Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33395 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Ας ζεστάνει παραπάρα από το σαλόνι και βλέπουμε. Πιστοποιήσεις δεν έχει, μιά δήλωση συμμόρφωσης του ίδιου του κατασκευαστή έχει, ότι το έφτιαξε σύμφωνα με τους κανονισμούς. Το αν το πέτυχε θα μας το πει ο φίλος σου σε 2-3 μήνες. Αν με 3 κιλά ξύλα την ώρα, έχει κάτω από 22-23 βαθμούς, τότε η συμμόρφωση θα είναι ασυμμόρφωτη. Πέρυσι από γνωστό, μάθαμε ότι δεν... Πάλευε για τους 20-21. Άσε όταν ήρθε στον γείτονα επίσκεψη και είδε το γαλλικό να καίει τα μισά ξύλα...

Μην με κάνετε κάθε φορά να μιλάω για τα ελληνικά τζάκια, έχω βαρεθεί πιά. Όποιος γενναίος ας τολμήσει...

ΟΚ. Αστέρη δεν μου απάντησες τι γίνεται με την καπνοδόχο του που είναι μόνο 2,5μ+το κομμάτι μέσα στη γυψοσανίδα και είναι χωρίς μόνωση!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33400 από Τσαγκατάκης
Απαντήθηκε από Τσαγκατάκης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα σε όλους και πολλά ευχαριστώ (ειδικά στον asteris) για τις συμβουλές σας. Είμαι στην φάση να βάλω ενεργειακό τζάκι, έχοντας ήδη συμβατικό τζάκι. Άρα μάλλον πάω για κασσέτα. Έχοντας δει διάφορα μου έχει κάνει εντύπωση το παρακάτω
www.turbofonte.com/fr/foyer/categorie-fo...foyer-eliseo-77.html
επειδή έχει μεγάλη απόδοση 81.6%. Βέβαια δεν το έχω ακούσει από κανένα σας και αυτό με προβληματίζει.
Η τιμή του είναι γύρω στα 1500, αρκετά λευτά για να κάνεις δοκιμές.
Το έχει κανένας υπόψιν του; Στην επιλογή μου παίζει ρόλο αν έχει το τζάκι υψηλή απόδοση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33404 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris, πάει το κομψοτέχνημα! Λοιπόν από την κασέτα την 700 φεύγει Φ200. μέχρι το ταβάνι είναι 2 μέτρα. Σε ποιο ύψος θα μπει η δεξιά γωνία 45ο και πάλι γωνιά 45ο για να φύγει άλλα 4 μέτρα μέχρι το καπέλο? (λογικά στο υψηλότερο)θα υπάρχει πιστεύεις πρόβλημα με την έξοδα των καπναερίων? και γενικά με τη λειτουργία της κασέτας?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33414 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pzarkad έγραψε: Asteris, πάει το κομψοτέχνημα! Λοιπόν από την κασέτα την 700 φεύγει Φ200. μέχρι το ταβάνι είναι 2 μέτρα. Σε ποιο ύψος θα μπει η δεξιά γωνία 45ο και πάλι γωνιά 45ο για να φύγει άλλα 4 μέτρα μέχρι το καπέλο? (λογικά στο υψηλότερο)θα υπάρχει πιστεύεις πρόβλημα με την έξοδα των καπναερίων? και γενικά με τη λειτουργία της κασέτας?



Μιά χαρά είναι για 5.5 μέτρα συνολικό ύψος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33424 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε:

Asteris έγραψε:

vasilisgr έγραψε: διαβασα σε προηγουμενα post οτι σε foyer χρειαζεται περσιδα χαμηλα για να παιρνει αερα δωματιου,στο δικο μου δεν εχω τετοια αλλα φερνω ΜΟΝΟ αερα εξωτερικο με μοτερ,πρεπει να ανοιξω και εσωτερικα ???


Και που τον στέλνεις τον εξωτερικό αέρα που φέρνει το μοτέρ?




κατω απο την εστια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33427 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Τσαγκατάκης έγραψε: Καλησπέρα σε όλους και πολλά ευχαριστώ (ειδικά στον asteris) για τις συμβουλές σας. Είμαι στην φάση να βάλω ενεργειακό τζάκι, έχοντας ήδη συμβατικό τζάκι. Άρα μάλλον πάω για κασσέτα. Έχοντας δει διάφορα μου έχει κάνει εντύπωση το παρακάτω
www.turbofonte.com/fr/foyer/categorie-fo...foyer-eliseo-77.html
επειδή έχει μεγάλη απόδοση 81.6%. Βέβαια δεν το έχω ακούσει από κανένα σας και αυτό με προβληματίζει.
Η τιμή του είναι γύρω στα 1500, αρκετά λευτά για να κάνεις δοκιμές.
Το έχει κανένας υπόψιν του; Στην επιλογή μου παίζει ρόλο αν έχει το τζάκι υψηλή απόδοση;


Καλό είναι, αλλα δεν είναι κασέτα. Είναι κλασικό foyer. Οπότε δεν μπαίνει σαν κασέτα, θέλει το παίδεμά του.

To ότι έχει 81% απόδοση, σημαίνει ότι είναι πιό απόδοτικό κατά 5-10% από αυτές που είναι πχ 70-75%. Αυτό σημαίνει ότι αν ήταν να κάψεις 5 τόνους ξύλα, μα αυτήν θα καις 4.5 τόνους, άρα 50-60€ τον χρόνο οικονομία. Τα 1000€ διαφοράς βέβαια από το Selenic πχ, θα κάνεις 15-20 χρόνια να τα αποσβέσεις...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.532 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ