Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48128 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εγώ από όλα αυτά τα σωστά που είπατε κρατάω το πάχος του μαντεμιού της ανοιχτής εστίας ως πολύ σημαντικό για την μετατροπή σε κλειστού τύπου που οι θερμοκρασίες θα είναι πολλαπλάσιες.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48134 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε: για φυσικη ροη χρειαζομαι κατι αλλο?
Πρεπει να ανοιξω και δευτερη περσιδα εξαγωγης?

Αν παω στη λυση που λες μηχανικης ροης απο οτι καταλαβα και απο το σχεδιο πρεπει να βαλω ενα μοτερ που θα τραβαει αερα απο το εσωτερικο του σπιτιου θα τον πηγαινει στο θερμοθαλαμο και απο εκει θα βγαινει απο την περσιδα ζεστος.
Αν μπορουσες πιο συγκεκριμενα να μου πεις σε ποιο σημειο θα πρεπει να ειναι αυτη η εισαγωγη,το μοτερ κλπ θα σου ειμουν ευγνομων.


Για φυσική ροή εγώ θα έβαζα την Φ 100 που έχεις τώρα αλλά χωρίς μοτέρ να καταλήγει σε κάποιο σημείο κοντά στο τζάκι. Έτσι και αλλιώς τα ενεργειακά δεν χρειάζονται πάνω από 30 κυβικά την ώρα για να δουλέψουν σωστά και θα άνοιγα τις αντίστοιχες θυρίδες που είπαμε ποιο πάνω.

Τώρα για μηχανική βεβιασμένη ροή θα έβαζα ένα μοτέρ διπλής αναρρόφησης σαν και αυτό που σου έδειξα ποιο πάνω όπου στην μια πλευρά θα συνέδεα την Φ 100 που έρχεται από έξω και στην άλλη μια Φ 125 που θα κατέληγε στην βάση του τζακιού σου. Ένα μοτέρ 500 Μ3/Η μαζί με τον κοντρόλερ που ήδη έχεις μπορεί να κάνει την δουλειά σου.

Αλέξης

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vasilisgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48141 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@i-xanthi

καταρχήν συγχαρητήρια για τις δυνατότητες σου , και το δύσκολο εγχείρημα που θέλεις να αναλάβεις ...
Σίγουρα ένα hand-made τζάκι σε σχέση με ένα εμπορικό μπορεί να διαφέρει αρκετά σε απόδοση , πιο πλούσια ή πιο φτωχιά , όμως αν γίνει με την προυπόθεση ότι έχεις διαβάσει την θεωρία και την έχεις καταλάβει , σίγουρα θα έχεις ένα καλό αποτέλεσμα ... Εαν το μαντέμι δεν έχει πάχος 8mm , μπορείς να το ντύσεις εσωτερικά με κάποιο υλικό το οποίο να δώσει καλύτερη απόδοση , πχ πυρότουβλο ...

Γενικά όμως η επιτυχία του εγχειρήματος κρίνεται στη λεπτομέρεια , η παραμικρή ατέλεια , η παραμικρή τρύπα , λάθος διαστάσεις , λάθος υλικά κλπ κλπ , θα σου στερεί τον βαθμό απόδοσης.

Τώρα σε αυτά που αναφέρεις , το παλιό τζάκι το οποίο έχεις , είναι αρκετά μεγάλο σε μέγεθος ; αυτό το αναφέρω διότι αξίζει να το σφραγίσεις με πυρότουβλο από μέσα χωρίς όμως να χάσεις χώρο καύσης .

Γενικά οι διαστάσεις που έχεις αναφέρει είναι καλές , εκτός από την καμινάδα.

Κάνε λίγο μεγαλύτερο budget και βάλε κεραμική καμινάδα ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48182 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @GT
Γιάννη σε όλα όσα γράφεις έχεις δίκιο, μάλιστα για πολύ ώρα σκεφτόμουν να αποσύρω την δημοσίευσή μου. Από την άλλη όμως στα επιχειρήματα του ξανθιώτη φίλου μας αναγνώρισα το ισχυρό της άποψής του. Μακάρι να αποφασίσει να κάνει λίγη υπομονή και να βάλει μια σωστή εστία από την αρχή. Αν όμως επιμείνει στην σκέψη του και το φτιάξει με την υπάρχουσα μαντεμένια, γιατί να μην προσπαθήσουμε να τον βοηθήσουμε να κάνει όσο το δυνατόν καλύτερη δουλειά?
Στο κάτω κάτω αν η μητέρα του δεν τα καταφέρνει με τα ξύλα πολύ απλά δεν θα το ανάβει.


Βρε Σταύρο, ελπίζω να μη με παρεξήγησες, δεν υπάρχει λόγος να αποσύρεις τίποτα! :ohmy:

Κάνουμε συζήτηση και καθένας λέει την άποψή του, η οποία είναι και σεβαστή! :)

Ότι γράφουμε, είναι χρήσιμο!

Το ότι διαφωνούμε και το συζητάμε μεταξύ μας, δεν είναι κακό!

Συνέχισε να γράφεις αυτά που ΕΣΥ πιστεύεις! ;)

Τα πας μια χαρά και βοηθάς κόσμο! ;)

Για το συγκεκριμένο project, όντως είναι καλό να δοθούν κάποιες συμβουλές στο Γιάννη, σε περίπτωση που επιλέξει το δύσκολο δρόμο.

Οπότε μια χαρά έκανες και έγραψες ότι έγραψες! :)

Στην τελική, ο ίδιος θα αποφασίσει! :whistle:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48194 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Διαβάζοντας όλο το νήμα αποφάσισα να αγοράσω και να εγκαταστήσω το γνωστό foyer από το γνωστό κατάστημα ( Invicta Selenic 700 ).
Εδώ θέλω να ευχαριστήσω τον Αστέρη που μοιράζεται ακούραστα τις γνώσεις του μαζί μας αλλά και τις καίριες συμβουλές που δίνει καθώς και όλα τα παιδιά του νήματος που και αυτά μοιράζονται τις γνώσεις τους και τις κατασκευές τους, έτσι και εγώ με την σειρά μου παραθέτω εδώ www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...=150&Itemid=53#48190
τις δικές μου λιγοστές γνώσεις και την εγκατάσταση που έκανα.

Μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και ελπίζω να είμαι και στα γερά κρύα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48198 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

rivol έγραψε:

vasilisgr έγραψε: για φυσικη ροη χρειαζομαι κατι αλλο?
Πρεπει να ανοιξω και δευτερη περσιδα εξαγωγης?

Αν παω στη λυση που λες μηχανικης ροης απο οτι καταλαβα και απο το σχεδιο πρεπει να βαλω ενα μοτερ που θα τραβαει αερα απο το εσωτερικο του σπιτιου θα τον πηγαινει στο θερμοθαλαμο και απο εκει θα βγαινει απο την περσιδα ζεστος.
Αν μπορουσες πιο συγκεκριμενα να μου πεις σε ποιο σημειο θα πρεπει να ειναι αυτη η εισαγωγη,το μοτερ κλπ θα σου ειμουν ευγνομων.


Για φυσική ροή εγώ θα έβαζα την Φ 100 που έχεις τώρα αλλά χωρίς μοτέρ να καταλήγει σε κάποιο σημείο κοντά στο τζάκι. Έτσι και αλλιώς τα ενεργειακά δεν χρειάζονται πάνω από 30 κυβικά την ώρα για να δουλέψουν σωστά και θα άνοιγα τις αντίστοιχες θυρίδες που είπαμε ποιο πάνω.

Τώρα για μηχανική βεβιασμένη ροή θα έβαζα ένα μοτέρ διπλής αναρρόφησης σαν και αυτό που σου έδειξα ποιο πάνω όπου στην μια πλευρά θα συνέδεα την Φ 100 που έρχεται από έξω και στην άλλη μια Φ 125 που θα κατέληγε στην βάση του τζακιού σου. Ένα μοτέρ 500 Μ3/Η μαζί με τον κοντρόλερ που ήδη έχεις μπορεί να κάνει την δουλειά σου.




η Φ125 απο που θα τραβαει αερα?
αερα δωματιου υποθετω θα τραβαει,θα πρεπει να ανοιξω μια περσιδα στο πλαι πχ του τζακου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.547 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ