Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34934 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vg έγραψε: stefo-gr
Δεν γνωρίζω ποιές είναι οι εφαρμογές του ορυκτοβάμβακα.
Στα ταβάνια, ανάμεσα στην γυψοσανίδα, βάζουν πετροβάμβακα ή εξηλασμένη πολυστερίνη.


stefo-gr έγραψε:

vg έγραψε: stefo-gr
Πετροβάμβακα 5άρι, Knauf ή fibran, με αλουμίνιο στην μιά πλευρά του και τις ενώσεις του με αλουμινοταινία, για να μην μπορεί να περάσει καμιά ίνα πετροβάμβακα από τις περσίδες στο χώρο του σπιτιού.
Αν θέλεις βάζεις και κεραμοβάμβακα που είναι ακριβότερος, απότι γνωρίζω.


τον Ορυκτοβαμβακα που τον χρησιμοποιουν , μονο για τις γυψοσανιδεσ του ταβανιου ?


Παίδες και στις ψευδοροφές γυψοσανίδας μπαίνει ο ορυκτοβάμβακας και απ' ότι έχω ακούσει με πολύ καλά αποτελέσματα.
Έχει το πλεονέκτημα ότι είναι φτηνότερος και παχύτερος από τα συναφή υλικά και μάλιστα με αντίστοιχους συντελεστές λ.
Είδα πρόσφατα εφαρμογή κατά την κατασκευή.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34964 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
τζακι monobloco lanordica 750 piano
ρε παιδες,πηγα χθες στον γαμπρο (εβαλε πριν 3 μερες το προαναφερθεν τζακι)και αναψαμε το τζακιμε 2 κομματια οξυα(30εκ.Μετα απο 1μιση ωρα αρχισε να βγαζει σεστη στο χωρο και δουλεψε το βεντιλατερ.με ψηφιακο θερμομετρο με υπερυθρες εγινε ελεγχος θερμοκρασιας στις περσιδες.ακριβως πανω απο την εστια ειχε 60 και στα δωματια(αεραγωγοι 4 μετρα)43 βαθμους.ανοιξαμε την πορτα να συμπληρωσουμε ξυλα (3κιλα επιπλεον)γιατι τα ειχε καψει τα προηγουμενα,και εβγαζε περισσοτερο ζεστη ετσι...
θερμοκρασια καμιναδας 30 εκατοστα πανω απο εστια 80 βαθμοι.!!
αστερι αρκετα λιγες οι απωλειες φανταζομαι για να χρειαζοταν θερμοσυλλεκτη..
Παντως προσγειωθηκα στην πραγματικοτητα..
αρκετα κατω απο αυτα που περιμενα να δω
κοινως απογοητευτικα...

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34989 από sotiris v.
Απαντήθηκε από sotiris v. στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα αστερη
σε καποια παλαιοτερα μηνυματα σου ειχες γραψει:
1)[Φρόντισε ο αέρας που θα τραβάει το βεντιλατέρ του εναλλάκτη, να τραβάει αέρα από έξω. Θα φέρνει συνεχώς εξωτερικό αέρα μέσα (χάνοντας βέβαια 10-15% απόδοση από το αν έπαιρνε εσωτερικό). Έτσι έχω το δικό μου και το σπίτι έχει απίστευτη φρεσκάδα. Συν το ότι δεν αερίζω ποτέ από παράθυρα (εκτός από 2-3 λεπτά στα υπνοδωμάτια το πρωί), υπολογίζω ότι το βεντιλατέρ φέρνει μέσα 6-7 φορές τον αέρα του σπιτιού καθημερινά.]
2)[Το δικό μου τραβάει εξωτερικό αέρα. Αν το ξαναέκανα, θα έβαζα σίγουρα κλαπέτο να μπορώ να διαλέξω αερα μέσα/έξω, όπως στα αυτοκίνητα. Κάτω από τους 5 εξωτερική, θα το γύριζα σε εσωτερικό αέρα, ή 70/30%.]
πως δηλαδη θα τραβαει το βεντιλατερ του εναλλακτη εξωτερικο αερα?να το συνδεσω με την τρυπα στο τοιχο που ειναι για τον αερισμο του τζακιου με ταφ?αφου στην τρυπα θα ειναι συνδεδεμενος ο σωληνας που καταληγει κατω απο την εστια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34990 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sotiris v. έγραψε: καλησπερα αστερη
σε καποια παλαιοτερα μηνυματα σου ειχες γραψει:
1)[Φρόντισε ο αέρας που θα τραβάει το βεντιλατέρ του εναλλάκτη, να τραβάει αέρα από έξω. Θα φέρνει συνεχώς εξωτερικό αέρα μέσα (χάνοντας βέβαια 10-15% απόδοση από το αν έπαιρνε εσωτερικό). Έτσι έχω το δικό μου και το σπίτι έχει απίστευτη φρεσκάδα. Συν το ότι δεν αερίζω ποτέ από παράθυρα (εκτός από 2-3 λεπτά στα υπνοδωμάτια το πρωί), υπολογίζω ότι το βεντιλατέρ φέρνει μέσα 6-7 φορές τον αέρα του σπιτιού καθημερινά.]
2)[Το δικό μου τραβάει εξωτερικό αέρα. Αν το ξαναέκανα, θα έβαζα σίγουρα κλαπέτο να μπορώ να διαλέξω αερα μέσα/έξω, όπως στα αυτοκίνητα. Κάτω από τους 5 εξωτερική, θα το γύριζα σε εσωτερικό αέρα, ή 70/30%.]
πως δηλαδη θα τραβαει το βεντιλατερ του εναλλακτη εξωτερικο αερα?να το συνδεσω με την τρυπα στο τοιχο που ειναι για τον αερισμο του τζακιου με ταφ?αφου στην τρυπα θα ειναι συνδεδεμενος ο σωληνας που καταληγει κατω απο την εστια?


Όχι.
Ανοίγεις 2η τρύπα.

Η πρώτη εξακολουθεί να φέρνει αέρα καύσης κάτω από την εστία.
Η δεύτερη θα φέρνει αέρα για τον εναλλάκτη.

Αν θες να αναμίξεις με εσωτερικό αέρα, ανοίγεις άλλη μία στη γυψοσανίδα σου, τις ενώνεις με ταυ και δίνεις έτσι 2 παροχές στον εναλλάκτη.

Η περσίδα της 2ης τρύπας να είναι ρυθμιζόμενη, για να την κλείνεις ή μειώνεις όποτε θες.
Αν δεν έχεις πρόσβαση στην περσίδα (πχ δεν είναι στο μπαλκόνι), μπορείς να βάλεις στον αεραγωγό της ρυθμιζόμενο κλαπέ με ντίζα, που θα βρίσκεται σε εσωτερικό χώρο.

Πρόσεξε οι 2 τρύπες να έχουν καμιά 30ριά cm απόσταση, να μην αλληλοεπηρεάζονται.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sotiris v.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34995 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Invicta
Είναι αυτό φυσιολογικό; Πολύ μικρή μου φαίνεται η ροή αέρα. :( :( :(
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35007 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ο τεχνικός που θα τοποθετήσει την κασέτα (700 turbo) μου είπε πως θα πρέπει να φτιάξει θερμοθάλαμο (πράσινο πλαίσιο) για να μην υπάρχει πρόβλημα με τις μυρωδιές αλλά και για να κερδίσει την εξωτερική θερμότητα της κασέτας. Ακόμη θα φέρει εξωτερικό αέρα (κίτρινο πλαίσιο) και θυρίδα εκτόνωσης (κόκκινο πλαίσιο) και οι δύο ρυθμιζόμενες. Η κασέτα βέβαια θα σηκωθεί 1 εκ. από τη μαντεμένια βάση. θα κερδίσω τίποτα ή τσάμπα κόπος?

Οι περσίδες από τους αεραγωγούς Φ125 τι διαστάσεις μπορεί να είναι?
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by pzarkad.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.657 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ