Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51410 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pduke έγραψε:

Stavrax έγραψε: @pduke
Φίλε Πάνο, μέχρι τώρα σου λέγαμε για διπλή είσοδο αέρα μέσα/έξω. Ε λοιπόν για την περίπτωσή σου ήταν λάθος. Αν τροφοδοτείται το βεντιλατέρ με αέρα από τον κάτω όροφο και τον στέλνει επάνω η αναπλήρωση θα γίνεται από τα κουφώματα! Έτσι δεν θα μπορεί να ζεσταθεί το ισόγειο. Στον εναλλάκτη να έχεις μοναδική είσοδο με φρέσκο αέρα για να μην διαταράξεις τις ισορροπίες πίεσης μεταξύ των δυο ορόφων. Οπότε για τις εργασίες που πρέπει να γίνουν έχουμε και λέμε:
1. Δυο τρύπες φ125 στον εξωτερικό τοίχο, με απόσταση 40 πόντους μεταξύ τους. Η μια για αέρα καύσης και η άλλη απευθείας στο βεντιλατερ.
2. Πατάρι στην περίπτωση σου δε νομίζω να χρειάζεται. Μόνο καλό σφράγισμα του κενού ανάμεσά στον αμίαντο και την καπνοσωλήνα με λάσπη από πυροτσιμέντο. Βάζεις και μια περσίδα εκτονωσης σύριζα με το ταβανι και είσαι οκ.
3. Μετά τον εναλλάκτη βάζεις συστολή σε φ160 και την υπόλοιπη καμινάδα μέχρι το καπέλο την περνας σε φ160. Έτσι μειωνεις τον ελκυσμο και έχεις καλύτερη καύση.
Αν πιστεύει κάποιος ότι έχω λάθος στην σκέψη μου, καλό θα ήταν να το αναφέρει προτού ξεκινήσει ο Πάνος τις εργασίες. :dry:


Φίλε Σταύρο, σε ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις !
Σήμερα πήρα τον εναλλάκτη και ρώτησα. Δεν έχουν F160.Μόνο φ150 κια φ180 έχουν....
Βέβαια αν δεν σπάσω να δω τι σωλήνα έχει, απόφαση δεν μπορεί αν παρθεί.

και γιατί δεν θέλω παταράκι? Εκτός της εκτόνωσης έχω καταλάβει ότι το κεκλιμένο ταβάνι του θερμοθάλαμου-δάπεδο του παταρακίου..-οδηγεί το αέρα κατευθείαν στην περσίδα, άρα έχω καλύτερη ροή
Γιατί οι τρύπες να έχουν 40 πόντους απόσταση?

και επαναλμβάνω

Stavrax έγραψε: Αν πιστεύει κάποιος ότι έχω λάθος στην σκέψη μου, καλό θα ήταν να το αναφέρει προτού ξεκινήσει ο Πάνος τις εργασίες. :dry:


Το πατάρι το φτιάχνουμε για να προστατέψουμε εύφλεκτο ταβάνι ή για να μην φεύγει ζέστη χωρίς λόγο στον επάνω όροφο. Στην περίπτωσή σου δεν ισχύει ούτε το ένα ούτε το άλλο. Εξάλλου το τζάκι του Αστέρη, που λειτουργεί ως παράδειγμα στο φόρουμ δεν έχει παταράκι. Για να καταλάβεις κι εγώ που έχω ταράτσα από πάνω αν ξανασχεδίαζα το τζάκι μου, πατάρι δεν θα έκανα, τζάμπα ο κόπος. Ο αέρας δεν κατευθύνεται από την περσίδα, ακολουθεί τους νόμους της φυσικής και πηγαίνει αρχικά προς το ταβάνι και σιγά, σιγά αρχίζει να θερμαίνει και το υπόλοιπο σπίτι. Ούτε περσίδες με γρίλιες θα έβαζα, μια απλή με πλέγμα την ίδια δουλειά κάνει. Το βασικό είναι οι διαστάσεις να είναι ίσες ή μεγαλύτερες από τις διαστάσεις που δίνει ο κατασκευαστής. Όλα τα παραπάνω στα λέω αφότου είδα τον τρόπο που δουλεύει το δικό μου. Φυσικά αν έχεις αμφιβολίες το κάνεις και είσαι πιο σίγουρος.
Η απόσταση ανάμεσα στις τρύπες γίνεται για να μην επηρεάζει η ροή της μιας την ροή της άλλης.
Για την διάσταση συμφωνώ ξεκίνα με τα γκρεμίσματα και βλέπουμε.... ;)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51412 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:

stoikon έγραψε: Φίλε Asteri δεν βρίσκω που να το γράψω και το γράφω εδώ.
Έχω ένα τζάκι με μαντέμι απλό. Διαστάσεις (ύψος 51,μήκος 75, βάθος 45)
[img=http://img593.imageshack.us/img593/3404/49019383.th.jpg]

Καμινάδα μονωμένη με πετροβάμβακα. Ύψος καμινάδας 1,50 μέσα 1,50 έξω ταράτσα Φ180.
Όπως βλέπεις έχει μία περσίδα επάνω 20χ15. Λέω να βάλω 1-2 περσίδες από κάτω για εισαγωγή αέρα και να μεγαλώσω την από πάνω. Δώσε μου τα φώτα σου. Θέλω να καταφέρω να βγάλω περισσότερο ζεστό αέρα από την πάνω περσίδα.


Αν κατάλαβα καλά, θες απλά παίζοντας με το μέγεθος της περσίδας πάνω και ανοίγοντας περσίδες κάτω, να πάρεις κάτι παραπάνω, χωρίς άλλη παρέμβαση, σωστά?

Κάτι παραπάνω θα πάρεις, αλλά μη φανταστείς τίποτα το ιδιαίτερο.

Εγώ αλλού θέλω να εστιάσω. Στην ποιότητα του αέρα.
Αν το κάνεις, σίγουρα θα αυξηθεί η ροή αέρα.
Η φούσκα σου πως είναι διαμορφωμένη εσωτερικά? Λέω μην έχει τίποτα πετροβάμβακες χυμαδιό όπως είχαν στο δικό μου και τους αναπνέεις...


Κάτι τέτοιο θέλω να κάνω . Όσο για την φούσκα θα την ελέγξω,καλά που μου το είπες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51415 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

stoikon έγραψε:

GT έγραψε:

stoikon έγραψε:


Αν κατάλαβα καλά, θες απλά παίζοντας με το μέγεθος της περσίδας πάνω και ανοίγοντας περσίδες κάτω, να πάρεις κάτι παραπάνω, χωρίς άλλη παρέμβαση, σωστά?

Κάτι παραπάνω θα πάρεις, αλλά μη φανταστείς τίποτα το ιδιαίτερο.

Εγώ αλλού θέλω να εστιάσω. Στην ποιότητα του αέρα.
Αν το κάνεις, σίγουρα θα αυξηθεί η ροή αέρα.
Η φούσκα σου πως είναι διαμορφωμένη εσωτερικά? Λέω μην έχει τίποτα πετροβάμβακες χυμαδιό όπως είχαν στο δικό μου και τους αναπνέεις...


Κάτι τέτοιο θέλω να κάνω . Όσο για την φούσκα θα την ελέγξω,καλά που μου το είπες.


Βγάλε και καμιά φωτογραφία Σταύρο καλύτερα.

stoikon έγραψε:

Asteris έγραψε: Μεγάλη θα είναι για την ώρα, αλλά κάνε 500 τετραγωνικά εκατοστά κάτω και 1400 πάνω, να είσαι έτοιμος για του χρόνου που θα βάλεις ενεργειακό.


Για φέτος δεν μπορώ να κάνω κάτι με περσίδα για να βγάλω ζεστό αέρα από πάνω;


Αυτό που σου είπε ο Asteris. Απλά εννοεί ότι πριν αλλάξεις την εστία, μην περιμένεις και πολλά. :)


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stoikon

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51420 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:

stoikon έγραψε:

GT έγραψε:

stoikon έγραψε:


Αν κατάλαβα καλά, θες απλά παίζοντας με το μέγεθος της περσίδας πάνω και ανοίγοντας περσίδες κάτω, να πάρεις κάτι παραπάνω, χωρίς άλλη παρέμβαση, σωστά?

Κάτι παραπάνω θα πάρεις, αλλά μη φανταστείς τίποτα το ιδιαίτερο.

Εγώ αλλού θέλω να εστιάσω. Στην ποιότητα του αέρα.
Αν το κάνεις, σίγουρα θα αυξηθεί η ροή αέρα.
Η φούσκα σου πως είναι διαμορφωμένη εσωτερικά? Λέω μην έχει τίποτα πετροβάμβακες χυμαδιό όπως είχαν στο δικό μου και τους αναπνέεις...


Κάτι τέτοιο θέλω να κάνω . Όσο για την φούσκα θα την ελέγξω,καλά που μου το είπες.


Βγάλε και καμιά φωτογραφία Σταύρο καλύτερα.

stoikon έγραψε:

Asteris έγραψε: Μεγάλη θα είναι για την ώρα, αλλά κάνε 500 τετραγωνικά εκατοστά κάτω και 1400 πάνω, να είσαι έτοιμος για του χρόνου που θα βάλεις ενεργειακό.


Για φέτος δεν μπορώ να κάνω κάτι με περσίδα για να βγάλω ζεστό αέρα από πάνω;


Αυτό που σου είπε ο Asteris. Απλά εννοεί ότι πριν αλλάξεις την εστία, μην περιμένεις και πολλά. :)


Φώτο έχω πιο πάνω. Όταν λέει 500 τετραγωνικά εκατοστά και 1400 πως μεταφράζετε σε περσίδα; Σ'αυτά είμαι σκράπας.
Τη λέει η όμορφη Καστοριά; Έχω την κόρη μου αυτού, σπουδάζει στα ΤΕΙ. Μένει στο Μανιάκοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51425 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
stoikon 50cm X 10cm π.χ. ειναι τα 500 κ παει λεγοντας.
Πανω μπορεις να κανεις κ 2 περσιδες (70 X 10) αναλογα πως σε βολευει.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by stergiosbik.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stoikon

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51428 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

stergiosbik έγραψε: stoikon 50cm X 10cm π.χ. ειναι τα 500 κ παει λεγοντας.
Πανω μπορεις να κανεις κ 2 περσιδες (70 X 10) αναλογα πως σε βολευει.


Σ'εχαριστώ Στέργιο, έρε καλά λες κάπου κόλησα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.518 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ