Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33536 από Μπάμπης
Απαντήθηκε από Μπάμπης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

athipa έγραψε:

pantelis1973 έγραψε: παιδια ερωτηση..
Ποιες οι διαφορες στην θερμανση μιας εστιας φυσικης ροης ή με την προσθηκη βεντυλατερ και μιας κασσετας της ιδιας ισχυς και των δυο. Δηλαδη ενα μπορουν να τοποθετηθουν και οι δυο χωρις να σκεφτω τα εργασιες,ποια θα ειναι η διαφορα τους? και ισως για να γινω κατανοητος περισσοτερο ποια η διαφορα-εκτος του βεντυλατερ- αυτων?
www.tzaki-shop.gr/nordica.html?page=shop..._id=5&category_id=18

www.tzaki-shop.gr/nordica.html?page=shop...id=24&category_id=16


Εχω την ίδια απορία! Εχει απαντήσει σε αυτή την ερώτηση κανείς;


Και βέβαια έχει απαντηθεί, ψάξτε λήγω και θα βρείτε πάρα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα

Asteris έγραψε: Παιδιά, 14kW τζάκι είναι η Selenic. Τόσα θα βγάλει, είτε με φυσική ροή, είτε με βεντιλατέρ, είτε με θερμοθάλαμο μεταλλικό, είτε με γυψοσανίδες. Αν δεν μπορέσει να ζεστάνει σπίτι 90τμ, τότε αυτό είναι τσαντίρι, όχι σπίτι, θα πρέπει να είναι πολύ κακομονωμένο...

Η φυσική ροή, οι κασέτες και τα βεντιλατέρ των μονομπλόκο, έχουν να κάνουν με την ποσότητα του αέρα που θα βγει από το τζάκι. 100 κυβικά την ώρα στην μία περίπτωση, 150 στην άλλη και 400 στην τρίτη. Οι συνολικές θερμίδες όμως που θα εξέλθουν από την εστία, θα είναι οι ίδιες, όσες η ονομαστική απόδοση το τζακιού. Οι θερμοκρασίες του αέρα θα είναι αντιστρόφως ανάλογες, μεγαλύτερες στην φυσική ροή και μικρότερες στα 400κ.μ.

Ή άλλη διαφορά θα είναι, ότι τα βεντιλατεράτα, θα ξεκινήσουν να φυσάνε χλιαρό αέρα στο μισάωρο, η φυσική ροή θα κάνει τον διπλό χρόνο. Αντίστοιχα η φυσική ροή θα σταματήσει να βγάζει αέρα τελευταία στο σβήσιμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33539 από athipa
Απαντήθηκε από athipa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
αν βασιστώ στη θέρμανση από την ποσότητα του αέρα μου φαίνεται τρελή η τόσο μικρή διαφορά ποσότητας μεταξύ της πρώτης χωρίς και της δεύτερης με βεντιλατερ. Πιο φυσιολογική θα μου φαινόταν μία διαφορά 15 προς 150 κυβικών την ώρα! Εκτός αν υπολογίζουμε και την θέρμανση που προκύπτει από την ακτινοβολία. Ποιός ο λόγος να βγάλει η εταιρεία δύο διαφορετκές εκδοχές μοντέλων με τόσο μικρή διαφορά στην θερμική ισχύ (12,5 και 13);

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33544 από Zedd
Απαντήθηκε από Zedd στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη γνώμη αφού δεν την έχω χρησιμοποιήσει στην ουσία ακόμα, ο χειμώνας είναι μπροστά :)
Την έχω βάλει σε σπίτι 110τ.μ, δεκαετίας με καλή μόνωση στην Αθήνα. Ενιαίος χώρος 55 τ.μ, γι αυτόν ενδιαφέρομαι κυρίως. Σκέφτομαι να προσθέσω και ένα ανεμιστήρα λουτρού πάνω από την πόρτα του διαδρόμου για να στέλνω και λίγη ζέστη στα δωμάτια.

Ανέβασα καμινάδα inox φ160 9μ μέσα από την υπάρχουσα τσιμεντένια, με 2 γωνίες 45 μοιρών. Ο τζακάς λόγω της γωνίας ήθελε να βάλει εύκαμπτη σπιράλ αλλά δεν τον άφησα. Αέρα φέρνω και εξωτερικό για καύση.
Χρειάστηκε να σπάσει μερικώς η φούσκα για να γίνουν όλα αυτά. Βέβαια, μετά από όλα όσα διάβασα εδώ μέσα αν το ξαναέκανα θα έβαζα foyer και θα γκρέμιζα όλη την φούσκα... :)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33545 από Zedd
Απαντήθηκε από Zedd στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Zedd έγραψε: Καλησπέρα,
Λοιπόν, έχω βάλει την Nordica 80 Crystal και την έχω ανάψει 3 φορές. Δεν μπορώ να πω ότι την έχω τσιτώσει, περίπου 1 μεσαίο κούτσουρο την ώρα βάζω.
Βλέπω λοιπόν ότι μυρίζει ακόμα πολύ έντονα (το μαντέμι ελπίζω και όχι όχι κάποιος πετροβάμβακας).
Το ερώτημα είναι: Θα φύγει η μαντεμίλα με αυτά τα σχετικά χαλαρά ανάμματα ή θα πρέπει να το τσιτώσω αναγκαστικά? Και τι θεωρείται "τσίτωμα"? 5 κιλά ξύλα ταυτόχρονα?

ευχαριστώ



Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει? Ο λόγος που ρωτάω είναι για να δω αν μπορώ να απαλλαγώ από την μαντεμίλα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Με κλειστές τις πόρτες η μυρωδιά μετά από λίγο είναι ανυπόφορη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33548 από ntolas
Απαντήθηκε από ntolas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
επειδη ψαχνω για τζακα να μου βαλει κασετα edilkamin μπορεις να μου δωσεις τα στριχεια του η να μου πεις ποσο συ πηρε?
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33549 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Zedd έγραψε:

Zedd έγραψε: Καλησπέρα,
Λοιπόν, έχω βάλει την Nordica 80 Crystal και την έχω ανάψει 3 φορές. Δεν μπορώ να πω ότι την έχω τσιτώσει, περίπου 1 μεσαίο κούτσουρο την ώρα βάζω.
Βλέπω λοιπόν ότι μυρίζει ακόμα πολύ έντονα (το μαντέμι ελπίζω και όχι όχι κάποιος πετροβάμβακας).
Το ερώτημα είναι: Θα φύγει η μαντεμίλα με αυτά τα σχετικά χαλαρά ανάμματα ή θα πρέπει να το τσιτώσω αναγκαστικά? Και τι θεωρείται "τσίτωμα"? 5 κιλά ξύλα ταυτόχρονα?

ευχαριστώ



Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει? Ο λόγος που ρωτάω είναι για να δω αν μπορώ να απαλλαγώ από την μαντεμίλα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Με κλειστές τις πόρτες η μυρωδιά μετά από λίγο είναι ανυπόφορη



Καλησπερα
Τσιτωμα θα κανετε με πολυ ξερα ξυλα 2με 3 κιλα για 6 με 10 φορες(μερες) 4με 5 ωρες καθε μερα
μετα απο αυτο αν ξανα μυριζει τοτε να ανησυχειτε.το τσιτωμα να το κανετε για 1 ωρα μετα στο χαλαρο

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Zedd

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.483 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ