Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35142 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ποιον αερα βλέπετε ρε παιδια και εγω βλεπω ενα χαρτι ακούνητο ???????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35145 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η μικρή η κασετα έxει μια σκαλα. Δουλεύουν και τα δυο τα βελντιρατερ και βγάζουν ελάxιστο αλλά καυτό αέρα. Σε απόσταση 30 εκατοστών δεν καταλαβαίνεις ροή.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35151 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GGEOR7777 έγραψε:

GT έγραψε:

vg έγραψε: stefo-gr
Δεν γνωρίζω ποιές είναι οι εφαρμογές του ορυκτοβάμβακα.
Στα ταβάνια, ανάμεσα στην γυψοσανίδα, βάζουν πετροβάμβακα ή εξηλασμένη πολυστερίνη.


stefo-gr έγραψε:

vg έγραψε: stefo-gr
Πετροβάμβακα 5άρι, Knauf ή fibran, με αλουμίνιο στην μιά πλευρά του και τις ενώσεις του με αλουμινοταινία, για να μην μπορεί να περάσει καμιά ίνα πετροβάμβακα από τις περσίδες στο χώρο του σπιτιού.
Αν θέλεις βάζεις και κεραμοβάμβακα που είναι ακριβότερος, απότι γνωρίζω.


τον Ορυκτοβαμβακα που τον χρησιμοποιουν , μονο για τις γυψοσανιδεσ του ταβανιου ?


Παίδες και στις ψευδοροφές γυψοσανίδας μπαίνει ο ορυκτοβάμβακας και απ' ότι έχω ακούσει με πολύ καλά αποτελέσματα.
Έχει το πλεονέκτημα ότι είναι φτηνότερος και παχύτερος από τα συναφή υλικά και μάλιστα με αντίστοιχους συντελεστές λ.
Είδα πρόσφατα εφαρμογή κατά την κατασκευή.


εγω εχω τυληξει τους αεραγωγους που φευγουν απο το τζακι και πανε στα δωματια με ορυκτοβαμβακα της knauf απολυτα ικανοποιημενος.


Αν έβαλες τον ηχομονωτικό ultracoustic, θα γλιτώσεις και από το όποιο βουητό του αέρα υποθέτω, αν υπάρχει!


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35157 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
...................................
giogud
Η μικρή η κασετα έxει μια σκαλα. Δουλεύουν και τα δυο τα βελντιρατερ και βγάζουν ελάxιστο αλλά καυτό αέρα. Σε απόσταση 30 εκατοστών δεν καταλαβαίνεις ροή.
...................................


Φίλε μου αν μπορείς βγάλε καμιά καλή φωτογραφία, πάρε το συνοδευτικό βιβλίο και βρες τον ακριβή τύπο και όνομα της εστίας σου.
Έχω την αίσθηση πως η κασέτα που έχει πάρει είναι η Insert 600 Turbo
Δες και εδώ και θα καταλάβεις.
www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...nsert-600-turbo.html

Αν είναι όντως αυτό που δείχνω ποιο πάνω που έχει και αυτό μία ταχύτητα στα βερδιλαντερ και απόδοση αέρα 100m3/h, τότε νομίζω πως η αίσθηση που σου δίνει με βάση τα χαρακτηριστικά του είναι λογική.

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by barbanikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35160 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

barbanikos έγραψε: ...................................
giogud
Η μικρή η κασετα έxει μια σκαλα. Δουλεύουν και τα δυο τα βελντιρατερ και βγάζουν ελάxιστο αλλά καυτό αέρα. Σε απόσταση 30 εκατοστών δεν καταλαβαίνεις ροή.
...................................


Φίλε μου αν μπορείς βγάλε καμιά καλή φωτογραφία, πάρε το συνοδευτικό βιβλίο και βρες τον ακριβή τύπο και όνομα της εστίας σου.
Έχω την αίσθηση πως η κασέτα που έχει πάρει είναι η Insert 600 Turbo
Δες και εδώ και θα καταλάβεις.
www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...nsert-600-turbo.html

Αν είναι όντως αυτό που δείχνω ποιο πάνω που έχει και αυτό μία ταχύτητα στα βερδιλαντερ και απόδοση αέρα 100m3/h, τότε νομίζω πως η αίσθηση που σου δίνει με βάση τα χαρακτηριστικά του είναι λογική.

Η κασετα οντως η 600 tourbo είναι.
Αλλά ο αέρας που βγαζει (αν και παντελως ανιδεως) μου φαίνεται αστείος. Ουτε όσο ένας υπολογιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35162 από athipa
Απαντήθηκε από athipa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πάντως παιδιά και στη περίπτωσή μου με την κασέτα ecostar της edilkamin των 13,5kw στον χώρο μου των 80 τμ. υπολογίζω να θερμαίνει το 1/3 του. Περίμενα μεγαλύτερη απόδοση. Έχω στον ίδιο χώρο σόμπα αερόθερμη pellet των 9kw και με αυτή ζεσταίνω τον ίδιο χώρο πολύ καλύτερα. Σαν να καίω καλοριφερ, ένα πράγμα. Είδα ακόμα ότι στην απόδοση παίζει ρόλο και το είδος του ξύλου που καίω. Είμαι ακόμα στα πειράματα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.588 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ