Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51432 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σταύρο μια χαρά είναι η Καστοριά! Ακόμα "ζεστή" ευτυχώς!

Ευκαιρία να έρθεις στη συνάντηση που προσπαθούμε να οργανώσουμε, να δεις και την κόρη σου!

Φωτογραφίες εννοώ από μέσα. :)
Αν μπορείς βγάλε την περσίδα και τράβα εσωτερικές περιμετρικά της εστίας. ;)


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stoikon

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51466 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

pzarkad έγραψε: Οπα, όπα, Asteris έχω βεντιλατεράτη κασέτα!
Είσοδο για φυσική ροή υπάρχει:
2cm περιμετρικά της κασέτας και Φ120 είσοδο από έξω. Αέρα καύσης παίρνει από το εσωτερικό (πορτάκι στάχτης).
Εκτόνωση 40Χ15 στο κέντρο της ενιαίας περσίδας (αριστερά - δεξιά είναι οι αεραγωγοί της κασέτας)
Αυτό που με παρεξένεψε είναι ότι με τους αεραγωγούς στη μεγάλη σκάλα και η φυσική ροή βγάζει πολύ περισσότερο αέρα.
Τελικά πιστεύω ότι και σε βεντιλατεράτη κασέτα αν δημιουργηθεί θερμοθάλαμος υπάρχει αρκετή θερμότητα που μπορεί να κερδίσει κάποιος.


Το ξέρω ότι έχεις βεντιλατεράτη κασέτα, αλλά όπως λες και συ, η φυσική ροή έχει παραπάνω ροή από τα ανεμιστηράκια. Για αυτό λέω να τα κοιτάν μερικοί που λένε αν δεν έχει βεντιλατέρ, δεν κάνει.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Εγώ έχω βρει μία λύση που πιστεύω ότι θα με ικανοποιήσει το χειμώνα που θα μας έλθει. Ρυθμίζω την ταχύτητα των μοτέρ στο 1 από 5. Έτσι έχω παροχή πολύ ζεστού αέρα, με σχετικά μικρή ταχύτητα. Βέβαια αν δεν είχα μοτέρ, η θερμοκρασία του εξερχομένου αέρα θα ήταν μεγαλύτερη. Δεν νομίζω ότι η φυσική ροή του αέρα (ταχύτητα)είναι μεγαλύτερη όταν τα μοτέρ είναι εκτός λειτουργίας. pzarkad όταν αναφέρεις ''με τους αεραγωγούς στη μεγάλη σκάλα....'' τι εννοείς;; Οι αεραγωγοί σου είναι ρυθμισμένοι στο μεγαλύτερο άνοιγμά τους;;

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51477 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MICK έγραψε: όταν αναφέρεις ''με τους αεραγωγούς στη μεγάλη σκάλα....'' τι εννοείς;; Οι αεραγωγοί σου είναι ρυθμισμένοι στο μεγαλύτερο άνοιγμά τους;;


Τα βεντιλατέρ των αεραγωγών πρέπει να εννοεί.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51479 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

rivol έγραψε:

MICK έγραψε: όταν αναφέρεις ''με τους αεραγωγούς στη μεγάλη σκάλα....'' τι εννοείς;; Οι αεραγωγοί σου είναι ρυθμισμένοι στο μεγαλύτερο άνοιγμά τους;;


Τα βεντιλατέρ των αεραγωγών πρέπει να εννοεί.

ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ :lol: Αν είναι τα μοτέρ, τότε δεν έχουμε φυσική ροή. Έχουμε βεβιασμένη ροή. Σ'αυτήν την περίπτωση είναι λογικό να βγάζουν οι αεραγωγοί περισσότερο αέρα.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51481 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MICK έγραψε:

rivol έγραψε:

MICK έγραψε: όταν αναφέρεις ''με τους αεραγωγούς στη μεγάλη σκάλα....'' τι εννοείς;; Οι αεραγωγοί σου είναι ρυθμισμένοι στο μεγαλύτερο άνοιγμά τους;;


Τα βεντιλατέρ των αεραγωγών πρέπει να εννοεί.

ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ :lol: Αν είναι τα μοτέρ, τότε δεν έχουμε φυσική ροή. Έχουμε βεβιασμένη ροή. Σ'αυτήν την περίπτωση είναι λογικό να βγάζουν οι αεραγωγοί περισσότερο αέρα.


Έτσι ακριβώς, το θέμα όμως είναι ότι πέτυχε να έχει μεγαλύτερη φυσική ροή απ'οτι βεβιασμένη από τα βεντιλατέρ.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51482 από mtbmtb13
Απαντήθηκε από mtbmtb13 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pzarkad έγραψε: Οπα, όπα, Asteris έχω βεντιλατεράτη κασέτα!
Είσοδο για φυσική ροή υπάρχει:
2cm περιμετρικά της κασέτας και Φ120 είσοδο από έξω. Αέρα καύσης παίρνει από το εσωτερικό (πορτάκι στάχτης).
Εκτόνωση 40Χ15 στο κέντρο της ενιαίας περσίδας (αριστερά - δεξιά είναι οι αεραγωγοί της κασέτας)
Αυτό που με παρεξένεψε είναι ότι με τους αεραγωγούς στη μεγάλη σκάλα και η φυσική ροή βγάζει πολύ περισσότερο αέρα.
Τελικά πιστεύω ότι και σε βεντιλατεράτη κασέτα αν δημιουργηθεί θερμοθάλαμος υπάρχει αρκετή θερμότητα που μπορεί να κερδίσει κάποιος.


Καλήμερα και από μένα έχει απόλυτα δίκιο ο pzarkad για το θέμα θερμοθαλαμο και κασέτα βεντιλερατη,νομίζω όποιος
δεν φτιάχνει θερμοθαλαμο κάνει μεγάλο λάθος,όπως έχω παρουσίαση στο δικό μου τζάκι,μόνο με το θερμοθαλαμο και την ακτινοβολία του τζακιού ζεσταίνω 42 τετραγωνικά,και τους δυο αεραγωγούς με τα βεντιλατερ πάνε στο δωμάτια,

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.538 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ