Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35052 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μπορείς να κάνεις τρύπα και να τραβάς αέρα μέσα από το δωμάτιο. Κάπου χαμηλά βέβαια, να τραβάς τον κρύο αέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35059 από sotiris v.
Απαντήθηκε από sotiris v. στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
εσυ αστερη εχεις κανει δυο τρυπες στον τοιχο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35060 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ναι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35062 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sotiris v. έγραψε:

GT έγραψε:

sotiris v. έγραψε: καλησπερα αστερη
σε καποια παλαιοτερα μηνυματα σου ειχες γραψει:
1)[Φρόντισε ο αέρας που θα τραβάει το βεντιλατέρ του εναλλάκτη, να τραβάει αέρα από έξω. Θα φέρνει συνεχώς εξωτερικό αέρα μέσα (χάνοντας βέβαια 10-15% απόδοση από το αν έπαιρνε εσωτερικό). Έτσι έχω το δικό μου και το σπίτι έχει απίστευτη φρεσκάδα. Συν το ότι δεν αερίζω ποτέ από παράθυρα (εκτός από 2-3 λεπτά στα υπνοδωμάτια το πρωί), υπολογίζω ότι το βεντιλατέρ φέρνει μέσα 6-7 φορές τον αέρα του σπιτιού καθημερινά.]
2)[Το δικό μου τραβάει εξωτερικό αέρα. Αν το ξαναέκανα, θα έβαζα σίγουρα κλαπέτο να μπορώ να διαλέξω αερα μέσα/έξω, όπως στα αυτοκίνητα. Κάτω από τους 5 εξωτερική, θα το γύριζα σε εσωτερικό αέρα, ή 70/30%.]
πως δηλαδη θα τραβαει το βεντιλατερ του εναλλακτη εξωτερικο αερα?να το συνδεσω με την τρυπα στο τοιχο που ειναι για τον αερισμο του τζακιου με ταφ?αφου στην τρυπα θα ειναι συνδεδεμενος ο σωληνας που καταληγει κατω απο την εστια?


Όχι.
Ανοίγεις 2η τρύπα.

Η πρώτη εξακολουθεί να φέρνει αέρα καύσης κάτω από την εστία.
Η δεύτερη θα φέρνει αέρα για τον εναλλάκτη.

Αν θες να αναμίξεις με εσωτερικό αέρα, ανοίγεις άλλη μία στη γυψοσανίδα σου, τις ενώνεις με ταυ και δίνεις έτσι 2 παροχές στον εναλλάκτη.

Η περσίδα της 2ης τρύπας να είναι ρυθμιζόμενη, για να την κλείνεις ή μειώνεις όποτε θες.
Αν δεν έχεις πρόσβαση στην περσίδα (πχ δεν είναι στο μπαλκόνι), μπορείς να βάλεις στον αεραγωγό της ρυθμιζόμενο κλαπέ με ντίζα, που θα βρίσκεται σε εσωτερικό χώρο.

Πρόσεξε οι 2 τρύπες να έχουν καμιά 30ριά cm απόσταση, να μην αλληλοεπηρεάζονται.




δηλαδη ρε παιδια δεν γινεται να μην κανω 2η τρυπα για το βεντιλατερ του εναλλακτη?δεν υπαρχει αλλος τροπος?δεν επαρκει ο αερισμος απο μια τρυπα?


Απ' όσο ξέρω δε μπορείς να έχεις κοινή τρύπα.

Εδώ λέμε οι 2 τρύπες πρέπει να έχουν και μια απόσταση ασφαλείας μεταξύ τους, για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο να ρουφάει ο εναλλάκτης (λόγω βεβιασμένης αναρρόφησης του βεντιλατέρ) από την άλλη τρύπα, από την οποία τι θα ρουφήξει? Καπνό υποθέτω στη χειρότερη και θα μειώσει τον αέρα καύσης στην καλύτερη.

Τώρα αν επιμένεις και δεν έχεις άλλη επιλογή, δεν ξέρω πόσο μεγάλη τρύπα θα πρέπει να ανοίξεις, αλλά είμαι σίγουρος ότι οι 2 παροχές θα κοντράρονται με κακές συνέπειες τόσο στην απόδοση, όσο και στον αέρα που αναπνέεις ίσως.

Στην τελική, αν είναι τεχνικά δύσκολο, τράβα μόνο εσωτερικό για τον εναλλάκτη.

Asteris, βόηθα! ;)


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35102 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν είναι να τραβήξεις μόνο μια εισαγωγή, όντως θα είναι μόνο αυτή του εναλλάκτη. Θα φέρνει μέσα εξωτερικό αέρα, αρκετό παραπάνω από αυτόν που θα ζητάει το τζάκι για την καύση, οπότε δεν θα έχεις θέμα με υποπίεση στο δωμάτιο. Και εγώ που έχω τραβήξει δύο εισόδους, την κανονική την έχω κλείσει από έξω με την περσίδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35103 από sotiris v.
Απαντήθηκε από sotiris v. στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
δηλαδη ο σωληνας που θα φερνει εξωτερικο αερα και θα ειναι γυρισμενος να κοιταει την εστια, δεν ειναι απαραιτητος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.507 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ