacool έγραψε: Καλησπερα σε ολους...Ειμαι καινουριο μελος και ενδιαφερομαι για μετατροπη ανοιχτου τζακιου με πυροτουβλο σε "ενεργειακο" με κασσετα.
Μου προτειναν την FRANCO BELGE γαλλικη με 14 Kw αυτή και ο χωρος που θελω να καλυψω ειναι 32 τμ εννιαιος σαλονι-τραπεζαρια και κουζινα και 2 δωματια με μπανιο περιπου αλλα 60 τμ..και τιμη 2100 :huh:
Θα μπορουσαταε να με βοηθεσετε με ποιες εργασιες που πρεπει να γινουν και αν θα με καλυψει η κασσετα ή τι αλλο θα μπορουσα να κανω.Το σπιτι ειναι στο ισογειο σε μονοκατοικια με 2 οροφους και ανοιχτο γυρω γυρω... σχεδον.
Ειναι διπλοτουβλο χωρις μονωση με καινουρια κουφωματα αλουμινιου.....
Παραθετω και σχεδια για καλυτερη οπτικη...
Το υπαρχων τζακι εχει πλατος 90 cm επι υψος 55 cm επι βαθος 50 cm
Καθε προταση και βοήθεια δεκτη και ευχαριστω εκ των προτέρων.-


Καλή είναι, σε καλύπτει από ισχύ, αλλά πέστου να πέσει 5-6 κατοστάρικα, αλλιώς πας Leroy και την βγάζεις καθαρή με 1200-1300€ τοποθετημένη την Invicta turbo 700.


ρωτησα στο lleroy και μου ειπαν οτι εχουν και αυτη Insert 800 Vision Totale Turbo με 1300 αλλα ο μαστορας μου ειπε οτι πρεπει να γκρεμισει την φουσκα σχεδον ολη για να την τοποθετησει...... :sick: :sick: πραγμα μου μου φαινεται περιεγο μιας και απο οτι διαβασα εδω δεν χρειαζεται να την γκρεμισω.
Ετσι δεν ειναι?


Άμα και εγώ είχα κέρδος από την μία εστία και μηδέν κέρδος από την άλλη και εγώ τα ίδια θα σου έλεγα. Για 5 πόντους διαφορά στο πλάτος να θέλει γκρέμισμα το σύμπαν...

Οχι δεν καταλαβες...και στις δυο περιπτωσεις θελει γκρεμισμα η φουσκα κατα 70% μου ειπε....
Ισχυει?
Πρεπει να γκρεμιστει η φουσκα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33175 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

vasilisgr έγραψε: διαβασα σε προηγουμενα post οτι σε foyer χρειαζεται περσιδα χαμηλα για να παιρνει αερα δωματιου,στο δικο μου δεν εχω τετοια αλλα φερνω ΜΟΝΟ αερα εξωτερικο με μοτερ,πρεπει να ανοιξω και εσωτερικα ???


Και που τον στέλνεις τον εξωτερικό αέρα που φέρνει το μοτέρ?




κατω απο την εστια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.462 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ