Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33552 από Zedd
Απαντήθηκε από Zedd στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ntolas έγραψε: επειδη ψαχνω για τζακα να μου βαλει κασετα edilkamin μπορεις να μου δωσεις τα στριχεια του η να μου πεις ποσο συ πηρε?
ευχαριστω


Δεν δίνω τα στοιχεία επειδή δεν έμεινα ικανοποιημένος από την δουλειά του και δεν θέλω να σε κάψω. Τελικά όμως νομίζω ότι μόνο άμα το κάνεις μόνος σου μπορείς να το κάνεις όπως το θέλεις. Και αυτό γιατί θα έχεις υπομονή, ενώ οι τζακάδες θέλουν να τελειώνουν σε μια μέρα. Βέβαια δεν τους βάζοψ όλους στο ίδιο τσουβάλι.

Όσο για το κόστος να υπολογίζεις μαζί με την καμινάδα (αναλόγως το ύψος φυσικά), τα υλικά και τα εργατικά γύρω στα 600-700 ευρώ. Δεν πήρα κάποια φτηνότερη προσφορά. Πήρα 4 προσφορές και ήταν όλες περίπου στα ίδια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33553 από Zedd
Απαντήθηκε από Zedd στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

βασιλιης έγραψε:

Zedd έγραψε:

Zedd έγραψε: Καλησπέρα,
Λοιπόν, έχω βάλει την Nordica 80 Crystal και την έχω ανάψει 3 φορές. Δεν μπορώ να πω ότι την έχω τσιτώσει, περίπου 1 μεσαίο κούτσουρο την ώρα βάζω.
Βλέπω λοιπόν ότι μυρίζει ακόμα πολύ έντονα (το μαντέμι ελπίζω και όχι όχι κάποιος πετροβάμβακας).
Το ερώτημα είναι: Θα φύγει η μαντεμίλα με αυτά τα σχετικά χαλαρά ανάμματα ή θα πρέπει να το τσιτώσω αναγκαστικά? Και τι θεωρείται "τσίτωμα"? 5 κιλά ξύλα ταυτόχρονα?

ευχαριστώ



Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει? Ο λόγος που ρωτάω είναι για να δω αν μπορώ να απαλλαγώ από την μαντεμίλα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Με κλειστές τις πόρτες η μυρωδιά μετά από λίγο είναι ανυπόφορη



Καλησπερα
Τσιτωμα θα κανετε με πολυ ξερα ξυλα 2με 3 κιλα για 6 με 10 φορες(μερες) 4με 5 ωρες καθε μερα
μετα απο αυτο αν ξανα μυριζει τοτε να ανησυχειτε.το τσιτωμα να το κανετε για 1 ωρα μετα στο χαλαρο


Σας ευχαριστώ! Η μυρωδιά έρχεται από τον θερμό αέρα του βεντηλατέρ, όχι από την περσίδα εκτόνωσης, οπότε να υποθέσω ότι τουλάχιστον αυτό προς το παρόν δεν είναι ανησυχητικό, σωστά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33555 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σωστα

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Zedd

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33556 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

athipa έγραψε: αν βασιστώ στη θέρμανση από την ποσότητα του αέρα μου φαίνεται τρελή η τόσο μικρή διαφορά ποσότητας μεταξύ της πρώτης χωρίς και της δεύτερης με βεντιλατερ. Πιο φυσιολογική θα μου φαινόταν μία διαφορά 15 προς 150 κυβικών την ώρα! Εκτός αν υπολογίζουμε και την θέρμανση που προκύπτει από την ακτινοβολία. Ποιός ο λόγος να βγάλει η εταιρεία δύο διαφορετκές εκδοχές μοντέλων με τόσο μικρή διαφορά στην θερμική ισχύ (12,5 και 13);


Κάνα κατοστάρικο-δύο στην τιμή, άλλος δεν θέλει να ακούει φουρφούρια από το τζάκι του (και μάλιστα αυτά τα μικρά σαν των PC που σπάνε κάκαλα όταν δουλεύουν τσίτα), άλλος δεν θέλει να τραβήξει ρεύμα μέσα στο τζάκι του και να σκάβει τοίχους, άλλος δεν χρειάζεται καν τα 13kW, άμα έχεις 70τμ σπίτι και τα 12.5 της απλής είναι παραπάνω από αρκετά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33576 από ntolas
Απαντήθηκε από ntolas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου ελπιζω να βρω καποιον καλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33579 από Zedd
Απαντήθηκε από Zedd στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ntolas έγραψε: σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου ελπιζω να βρω καποιον καλο


Από την άλλη μπορείς να πας σε ένα τζακά και να του πεις (και να του δείξεις) ακριβώς τι θέλεις και να τον ρωτήσεις αν μπορεί να το κάνει. Αν σου αρχίσει τις δικαιολογίες και τις αντιρρήσεις πας σε άλλον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.546 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ