Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33186 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
"zacool"
συμφωνα με αυτα που εχουν γραφτει εδω μεσα απο ανθρωπους που ξερουνε οταν βαζις κασετα δεν χρειαζεται να γκρεμισεις τη φουσκα, αυτος ειναι και ο λογος που βγαλανε την κασετα. Τωρα οι περισσοτεροι τζακαδες θελουν να την γκρεμισουν να φτιαξουν θερμοθαλαμο, και εγω εφερα να παρω γνωμη απο 3τζακαδες και οι τρεις θελανε να γκρεμισω τη φουσκα. Για αυτο το λογο και κατεληξα στη λυση foyer που ειναι πιο οικονομικα και πιο δυνατα τουλαχιστον στα λεφτα που ηθελα, και εβαλα και βεντιλατερ
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by legend7ts.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33192 από Μπάμπης
Απαντήθηκε από Μπάμπης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε:

Asteris έγραψε:

Μπάμπης έγραψε: Φίλε sofix έβαλες ροδέλα ανάμεσα στο τζάμι και το μαντέμι ? Δηλαδή άφησες κενό και παίρνει αέρα από το τζάμι ?


Αυτό ακριβώς. Και αυτό το κενό εμένα πέρυσι μου έφτιαχνε και λιγη δευτερογενή καύση, όταν πύρωνε καλά το τζάκι και είχα ξερά ξύλα. Έβγαζε μπλε φλόγα κάτω και αιωρούμενες φλόγες στο ταβάνι του...


Για θυμίστε μου εσεις που το κάνατε, βγάλατε τζάμι ή σφηνώσατε τη ροδέλα;


Πήγα από τα LM σήμερα και σε μία εστία παρατήρησα ότι είχε το εξής, υαλοκόρδονο γύρο από το τζάμι εκτός από το επάνω μέρος, δλδ ένα ανάποδο "Π" που άφηνε κενό. Λέω να το δοκιμάσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33194 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Μπάμπης έγραψε:

GeoTa έγραψε:

Asteris έγραψε:

Μπάμπης έγραψε: Φίλε sofix έβαλες ροδέλα ανάμεσα στο τζάμι και το μαντέμι ? Δηλαδή άφησες κενό και παίρνει αέρα από το τζάμι ?


Αυτό ακριβώς. Και αυτό το κενό εμένα πέρυσι μου έφτιαχνε και λιγη δευτερογενή καύση, όταν πύρωνε καλά το τζάκι και είχα ξερά ξύλα. Έβγαζε μπλε φλόγα κάτω και αιωρούμενες φλόγες στο ταβάνι του...


Για θυμίστε μου εσεις που το κάνατε, βγάλατε τζάμι ή σφηνώσατε τη ροδέλα;


Πήγα από τα LM σήμερα και σε μία εστία παρατήρησα ότι είχε το εξής, υαλοκόρδονο γύρο από το τζάμι εκτός από το επάνω μέρος, δλδ ένα ανάποδο "Π" που άφηνε κενό. Λέω να το δοκιμάσω.


Σε ποια εστία το είδες; Για θύμησε μου αυτο γίνεται για να μην μαυριζει το τζαμί;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33199 από zacool
Απαντήθηκε από zacool στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

legend7ts έγραψε: "zacool"
συμφωνα με αυτα που εχουν γραφτει εδω μεσα απο ανθρωπους που ξερουνε οταν βαζις κασετα δεν χρειαζεται να γκρεμισεις τη φουσκα, αυτος ειναι και ο λογος που βγαλανε την κασετα. Τωρα οι περισσοτεροι τζακαδες θελουν να την γκρεμισουν να φτιαξουν θερμοθαλαμο, και εγω εφερα να παρω γνωμη απο 3τζακαδες και οι τρεις θελανε να γκρεμισω τη φουσκα. Για αυτο το λογο και κατεληξα στη λυση foyer που ειναι πιο οικονομικα και πιο δυνατα τουλαχιστον στα λεφτα που ηθελα, και εβαλα και βεντιλατερ

Αν χωρέσει την κασέτα στο άνοιγμα και ενώσω ή βγάλω μέσα από την υπάρχουσα καμιναδα... τι άλλο πρέπει να κάνω? Χρειάζεται εξωτερική παροχή αερα από το κάτω μέρος της κασετας? Χρειάζεται να βγάλω απο το πανω μερος της κασετας παροχη ζεστου αερα στην φουσκα με περσίδες (δηλαδη να τρυπησω την φουσκα )?
Εγω απο οτι διαβασα χρειαζεται μονωση γυρω απο την κασετα , καμιναδα μεσα απο την ηδη υπαρχουσα και ο ζεστος αερας θα βγαινει απο το μπροστινο μερος της κασετας...
Σημειωση οτι υπαρχει στο κατω μερος του ηδη υπαρχοντος τζακιου τρυπα με κουβαδακι για τις σταχτες διαστασεων 0,23 χ 0,23 χ 0,23 και στην δεξια πλευρα της μια τρυπα που ερχεται εξωτερικη παροχη αερα...
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by zacool.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33202 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

zacool έγραψε:

legend7ts έγραψε: "zacool"
συμφωνα με αυτα που εχουν γραφτει εδω μεσα απο ανθρωπους που ξερουνε οταν βαζις κασετα δεν χρειαζεται να γκρεμισεις τη φουσκα, αυτος ειναι και ο λογος που βγαλανε την κασετα. Τωρα οι περισσοτεροι τζακαδες θελουν να την γκρεμισουν να φτιαξουν θερμοθαλαμο, και εγω εφερα να παρω γνωμη απο 3τζακαδες και οι τρεις θελανε να γκρεμισω τη φουσκα. Για αυτο το λογο και κατεληξα στη λυση foyer που ειναι πιο οικονομικα και πιο δυνατα τουλαχιστον στα λεφτα που ηθελα, και εβαλα και βεντιλατερ

Αν χωρέσει την κασέτα στο άνοιγμα και ενόσω ή βγάλω μέσα από την υπάρχουσα κανόνα... τι άλλο πρέπει να κάνω? Χρειάζεται. Εξωτερική παροχή αερα από το κάτω μέρος της κασετας? Χρειάζεται να βγάλω περίοδος στην φουσκα?

αυτα ας τα απαντησει καποιος που ασχολειτε με το αντικειμενο περ/ρο απο εμενα , μην πω καμια χαζομαρα εγω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33204 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αστερη ή καποιο αλλο παλικαρι που να γνωριζει!!!
εγω εισαγωγη για αερα απο μπροστα δεν εκανα , εκανα απο την πισω μερια στο κλιμακοστασιο μια 20*20 , μου εβαλε περσιδα ρυθμιζομενη. πρεπει να την εχω τερμα ανοιχτη ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.480 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ