Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33252 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι νέο μελος και ενδιαφέρομαι για μετατροπή 2 ανοιχτών τζακιών με πυρότουβλα σε "ενεργειακά" με κασσέτα ή foyer. Έχω διαβάσει και τις 230 σελίδες
Το ένα τζάκι βρίσκεται σε χώρο 75 m2 και είναι γωνιακό με τις εξής διαστάσεις.
Πλάτος = 87 cm, Βάθος = 50 cm, Ύψος = 54,5 cm
Ύψος καμινάδας από το τελείωμα του τζακιού = 8,5 μέτρα
1)Το ύψος για κασέτα 55 cm, δεν με παίρνει; Να σπάσω τα πυρότουβλα που θα πατήσει η κασέτα, τα οποία είναι 2 cm ή δεν κάνει να βγουν τα πυρότουβλα από την βάση και να σπάσω το μέτωπο του τζακιού για να χωρέσει, αν τοποθετηθεί κασέτα;
2)Το συγκεκριμένο τζάκι βρίσκεται σε εσωτερικό τοίχο και δεν μπορώ να πάρω αέρα από έξω.
Πίσω από το τζάκι βρίσκεται χώρος ασανσέρ. Στον χώρο αυτό κυκλοφορεί αρκετό ρεύμα αέρα.
(δεν ξέρω πως, συμβαίνουν αυτά στις μεζονέτες)
Αν μπορώ να βάλω foyer, μπορώ να φέρω αέρα στο τζάκι από αυτό τον χώρο αντί του εξωτερικού αέρα και να τον στείλω με σωλήνες, εκεί που είναι τώρα το δοχείο της στάχτης; και να ανοίξω και στην μπροστινή κάτω μεριά του τζακιού, άλλο άνοιγμα για εσωτερικό αέρα και να τον στείλω με σωλήνες και αυτόν, εκεί που είναι το δοχείο της στάχτης;
3)Καθαρίζοντας τις φούσκες και τις καμινάδες των τζακιών, διαπίστωσα ότι δεν έχουν κόψει τα
σίδερα της πλάκας ανάμεσα από κάθε όροφο, ώστε ενδιάμεσα, να μην μπορεί να καθαριστεί η καμινάδα.
4)Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει εδώ, είτε κασέτα βάλεις, είτε foyer, πρέπει την νέα καμινάδα να την πας έως την κορυφή. Τι μπορεί να γίνει στην περίπτωσή μου, που δεν μπορώ, να την πάω στην κορυφή, επειδή υπάρχουν σίδερα ανάμεσα των ορόφων; Οι καμινάδες και στα 2 τζάκια, είναι οι τσιμεντένιες Φ 250.
5) Όταν θα χρειαστεί να καθαριστεί μια ανοξείδωτη καμινάδα που ξεκινάει είτε από κασέτα, είτε
από foyer και καταλήγει στην ταράτσα, όταν την καθαρίσεις από πάνω από την κορυφή, από εκεί που είναι το καπέλο, που πάνε αυτά που βγαίνουν από τον καθαρισμό; πέφτουν μέσα στην εστία και στην κασέτα και στο foyer;
6) Το δεύτερο τζάκι βρίσκεται 2 ορόφους πάνω από το πρώτο, σε διαφορετικό σημείο.
Οι διστάσεις του είναι:
Πλάτος = 80 cm, Βάθος = 54 cm, Ύψος = 54 cm
Ύψος καμινάδας από το τελείωμα του τζακιού = 2 μέτρα
Το συγκεκριμένο τζάκι βρίσκεται στον τελευταίο όροφο, σε χώρο 30 m2, είναι και αυτό σε εσωτερικό τοίχο και ήδη καπνίζει αν δεν αφήσεις λίγο ανοιχτή την πόρτα του δωματίου, που επικοινωνεί με την εσωτερική σκάλα του σπιτιού.
Πίσω από τα τζάκι υπάρχει μπάνιο και για να πάρω εξωτερικό αέρα, πρέπει να βάλω σωλήνες 2,5 μέτρα, να περάσουν κάτω από μπανιέρα για να βγω σε εξωτερικό τοίχο, ο οποίος τοίχος είναι και στην φάτσα του σπιτιού. Δεν ξέρω, αν με μήκος 2,5 μέτρα μπορεί να έρθει ο απαιτούμενος αέρας μέσα στο τζάκι. Μήπως είναι μονόδρομος η κασέτα στο συγκεκριμένο τζάκι;
7)Επειδή ήδη καπνίζει, αν τοποθετηθεί κασέτα και ανοιχτεί χώρος στο κάτω μπροστινό μέρος του τζακιού, όταν θα ανοίγω να φορτώσω ξύλα, μήπως δεν καπνίζει;
8) Ποια μοντέλα invicta να επιλέξω για τους χώρους αυτούς;
Σας ευχαριστώ.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by vg.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33272 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vg έγραψε: Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι νέο μελος και ενδιαφέρομαι για μετατροπή 2 ανοιχτών τζακιών με πυρότουβλα σε "ενεργειακά" με κασσέτα ή foyer. Έχω διαβάσει και τις 230 σελίδες
Το ένα τζάκι βρίσκεται σε χώρο 75 m2 και είναι γωνιακό με τις εξής διαστάσεις.
Πλάτος = 87 cm, Βάθος = 50 cm, Ύψος = 54,5 cm
Ύψος καμινάδας από το τελείωμα του τζακιού = 8,5 μέτρα
1)Το ύψος για κασέτα 55 cm, δεν με παίρνει; Να σπάσω τα πυρότουβλα που θα πατήσει η κασέτα, τα οποία είναι 2 cm ή δεν κάνει να βγουν τα πυρότουβλα από την βάση και να σπάσω το μέτωπο του τζακιού για να χωρέσει, αν τοποθετηθεί κασέτα;
2)Το συγκεκριμένο τζάκι βρίσκεται σε εσωτερικό τοίχο και δεν μπορώ να πάρω αέρα από έξω.
Πίσω από το τζάκι βρίσκεται χώρος ασανσέρ. Στον χώρο αυτό κυκλοφορεί αρκετό ρεύμα αέρα.
(δεν ξέρω πως, συμβαίνουν αυτά στις μεζονέτες)
Αν μπορώ να βάλω foyer, μπορώ να φέρω αέρα στο τζάκι από αυτό τον χώρο αντί του εξωτερικού αέρα και να τον στείλω με σωλήνες, εκεί που είναι τώρα το δοχείο της στάχτης; και να ανοίξω και στην μπροστινή κάτω μεριά του τζακιού, άλλο άνοιγμα για εσωτερικό αέρα και να τον στείλω με σωλήνες και αυτόν, εκεί που είναι το δοχείο της στάχτης;
3)Καθαρίζοντας τις φούσκες και τις καμινάδες των τζακιών, διαπίστωσα ότι δεν έχουν κόψει τα
σίδερα της πλάκας ανάμεσα από κάθε όροφο, ώστε ενδιάμεσα, να μην μπορεί να καθαριστεί η καμινάδα.
4)Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει εδώ, είτε κασέτα βάλεις, είτε foyer, πρέπει την νέα καμινάδα να την πας έως την κορυφή. Τι μπορεί να γίνει στην περίπτωσή μου, που δεν μπορώ, να την πάω στην κορυφή, επειδή υπάρχουν σίδερα ανάμεσα των ορόφων; Οι καμινάδες και στα 2 τζάκια, είναι οι τσιμεντένιες Φ 250.
5) Όταν θα χρειαστεί να καθαριστεί μια ανοξείδωτη καμινάδα που ξεκινάει είτε από κασέτα, είτε
από foyer και καταλήγει στην ταράτσα, όταν την καθαρίσεις από πάνω από την κορυφή, από εκεί που είναι το καπέλο, που πάνε αυτά που βγαίνουν από τον καθαρισμό; πέφτουν μέσα στην εστία και στην κασέτα και στο foyer;
6) Το δεύτερο τζάκι βρίσκεται 2 ορόφους πάνω από το πρώτο, σε διαφορετικό σημείο.
Οι διστάσεις του είναι:
Πλάτος = 80 cm, Βάθος = 54 cm, Ύψος = 54 cm
Ύψος καμινάδας από το τελείωμα του τζακιού = 2 μέτρα
Το συγκεκριμένο τζάκι βρίσκεται στον τελευταίο όροφο, σε χώρο 30 m2, είναι και αυτό σε εσωτερικό τοίχο και ήδη καπνίζει αν δεν αφήσεις λίγο ανοιχτή την πόρτα του δωματίου, που επικοινωνεί με την εσωτερική σκάλα του σπιτιού.
Πίσω από τα τζάκι υπάρχει μπάνιο και για να πάρω εξωτερικό αέρα, πρέπει να βάλω σωλήνες 2,5 μέτρα, να περάσουν κάτω από μπανιέρα για να βγω σε εξωτερικό τοίχο, ο οποίος τοίχος είναι και στην φάτσα του σπιτιού. Δεν ξέρω, αν με μήκος 2,5 μέτρα μπορεί να έρθει ο απαιτούμενος αέρας μέσα στο τζάκι. Μήπως είναι μονόδρομος η κασέτα στο συγκεκριμένο τζάκι;
7)Επειδή ήδη καπνίζει, αν τοποθετηθεί κασέτα και ανοιχτεί χώρος στο κάτω μπροστινό μέρος του τζακιού, όταν θα ανοίγω να φορτώσω ξύλα, μήπως δεν καπνίζει;
8) Ποια μοντέλα invicta να επιλέξω για τους χώρους αυτούς;
Σας ευχαριστώ.

Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε



Το συνημμένο αρχείο δε βρέθηκε


Καλησπέρα.

1) Αν θες να βάλεις κασέτα, υπάρχουν η Nordica 70 ventilato H49 και η Edilkamin Riga 49, που προφανώς είναι 49 εκατοστά ύψος, οπότε δεν πειράζεις τίποτα στο τζάκι σου. Είπαμε, καλές οι Invicta, αλλά όχι και για παντού...

2) Είτε βάλεις κασέτα, είτε foyer, μπορείς να το αφήσεις να παίρνει αέρα καύσης από το δωμάτιο. Απλά θα χρειαστεί να βρεθεί από αλλού εισαγωγή νωπού αέρα από το εξωτερικό, ώστε να απαπληρώνει αυτόν που καίγεται. Δεν ξέρω αν η εισαγωγή αέρα από το φρεάτιο του ασανσέρ θα είναι εφικτή, μπορεί να βγει σε σίδερο, σε καλώδια, μπορεί να πέσουν μπάζα κάτω κατά το άνοιγμα της τρύπας και να γίνει ζημιά πουθενά, ρώτα μηχανικό να σου δώσει συμβουλή. Αν ανοίξεις τρύπα πάντως, θα φέρεις αέρα κάτω από το συρταράκι. Την εισαγωγή του αέρα δωματίου δεν την πειράζεις.

3) Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να κόψεις σίδερα εκεί που βρίσκονται (ξανά ρωτάς μηχανικό), αλλά άντε και έκοψες τα δικά σου, του επάνω ορόφου πως θα τα κόψεις? Η κασέτα της Nordica θέλει Φ160 καμινάδα. Μήπως περνάει τέτοια διάμετρος από τα σίδερα?

4) Τίποτα, ξεχνάς την υπόθεση τζάκι, εκτός αν δεν σε πειράζει να έχεις τζάκι 10kW που θα καίει για 5 και θα καταναλώνει για 15. Χώρια το θέμα ασφαλείας που δεν θα μπορείς να καθαρίσεις καμινάδα.

5) Ναι, και μετά ανοίγεις την πόρτα και τα μαζεύεις, είτε με φαράσι, είτε με ηλεκτρική σκούπα για στάχτες.

6) Δεν έχει να κάνει με κασέτα ή foyer, θες αφενός να κάνεις την καμινάδα από 2 σε 4 μέτρα (με το εξωτερικό πρόσθετο κομμάτι να είναι μονωμένο) και αφετέρου να δώσεις εισαγωγή αέρα στο κοντινότερο σημείο του δωματίου που επικοινωνεί με εξωτερικό τοίχο. Δεν είναι ανάγκη να είναι η τρύπα του αέρα ντε και καλά πίσω από το τζάκι. Πχ όπως βλέπω στην φωτό, αν ο δεξιός τοίχος είναι εξωτερικός, κάνε εκεί την τρύπα και είτε βάλε περσίδα ρυθμιζόμενη, είτε βάλε σωλήνα μέχρι το δεξί κάτω μερος του τζακιού, τρύπα το και βάλτην μέσα. Κάνε και μιά γυψοσανίδα να κρύψεις τον σωλήνα και είσαι οκ.

7) Καπνίζει γιατί έχεις πολύ κοντή καμινάδα και δεν έχει από που να πάρει εξωτερικό αέρα. Θα κάνεις ότι είπαμε στο 6.

Καμία Invicta κασέτα δεν θα έβαζα εδώ, δύο Nordica H49 θα έβαζα, δεν θα πείραζα μάρμαρα σε τέτοια τζάκια για να γλυτώσω 300€ σε κάθε τζάκι. Για να μπει δε foyer, ναι μεν χωράει σε ύψος και στα δύο (πχ το Selenic 700), αλλά αφενός δεν χρειάζεσαι την ισχύ του foyer για τους χώρους σου, αφετέρου ότι γλυτώσεις σε τιμή εστίας, θα το δώσεις στον μάστορα για τα γκρεμίσματα που θέλει η φούσκα σου, πετροβάμβακες, περσίδες, καθαρισμούς, μονώσεις και λοιπά.

Εν τέλει το θέμα σου είναι πιό πολύ στο τζάκι του κάτω χώρου, αν δεν παίρνει καμινάδα μέσα από τα σίδερα, το πάνω είναι πιό απλό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33275 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mk86 έγραψε:

mk86 έγραψε: θα μπορουσε πιστευετε εαν βαλω ανεμιστηρα πανω απο την πορτα ενος δωματιου , ο ζεστος αερας απο το τζακι να εισερχεται γρηγοροτερα στο δωματιο;

εχετε καποιο υποψην σας;


ευχαριστω



καποιος για το παραπανω μια βοηθεια; εχει πραξει κανεις κατι παρομοιο;ειναι δυνατον;


Να υποθέσω ότι η πόρτα είναι είναι ανοιχτή, αλλά δεν φτάνει η ζέστη που μπαίνει και θες να βάλεις κι άλλη? Το έχεις βάλει το τζάκι που συζητάμε, ή κάνεις σκέψεις για το τι θα κάνεις σε αυτήν την περίπτωση?

Φυσικά μπορείς να κάνεις τρύπα πάνω από την πόρτα σου και να βάλεις είτε απλή περσίδα, είτε εξαεριστήρα τύπου μπάνιου, να σπρώχνει αέρα μέσα στο δωμάτιο, από τον αέρα του ταβανιού του χώλ.



Προϋπόθεση ο αέρας του χωλ να είναι 35-40 βαθμούς σε εκείνο το σημείο, αλλιώς θα στέλνεις μέσα κρύο αέρα και θα κάνεις τα πράματα χειρότερα. Καλύτερα να μετρήσεις πρώτα θερμοκρασία στο ταβάνι του χωλ σε εκείνο το σημείο.

Ξέχασα να πω σε όσους έχουν σκοπό να κάνουν αντίστοιχη περσίδα πάνω από πόρτες δωματίων, ότι αν θέλουν να έχουν ροή αέρα με κλειστή την πόρτα, πρέπει να μπει και στην πόρτα κάτω χαμηλά, αντίστοιχη περσίδα από την οποία θα βγαίνει ξανά στο χωλ, κρύος αέρας από το δωμάτιο.

Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33283 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σε ευχαριστώ πολύ Αστέρη
Έχω κάποιες απορίες ακόμη, στην εισαγωγή του αέρα δωματίου, σπλά ανοίγουμε μια τρύπα στο κάτω μπροστινό μέρος, χωρίς να οδηγήσουμε με σωλήνες τον αέρα στο συρτάρι;
Στην απάντηση του ερωτήματος 6 που μου έδωσες, και ο δεξιός τοίχος είναι εσωτερικός. Μόνο μέσα από εκεί που ανέφερα, μπορεί να βγει σωλήνας, με απόσταση 2,5 μέτρα σωλήνα. Τι διατομής σωλήνας χρειάζεται εκεί και να έρθει κάτω από το συρτάρι;
Υπάρχει περσίδα που να ρυθμίζεται (ανοιγοκλείνει) από απόσταση 3,5 μέτρων;
Θα κοιτάξω, αν ανάμεσα στα σίδερα χωράει Φ160 καμινάδα. Και η Edilkamin Riga 49, θέλει Φ160 καμινάδα;
Μήπως γνωρίζεις περίπου το κόστος της Nordica 70 ventilato H49 και της Edilkamin Riga 49.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33286 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στις κασέτες δεν χρειάζεται εισαγωγή κάτω αέρα, έχουνε δικιά τους. Στα foyer απλά ανοίγουμε τρύπα και βάζουμε περσίδα.

Φ100-Φ120 είναι καλά. Αν ο σωλήνας καταλήγει κάτω από το τζάκι, δεν χρειάζεται να ανοιγοκλείνει η γρίλια του. Ρυθμιζόμενη θέλουμε μόνο για γρίλια που καταλήγει μέσα στο δωμάτιο.

H Edilkamin θέλει 200. Γύρω στο χιλιάρικο κάνουν και οι δύο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33290 από vg
Απαντήθηκε από vg στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σε ευχαριστώ πολύ Αστέρη
Μου έλυσες όλες τις απορίες μου.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.457 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ