Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48388 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ροή θα υπάρχει, όμως στην περίπτωση που είτε η μία, είτε η άλλη διατομή είναι μικρότερη του απαιτούμενου, θα έχεις μείωση της παροχής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48390 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pzarkad έγραψε: Asteris,
Μία ερώτηση για εισαγωγή και εκτόνωση:
Αν σε μία τοποθέτηση κασέτας ή foyer με θερμοθάλαμο γίνει εισαγωγή 700cm2 και εκτόνωση 700cm2 ή 1000cm2 και 1000cm2 δεν θα υπάρχει ροή?

Σε foyer με μεταλλικό θερμοθάλαμο και βεντιλατέρ διπλής αναρρόφησης τι ποσοστό αέρα πρέπει να αναρροφάται από το εξωτερικό περιβάλλον και τι ποσοστό από το εσωτερικό του σπιτιού; 50-50 ή 20-80; Στα υπόψιν, το χειμώνα η εξωτερική θερμοκρασία είναι -2 με 7 βαθμούς.ASTERIS τη γνώμη σου σε παρακαλώ(έτσι όπως πάει το πράγμα θα σου δώσω το mail μου να μου κάνεις ιατρικές ερωτήσεις για να ρεφάρω την υποχρέωση που αισθάνομαι) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48391 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
εγω αστερη που φερνω αερα εξωτερικο με μοτερ,και εχω μια εξοδο 65χ10 να ανοιξω και δευτερη,τι λες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48401 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

DrNick έγραψε:

pzarkad έγραψε: Asteris,
Μία ερώτηση για εισαγωγή και εκτόνωση:
Αν σε μία τοποθέτηση κασέτας ή foyer με θερμοθάλαμο γίνει εισαγωγή 700cm2 και εκτόνωση 700cm2 ή 1000cm2 και 1000cm2 δεν θα υπάρχει ροή?

Σε foyer με μεταλλικό θερμοθάλαμο και βεντιλατέρ διπλής αναρρόφησης τι ποσοστό αέρα πρέπει να αναρροφάται από το εξωτερικό περιβάλλον και τι ποσοστό από το εσωτερικό του σπιτιού; 50-50 ή 20-80; Στα υπόψιν, το χειμώνα η εξωτερική θερμοκρασία είναι -2 με 7 βαθμούς.ASTERIS τη γνώμη σου σε παρακαλώ(έτσι όπως πάει το πράγμα θα σου δώσω το mail μου να μου κάνεις ιατρικές ερωτήσεις για να ρεφάρω την υποχρέωση που αισθάνομαι) :)


Αν έρχεται φρέσκος αέρας σε ποσοστό 10-20% του συνολικού όγκου του σπιτιού, είναι καλά για την ανανέωση του αέρα. Και παραπάνω δεν κάνει κακό, απλά ρίχνει την απόδοση του τζακιού κατά 5-10%. Το ιδανικό είναι να έχεις κλαπέτο στην εξωτερική ροή, ώστε να ρυθμίζεις την παροχή ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία, όταν είναι κρύος ο καιρός να δίνεις το ελάχιστο απαιτούμενο, όταν είναι καλύτερος να δίνεις παραπάνω για καλύτερη ποιότητα αέρα.

Θα σε έχω υπόψιν για τις ιατρικές συμβουλές, θα ανοίξουμε topic αν είναι... :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48402 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε: εγω αστερη που φερνω αερα εξωτερικο με μοτερ,και εχω μια εξοδο 65χ10 να ανοιξω και δευτερη,τι λες?


Αν εννοείς για φυσική ροή, ναι, θέλει άλλο τόσο...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vasilisgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48417 από i-xanthi
Απαντήθηκε από i-xanthi στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα σε ολους.
Asteris αν μπορεις κανε σε παρακαλω ενα σχολιο για την αναρτηση μου (48046 στη σελιδα 305.
Τι πιστευεις για το ολο Project;;;
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.014 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ