Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48294 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φίλε GT έχω διαβάσει όλο το θέμα από την 1 σελίδα μέχρι την σημερινή. Πουθενά μα πουθενά δεν είδα τις ερωτήσεις που κάνω κ θα τις ξανακάνω σε περίπτωση που φταίει η διατύπωση.
1. Όλοι λένε οτι αν μπει foyer η νέα καμινάδα έρχεται και κουμπωνει κατά ένα μέτρο μέσα στην παλιά με κόλα. Εγω ρωτάω το εξής. Αν την φτάσω μέχρι 30 πόντους πριν το καπέλο έτσι ώστε όταν θα γίνεται ο καθαρισμός της να μην βρίσκει στο μικρό αυτό χείλος η βουρτσα. Και μιας κ είχα θέμα σκασιματος πιο παλιά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
2. Αν δεις την φωτο με το τζάκι το κόκκινο κάτω αριστερά υπάρχει ένα νούμερο δύο όπου έχει γίνει μια τρύπα για να αναπνέει ο θερμοθαλαμος και άλλη μια ακριβώς από πίσω στην εξωτερική μεριά,ειναι σωστό; Εκτός της τρύπας που έχει γίνει για το βεντιλατερ.
Και 3. Αν στο δωμάτιο που βρίσκεται πίσω από το τζάκι βάλω περσιδα εκτόνωσης ψηλά,μου είπαν οτι καλό θα ήταν να κάνω κ μια τρύπα χαμηλά έτσι ώστε να δημιουργείται κύκλωμα.
Όσον αφορά το μοντέλο ειναι ενός φίλου κ ρωτάω για να δω αν έκανε σωστή δουλειά. Πάντως ειναι της edilkamin.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48305 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

eightball2020 έγραψε: Φίλε GT έχω διαβάσει όλο το θέμα από την 1 σελίδα μέχρι την σημερινή. Πουθενά μα πουθενά δεν είδα τις ερωτήσεις που κάνω κ θα τις ξανακάνω σε περίπτωση που φταίει η διατύπωση.
1. Όλοι λένε οτι αν μπει foyer η νέα καμινάδα έρχεται και κουμπωνει κατά ένα μέτρο μέσα στην παλιά με κόλα. Εγω ρωτάω το εξής. Αν την φτάσω μέχρι 30 πόντους πριν το καπέλο έτσι ώστε όταν θα γίνεται ο καθαρισμός της να μην βρίσκει στο μικρό αυτό χείλος η βουρτσα. Και μιας κ είχα θέμα σκασιματος πιο παλιά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
2. Αν δεις την φωτο με το τζάκι το κόκκινο κάτω αριστερά υπάρχει ένα νούμερο δύο όπου έχει γίνει μια τρύπα για να αναπνέει ο θερμοθαλαμος και άλλη μια ακριβώς από πίσω στην εξωτερική μεριά,ειναι σωστό; Εκτός της τρύπας που έχει γίνει για το βεντιλατερ.
Και 3. Αν στο δωμάτιο που βρίσκεται πίσω από το τζάκι βάλω περσιδα εκτόνωσης ψηλά,μου είπαν οτι καλό θα ήταν να κάνω κ μια τρύπα χαμηλά έτσι ώστε να δημιουργείται κύκλωμα.
Όσον αφορά το μοντέλο ειναι ενός φίλου κ ρωτάω για να δω αν έκανε σωστή δουλειά. Πάντως ειναι της edilkamin.


Προσωπικά, από τη διατύπωση που έκανες δεν πολυκατάλαβα, συμπάθα με.

1. Μπερδεύεσαι νομίζω, δε λένε όλοι αυτό.
Το πιο σωστό είναι να βάλεις νέα καμινάδα εξ΄αρχής, αν η παλιά δεν πληροί τις απαιτούμενες προδιαγραφές (ίνοξ ευθείας ραφής, σωστή διατομή).
Τη νέα καμινάδα την ανεβάζεις μέχρι πάνω.
Μεταξύ των 2 καμινάδων, σφραγίζεις το κενό και πάνω και κάτω, για να μη διαφεύγει ζεστός αέρας. Πάνω εφαρμόζεις και κάποιο μονωτικό υλικό για να μη μπάσει νερά, κουμπώνεις καπέλο, τέλος.
Το "να βρίσκει", δεν το καταλαβαίνω πως το σκέφτεσαι. Αν πχ έχεις Φ200, παίρνεις βούρτσα Φ200. Ανεβαίνεις, καθαρίζεις κλπ. Πώς να βρει και που? :dry:

2. 3. Για να ανακουφίζεται η εστία και όλη η κατασκευή μας, αποδίδοντας τη θερμότητα αυτή στο χώρο μας, προκαλούμε φυσική ροή αέρα. Ανοίγουμε τρύπα χαμηλά και τρύπα ψηλά (η πάνω περίπου 2 1/2 φορές μεγαλύτερη). Αυτές οι 2 τρύπες πρέπει να είναι στον ίδιο χώρο, για να υπάρξει φυσική ροή. Αν η πάνω βγει σε άλλο χώρο, για να υπάρξει ροή, θα πρέπει πρώτον να μην υπάρχει εμπόδιο που να αποκλείει τη μετακίνηση του αέρα, όπως κλειστές πόρτες μεταξύ των 2 χώρων και εκτιμώ η απόσταση μεταξύ των 2 δωματίων να μην είναι πολύ μεγάλη, ώστε ν μη δυσχαιρένεται ο ροή του αέρα.
Τα παραπάνω αναφέρονται σε αέρα θέρμανσης.
Η εξωτερική τρύπα φέρνει αέρα καύσης, καλώς την έκανες, για να μην τρβάει μέσα από το σπίτι. Διότι αν τα κουφώματά σου κλείνουν στεγανά, το τζάκι θα καπνίζει ενώ αν όχι, θα μπάζει το σπίτι πό χαραμάδες.


Ελπίζω να κατάλαβες. :)

Πες όμως, τι τζάκι έχεις και τι εγκατάσταση έχει γίνει?


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48309 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
GT αν οι φιλοι τζακαδες ειχαν μυαλο οταν ξεκινησε η κριση θα επρεπε να εχουν ξεκινησει να δουλευουν σε αυτο που σκεφτηκε ο σταυρος μετατροπη ανοιχτου μαντεμενιου τζακιου σε ενεργειακο.Αλλα η ελληνικη βλακεια και αρπαχτη δεν αφηνει το ελληνικο μυαλο να δουλεψει.
Μακαρι ρε Γιαννη να τα καταφερεις ετσι για το γαμωτο φιλε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": i-xanthi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48314 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε: GT αν οι φιλοι τζακαδες ειχαν μυαλο οταν ξεκινησε η κριση θα επρεπε να εχουν ξεκινησει να δουλευουν σε αυτο που σκεφτηκε ο σταυρος μετατροπη ανοιχτου μαντεμενιου τζακιου σε ενεργειακο.Αλλα η ελληνικη βλακεια και αρπαχτη δεν αφηνει το ελληνικο μυαλο να δουλεψει.
Μακαρι ρε Γιαννη να τα καταφερεις ετσι για το γαμωτο φιλε.


Έτσι ακριβώς. :)

Ή έστω να κατασκευάζουν απλά και φτηνά foyer, με πόρτα απλά ανοιγοκλειόμενη.

Αλλά βλέπεις βάζουν ψηλά τον πήχυ, θέλουν να κάνουν μονομπλόκο όλοι με ανασυρόμενη και τζιβιτζηλίκια... :S


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": erimitis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48342 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:

eightball2020 έγραψε: Φίλε GT έχω διαβάσει όλο το θέμα από την 1 σελίδα μέχρι την σημερινή. Πουθενά μα πουθενά δεν είδα τις ερωτήσεις που κάνω κ θα τις ξανακάνω σε περίπτωση που φταίει η διατύπωση.
1. Όλοι λένε οτι αν μπει foyer η νέα καμινάδα έρχεται και κουμπωνει κατά ένα μέτρο μέσα στην παλιά με κόλα. Εγω ρωτάω το εξής. Αν την φτάσω μέχρι 30 πόντους πριν το καπέλο έτσι ώστε όταν θα γίνεται ο καθαρισμός της να μην βρίσκει στο μικρό αυτό χείλος η βουρτσα. Και μιας κ είχα θέμα σκασιματος πιο παλιά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
2. Αν δεις την φωτο με το τζάκι το κόκκινο κάτω αριστερά υπάρχει ένα νούμερο δύο όπου έχει γίνει μια τρύπα για να αναπνέει ο θερμοθαλαμος και άλλη μια ακριβώς από πίσω στην εξωτερική μεριά,ειναι σωστό; Εκτός της τρύπας που έχει γίνει για το βεντιλατερ.
Και 3. Αν στο δωμάτιο που βρίσκεται πίσω από το τζάκι βάλω περσιδα εκτόνωσης ψηλά,μου είπαν οτι καλό θα ήταν να κάνω κ μια τρύπα χαμηλά έτσι ώστε να δημιουργείται κύκλωμα.
Όσον αφορά το μοντέλο ειναι ενός φίλου κ ρωτάω για να δω αν έκανε σωστή δουλειά. Πάντως ειναι της edilkamin.


Προσωπικά, από τη διατύπωση που έκανες δεν πολυκατάλαβα, συμπάθα με.

1. Μπερδεύεσαι νομίζω, δε λένε όλοι αυτό.
Το πιο σωστό είναι να βάλεις νέα καμινάδα εξ΄αρχής, αν η παλιά δεν πληροί τις απαιτούμενες προδιαγραφές (ίνοξ ευθείας ραφής, σωστή διατομή).
Τη νέα καμινάδα την ανεβάζεις μέχρι πάνω.
Μεταξύ των 2 καμινάδων, σφραγίζεις το κενό και πάνω και κάτω, για να μη διαφεύγει ζεστός αέρας. Πάνω εφαρμόζεις και κάποιο μονωτικό υλικό για να μη μπάσει νερά, κουμπώνεις καπέλο, τέλος.
Το "να βρίσκει", δεν το καταλαβαίνω πως το σκέφτεσαι. Αν πχ έχεις Φ200, παίρνεις βούρτσα Φ200. Ανεβαίνεις, καθαρίζεις κλπ. Πώς να βρει και που? :dry:

2. 3. Για να ανακουφίζεται η εστία και όλη η κατασκευή μας, αποδίδοντας τη θερμότητα αυτή στο χώρο μας, προκαλούμε φυσική ροή αέρα. Ανοίγουμε τρύπα χαμηλά και τρύπα ψηλά (η πάνω περίπου 2 1/2 φορές μεγαλύτερη). Αυτές οι 2 τρύπες πρέπει να είναι στον ίδιο χώρο, για να υπάρξει φυσική ροή. Αν η πάνω βγει σε άλλο χώρο, για να υπάρξει ροή, θα πρέπει πρώτον να μην υπάρχει εμπόδιο που να αποκλείει τη μετακίνηση του αέρα, όπως κλειστές πόρτες μεταξύ των 2 χώρων και εκτιμώ η απόσταση μεταξύ των 2 δωματίων να μην είναι πολύ μεγάλη, ώστε ν μη δυσχαιρένεται ο ροή του αέρα.
Τα παραπάνω αναφέρονται σε αέρα θέρμανσης.
Η εξωτερική τρύπα φέρνει αέρα καύσης, καλώς την έκανες, για να μην τρβάει μέσα από το σπίτι. Διότι αν τα κουφώματά σου κλείνουν στεγανά, το τζάκι θα καπνίζει ενώ αν όχι, θα μπάζει το σπίτι πό χαραμάδες.


Ελπίζω να κατάλαβες. :)

Πες όμως, τι τζάκι έχεις και τι εγκατάσταση έχει γίνει?



Για την πρωτη απαντηση περι καμιναδας ησουν σαφεστατος. Παντως καποιοι απλα εχουν βαλει την νεα καμιναδα ενα μετρο μεσα στην παλια και οχι μεχρι επανω το καπελο.Παντως εμενα τωρα μου λυθηκε η απορια περι καμιναδας. Και αυτο που λεω οτι θα βρισκει εννοω οτι βαζοντας τη μια σωληνα μεσα στην αλλη(οχι μεχρι το καπελο αλλα μεχρι τη μεση πχ) αν πας να την καθαρισεις απο την πανω προς τα κατω καπου θα βρισκει γιατι θα υπαρχει αυτο το εστω και ενα χιλιοστο,ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.
Το κενο πανω και κατω να το σφραγισω με μαγγανεζα?

Για το 2,3 ερωτημα ξερω οτι στο πανω μερος ανοιγεις 1500cm2 και στο κατω 500cm2 αυτο που δεν καταλαβαινω με λογια και προσπαθω να το καταλαβω δειχνοντας σας μια φωτο ειναι το εξης.

Στο σημειο 1 εχουν φυγει δυο αεραγωγοι που πανε στα δωματια ο ενας με εκτονωση και ο αλλος χωρις.
Στο σημειο 3 ειναι η εξωτερικη εισαγωγη αερα που παει στο βεντιλατερ.
Στο σημειο 2 ειναι η εσωτερικη τρυπα για να ανανεωνεται ο αερας του θερμοθαλαμου και απο την εξω μερια εχει γινει αλλη μια τρυπα εξτρα(το αν ειναι σωστο δεν το ξερω γιαυτο και ρωταω- το συγκεκριμενο ειναι του φιλου μου.)
Και το ασπρο στρογγυλο στο κεντρο ειναι λογικα οι τρυπες που εχει η κασετα που ρυθμιζεται το ποσος αερας θες να περναει μεσα στην κασετα.

Ειναι σωστη η ολη διαδικασια με τις τρυπες? Γιατι στη συγκεκριμενη φωτο εχουν γινει δυο τρυπες εξωτερικα.Η μια στο νουμερο δυο απεγω και η αλλη στο νουμερο 2 απο εξω (και απο μεσα). Ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να δω(αν εχει κανει μια παραπανω τρυπα).

Το τζακι ειναι φιλου και ειναι τις edilkamin(μοντελο δεν ηξερε) απλα προσπαθω να μαθω αν εχει κανει καποια βλακεια. Εγω δεν εχω βαλει ακομα αλλα το ψαχνω απο τωρα.

Παντως εχω καταλαβει τι θες να πεις. Οτι οταν υπαρχει περσιδα εκτονωσης ψηλα σε ενα χωρο θα πρει να υπαρχει και περσιδα εισαγωγης χαμηλα ετσι ωστε να δημιουργειται κυκλωμα.Σωστα?
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48380 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris,
Μία ερώτηση για εισαγωγή και εκτόνωση:
Αν σε μία τοποθέτηση κασέτας ή foyer με θερμοθάλαμο γίνει εισαγωγή 700cm2 και εκτόνωση 700cm2 ή 1000cm2 και 1000cm2 δεν θα υπάρχει ροή?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.526 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ