Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51798 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

rivol έγραψε:

MICK έγραψε:

rivol έγραψε:

MICK έγραψε: όταν αναφέρεις ''με τους αεραγωγούς στη μεγάλη σκάλα....'' τι εννοείς;; Οι αεραγωγοί σου είναι ρυθμισμένοι στο μεγαλύτερο άνοιγμά τους;;


Τα βεντιλατέρ των αεραγωγών πρέπει να εννοεί.

ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ :lol: Αν είναι τα μοτέρ, τότε δεν έχουμε φυσική ροή. Έχουμε βεβιασμένη ροή. Σ'αυτήν την περίπτωση είναι λογικό να βγάζουν οι αεραγωγοί περισσότερο αέρα.


Έτσι ακριβώς, το θέμα όμως είναι ότι πέτυχε να έχει μεγαλύτερη φυσική ροή απ'οτι βεβιασμένη από τα βεντιλατέρ.

Όπως έχει γράψει η βεβιασμένη ροή χωρίζεται σε 2 εξόδους. Η 1η είναι το εμπρός μέρος του τζακιού και η 2η από τον αεραγωγό. Νομίζω ότι είναι φυσικό, ο λιγότερος αέρας να βγαίνει από τον αεραγωγό. Χαζός είναι να κάνει μεγαλύτερη διαδρομή;;; B)

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51823 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γι΄αυτό και το έγραψα. Αλλά από την άλλη μόλις τώρα έκλεισα τις μπροστινές εξόδους από την κασέτα πρόχειρα και η φυσική ροή ήταν μεγαλύτερη με μικρή όμως διαφορά. Όσο αυξάνεται η θερμοκρασία εξόδου της φυσικής ροής τόσο αυξάνεται και η ροή. Στους 80ο το Α4 πέφτει στη μέση και στους 100ο-105ο κάθεται τέρμα ψηλά. Ο θερμοθάλαμος της βεντιλατεράτης κασέτας 700 turbo έχει πολύ θερμότητα να προσφέρει. Στο manual της invicta αν και με βεντιλατέρ προτείνει τη δημιουργία θερμοθαλάμου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51873 από kostas.b
Απαντήθηκε από kostas.b στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οπως ακριβως τα λεει ο φιλος pzarkad ειναι.
Εχω την ιδια κασσετα 700 της invicta την οποια επειδη δεν μου αρεσε οταν την τοποθετησα μεσα στο υπαρχων τζακι αποφασισα να το γκρεμισω εξ ολοκληρου.
Τωρα την εχω εγκαταστησει και περιμενω τον γυψοσανιδα να μου την κλεισει.Την εχω αναψει πεντε φορες και παρατηρω οτι η λαμαρινα του θερμοθαλαμου της αποδιδει πολλη ζεστη ενω και η καμιναδα με το χερι δεν αγγιζεται.Σημερα μαλιστα πανω στην λαμαρινα της εψησα και καστανα.
Η ζεστη που βγαζουν ολ' αυτα μαζι ειναι απιστευτη οποτε οποιος μπορει ακομα και στις κασσετες να φιαξει θερμοθαλαμο καλο ειναι να το κανει.Η θερμικη ενεργεια που θα παρει απο τον θερμοθαλαμο δεν ειναι καθολου αμελητεα.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51888 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

kostas.b έγραψε: Οπως ακριβως τα λεει ο φιλος pzarkad ειναι.
Εχω την ιδια κασσετα 700 της invicta την οποια επειδη δεν μου αρεσε οταν την τοποθετησα μεσα στο υπαρχων τζακι αποφασισα να το γκρεμισω εξ ολοκληρου.
Τωρα την εχω εγκαταστησει και περιμενω τον γυψοσανιδα να μου την κλεισει.Την εχω αναψει πεντε φορες και παρατηρω οτι η λαμαρινα του θερμοθαλαμου της αποδιδει πολλη ζεστη ενω και η καμιναδα με το χερι δεν αγγιζεται.Σημερα μαλιστα πανω στην λαμαρινα της εψησα και καστανα.
Η ζεστη που βγαζουν ολ' αυτα μαζι ειναι απιστευτη οποτε οποιος μπορει ακομα και στις κασσετες να φιαξει θερμοθαλαμο καλο ειναι να το κανει.Η θερμικη ενεργεια που θα παρει απο τον θερμοθαλαμο δεν ειναι καθολου αμελητεα.

kostas.b,
Αφού δεν έχεις κλείσει ακόμη με γυψοσανίδες, πρόσεξε τις διαστάσεις της εισόδου και της εκτόνωσης, όπως έχει αναφερθεί εδώ μεσα στο forum.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51902 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: Το πατάρι το φτιάχνουμε για να προστατέψουμε εύφλεκτο ταβάνι ή για να μην φεύγει ζέστη χωρίς λόγο στον επάνω όροφο. Στην περίπτωσή σου δεν ισχύει ούτε το ένα ούτε το άλλο. Εξάλλου το τζάκι του Αστέρη, που λειτουργεί ως παράδειγμα στο φόρουμ δεν έχει παταράκι. Για να καταλάβεις κι εγώ που έχω ταράτσα από πάνω αν ξανασχεδίαζα το τζάκι μου, πατάρι δεν θα έκανα, τζάμπα ο κόπος. Ο αέρας δεν κατευθύνεται από την περσίδα, ακολουθεί τους νόμους της φυσικής και πηγαίνει αρχικά προς το ταβάνι και σιγά, σιγά αρχίζει να θερμαίνει και το υπόλοιπο σπίτι. Ούτε περσίδες με γρίλιες θα έβαζα, μια απλή με πλέγμα την ίδια δουλειά κάνει. Το βασικό είναι οι διαστάσεις να είναι ίσες ή μεγαλύτερες από τις διαστάσεις που δίνει ο κατασκευαστής. Όλα τα παραπάνω στα λέω αφότου είδα τον τρόπο που δουλεύει το δικό μου. Φυσικά αν έχεις αμφιβολίες το κάνεις και είσαι πιο σίγουρος.
Η απόσταση ανάμεσα στις τρύπες γίνεται για να μην επηρεάζει η ροή της μιας την ροή της άλλης.
Για την διάσταση συμφωνώ ξεκίνα με τα γκρεμίσματα και βλέπουμε.... ;)

Με βγάζει από πολύ κόπο η διευκρίνισή σου! δεν θα κάνω πατάρι λοιπόν!
αυτό που ακόμα με μπερδεύει είναι οι διαστάσεις από τις περσίδες.
πχ για την κάτω θέλω σύνολο 800 τετραγωνικά εκατοστά.
αυτό σημαίνει ότι προσθέτοντας την μπροστά κάτω από την εστία περσίδα και την εισαγωγή εξωτερικού πρέπει να έχω σύνολο αυτά τα 800?
το δικό σου είναι 700 prismatique, έχει τις ίδιες απαιτήσεις σε αέρα με το δικό μου? εσύ έβαλες :
σύνολο εξαγωγής 1584 cm2
σύνολο εισαγωγής 606 cm2 + 100 για το βαντιλατέρ

εγώ θέλω δηλαδή τουλάχιστον άλλη μια 16χ33 επάνω....4 δηλαδή (που θα τις βάλω όλες αυτές?) και πάλι δεν φτάνω τα απαιτούμενα 2400 cm2 !
και 3χ 23x11 για εισαγωγή εσωτερικού + το f100 που θα έρθει απ' έξω

δεν μπορώ παρά μόνο να τα φανταστώ, αλλά δεν είναι πολλά ρε γμτ!? όλος ο θερμοθάλαμος μια τρύπα θα είναι !!

κάνω κάπου λάθος???

επίσης έβαλα το βαντιλατερ(silent vent 500 φ125) πρόχειρα με τον ροοστάτη(fc 810). δουλεύουν μια χαρά αλλά ακόμα και στη σκάλα 1 ενώ δεν κάνει θόρυβο το πτερίγιο υπάρχει ένα βόμβος περιστροφής υψίτονος όμως..σαν μεταλικός. Το δικό σου κάνει κάτι τέτοιο? στην πρώτη σκάλα το ακούς? λέω να το πάω πίσω...

pduke έγραψε:

gatos20vt έγραψε: Καλησπέρα!
Ο εναλλάκτης του μέτρου πόσο κόστισε?

Δεν κόστισε ακόμα, αλλά αν καάλαβα καλά στην ίδια τιμή θα είναι. 85€

Ενναλλάκτης 1μ 85€ (με σπείρωμα)

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by pduke.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51941 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@pduke
Στο δικό μου η ινβικτα στο μανιουαλ είχε 400 εισαγωγή και 1500 εξαγωγή.
Για το δικό σου μια πρόταση είναι:
Για εισαγωγή μία 60x14 στο κέντρο
Για εκτόνωση μία 60x10 σχεδόν στο ταβάνι και κεντρικά
και 20 πόντους πιο κάτω:
Μία 60x18 στο κέντρο
και δύο 20x18 δεξιά και αριστερά.
Προσοχή οι διαστάσεις είναι ανοίγματος και όχι οι εξωτερικές της περσίδας.
Σαν σουρωτήρι θα είναι αλλά μιλάμε για πολύ ζέστη! :cheer:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.525 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ