Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51349 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Yannos έγραψε: Απ' ότι κατάλαβα κάνει δουλειά αλλά ένα ερώτημα που μου προκύπτει είναι αν σε όλα τα σώματα ο διακόπτης κόψει την παροχή νερού με βάση αυτό που θα του έχω δώσει τότε το νερό που ζεσταίνεται απ' το τζάκι που πάει; Μήπως επειδή δεν είναι λέβητας πετρελαίου για να σταματήσει θα έχει πρόβλημα με το νερό που θα θερμαίνεται απ' το τζάκι;


σωστα το εντοπισες ...καποιο σωμα θα μεινει χωρις θερμοστατικη ...αλλα δνε λυνει το προβλημα... χρειαζονται ασφαλιστικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51362 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Asteris,
Ύστερα από τις παρεμβάσεις που έγιναν, αυτή τη στιγμή, η εκτόνωση βγάζει 100ο και οι αεραγωγοί 125ο+.
Επισυνάπτω φωτογραφίες ρωτώντας:
Πώς βλέπεις τη φυσική ροή (κεντρικά της ενιαίας περσίδας)?
Αριστερά ο αεραγωγός είναι στη μεγαλύτερη ταχύτητα (κασέτα 700 GV).
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51364 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αυτά να τα βλέπουν όσοι λένε βεντιλατέρ και ξερό ψωμί...

Καλά είναι οι θερμοκρασίες, έχεις είσοδο κάτω για την φυσική ροή είπαμε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51375 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οπα, όπα, Asteris έχω βεντιλατεράτη κασέτα!
Είσοδο για φυσική ροή υπάρχει:
2cm περιμετρικά της κασέτας και Φ120 είσοδο από έξω. Αέρα καύσης παίρνει από το εσωτερικό (πορτάκι στάχτης).
Εκτόνωση 40Χ15 στο κέντρο της ενιαίας περσίδας (αριστερά - δεξιά είναι οι αεραγωγοί της κασέτας)
Αυτό που με παρεξένεψε είναι ότι με τους αεραγωγούς στη μεγάλη σκάλα και η φυσική ροή βγάζει πολύ περισσότερο αέρα.
Τελικά πιστεύω ότι και σε βεντιλατεράτη κασέτα αν δημιουργηθεί θερμοθάλαμος υπάρχει αρκετή θερμότητα που μπορεί να κερδίσει κάποιος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51377 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

GT έγραψε:

eightball2020 έγραψε: ...
Επισης εχω καποιες αποριες.
1. Τον πετροβαμβακα πως τον στηριζεται στον τοιχο? Με ουπα και βιδες με μεγαλο κεφαλι?
2. Με πετροβαμβακα ντυνουμε και το δαπεδο που παταει το ενεργειακο τζακι?(μιλαμε για foyer).


1. Ο ένας τρόπος είναι αυτός που λες. Ο άλλος είναι με στρωτήρες γυψοσανίδας. Φτιάχνεις πλαίσιο και τον φωλιάζεις μέσα.

2. Στο σχέδιο της Invicta δείχνει ένα μικρό τμήμα πίσω πίσω.
Δε χάνεις τίποτα να το βάλεις όλο, αν έχεις καμιά πιλοτή από κάτω.
Ως αποτέλεσμα, δεν ξέρω να σου πω έγκυρα αν θα δώσει τίποτα παραπάνω.
Πιστεύω η διαφορά θα είναι αμελητέα, μιας και ο ζεστός αέρας πάει πάνω, άρα δεν υπάρχει κίνδυνος να μας τον κρυώσει.


Μάλιστα. Στο πάνω μέρος θα κάνω πατάρι η θα τον στηρίξω στο ταβάνι;
Επίσης κάτι για την καμινάδα, η δική μου ειναι τετράγωνη,αν περάσω μέσα σωλήνα και μονωσο κ πάνω στο καπέλο κ κάτω στο ταβάνι ο αέρας που θα έχει εγκλωβιστεί ανάμεσα στη νέα σωλήνα κ την παλιά καμινάδα δεν θα θέλει από κάπου να κάνει εκτόνωση μιας κ θα ζεσταίνετε από την καμινάδα;

Και κάτι άλλο. Πως γίνεται μια κασέτα,δημιουργώντας ένα σύστημα foyer να έχει την ίδια η κ καλύτερη θέρμανση από ένα monobloco το οποίο έχει μαντεμενιο θερμοθαλαμο( δλδ μεγαλύτερες θερμοκρασίες αποθήκευσης κ διοχέτευσης) αλλά κ θερμοθαλαμο με πετροβαμβακα;


Για ξαναρίχτο, αργά και καθαρά, γιατί κάθε φορά που το διαβάζω ζαλίζομαι και περισσότερο με αυτό που έγραψες...


1. Η καμιναδα μου η παλιά ειναι τετράγωνη,περνώντας μια καινούργια στρογγυλή θα δημιουργηθεί ένα κενό αερα ανάμεσά τους,αυτό το κενό αέρα δεν θα θελει κάπου να διαφύγει λόγω των μεγάλων θερμοκρασιών η όχι;
2. Αγοράζοντας μια κασέτα laudel,invicta, η οποία άλλη και θέλοντας να ζεσταίνουμε ένα χώρο 100 τ.μ κατασκευάζουμε ένα foyer,( σωστά;) πως γίνεται μια τέτοια κατασκευή να έχει ίδιες η κ καλύτερες αποδόσεις από ένα μονομπλοκο το οποίο έχει ενσωματωμένο μαντεμενιο θερμοθαλαμο ( δλδ μεγαλύτερες θερμοκρασίες λόγω του μαντεμιου); και επειδη δεν αφήνουμε να παει τπτ χαμένο φτιάχνουμε ένα έξτρα θερμοθαλαμο με πετροβαμβακα για να εκμεταλλευτούμε την ζέστη της καμιναδας κ την ζέστη που θα βγάλει κ η κασέτα-μονομπλοκο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51384 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pzarkad έγραψε: Οπα, όπα, Asteris έχω βεντιλατεράτη κασέτα!
Είσοδο για φυσική ροή υπάρχει:
2cm περιμετρικά της κασέτας και Φ120 είσοδο από έξω. Αέρα καύσης παίρνει από το εσωτερικό (πορτάκι στάχτης).
Εκτόνωση 40Χ15 στο κέντρο της ενιαίας περσίδας (αριστερά - δεξιά είναι οι αεραγωγοί της κασέτας)
Αυτό που με παρεξένεψε είναι ότι με τους αεραγωγούς στη μεγάλη σκάλα και η φυσική ροή βγάζει πολύ περισσότερο αέρα.
Τελικά πιστεύω ότι και σε βεντιλατεράτη κασέτα αν δημιουργηθεί θερμοθάλαμος υπάρχει αρκετή θερμότητα που μπορεί να κερδίσει κάποιος.


Το ξέρω ότι έχεις βεντιλατεράτη κασέτα, αλλά όπως λες και συ, η φυσική ροή έχει παραπάνω ροή από τα ανεμιστηράκια. Για αυτό λέω να τα κοιτάν μερικοί που λένε αν δεν έχει βεντιλατέρ, δεν κάνει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.479 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ