Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52522 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

akasa έγραψε:

SHERIF έγραψε:

akasa έγραψε: Επιτέλους ξηλώθηκε το παλιό τζάκι και αύριο παραλαμβάνω τα στοιχεία της καμινάδας για να την τοποθετήσω. Στη φωτο που επισυνάπτω φαίνεται ο χώρος που θα στηθεί η Selenic. Η τρύπα που βλέπει στο φρεάτιο του ασανσέρ(θα ανοιχτεί σε Φ150 σύμφωνα με την υπόδειξη σου Αστέρη για να πάει ο αέρας καύσης κάτω από το συρταράκι), απέχει 20cm από το πάτωμα. Είναι καλά ή πρέπει να πάει λίγο πιο κάτω; Αν τη μεγαλώσω και βάλω δίπλα και την Φ100 για εξωτερικό αέρα του βεντιλατέρ του εναλλάκτη θα είναι ΟΚ ή πρέπει να έχουν απόσταση οι δυο αεραγωγοί μεταξύ τους;
Για βάση θα χρησιμοποιήσω YTONG. Για να σηκώσω την εστία 1-1,5cm τι να βάλω λαμάκια σιδήρου ή κομμάτια μάρμαρο; Επίσης να ρωτήσω σχετικά με το μοτέρ του εναλλάκτη. Επειδή θα τραβήξω "εξωτερικό" αέρα από το φρεάτιο του ασανσέρ στην πλάτη του τζακιού που είναι σχετικά σταθερής θερμοκρασίας μήπως είναι περιττό το μοτέρ διπλής αναρρόφησης για να πάρω αέρα και από το εσωτερικό του σπιτιού; Αν πάρω και από τις δυο πλευρές θα έχω κάποιο όφελος;


Φίλε akasa για τον αέρα καύσης έχει αναφερθεί σε κάποιες συζητήσεις εδώ (δυστυχώς δεν θυμάμαι σε ποιό θέμα) από μηχανικό ότι αναλόγως εάν κατεβαίνει ή ανεβαίνει το ασανσέρ θα δίνει περισότερο αέρα ή θα τραβάει αέρα από το δωμάτιο, και δεύτερον εάν πάρεις αέρα από το φρεάτιο για τον εναλλάκτη δεν νομίζω ότι θα είναι υγιεινός, όλα αυτά με κάποια επιφύλαξη, εάν διαβάζει κάποιος ειδικός ας απαντήσει.

Stavrax, GeoTa, Vg σας ευχαριστώ, αλλά έχω γράψει σε προηγούμενο ποστ ότι το φρεάτιο είναι ανενεργό (δεν έχει μπει ασανσέρ) έχει πάτωμα και χρησιμεύει σαν αποθηκούλα για τα παρελκόμενα του τζακιού, προσανάματα, λίγα ξύλα κλπ, οπότε δεν υπάρχει θέμα ποιότητας του αέρα. Μάλλον θα το αδειάσω τελείως. Μπορώ εκεί να βάλω το βεντιλατέρ για να μην ακούγεται και δέχεται υψηλή θερμοκρασία;
Δεν πήρα απάντηση σχετικά με τον τρόπο σηκώματος της εστίας 1-1,5cm!!


Μπορείς να βάλεις το βεντιλατέρ εξωτερικά μονώνοντας το τμήμα των αεραγωγών που θα είναι έξω, αλλά όταν κάποια στιγμή μπεί ασανσέρ θα είσαι ράβε ξήλωνε, για το σήκωμα της εστίας βάλε πλακάκι σιδερένιο,
καλή επιτυχία στην κατασκευή σου
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by SHERIF. Αιτία: Γραμματικό λάθος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52525 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@akasa
Αν δεν είναι σε χρήση το φρεάτιο τότε είναι μια χαρά. Έτσι θα έχεις και λιγότερο θόρυβο. Για να σηκώσεις την εστία μπορείς να βάλεις λάμες (θα βοηθήσουν και στο αλφάδιασμα). Αέρα μέσα/έξω, ο εξωτερικός με ρυθμιζόμενες γρίλιες για να μπορείς να τον κλείνεις όταν έχει πολύ κρύο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52576 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
diapistwsa oti ekaiga 8 koutsoura freska me liga ksera stin arxi Καλώς ήλθες. Πράγματι με κούρασε το κείμενό σου όπως είναι γραμμένο. Θα επαναλάβω αυτό που είπε ο Asteris. Γράφε με μικρούς ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ χαρακτήρες. Αν κατάλαβα καλά, στην αρχή του μηνύματος σου, αναφέρεις ότι τα ξύλα σου είναι υγρά, και για να αρπάξουνε βάζεις και λίγα ξερά. Το τζάμι της εστίας κάθε πότε σου μαυρίζει;; Πρέπει να έχεις καθημερινό καθάρισμα.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52582 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μια από τα ίδια, αν και ήταν πολύ ενδιαφέρον, μου βγήκαν τα μάτια :blink:

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52600 από Yannos
Απαντήθηκε από Yannos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:
Καίγοντας 40 κιλά ξύλα με 73% απόδοση, σημαίνει ότι δίνεις περίπου 100kW ενέργειας την μέρα στο σπίτι σου. Με θερμοκρασίες Κρήτης 15-18 βαθμούς που βλέπω να έχετε τέτοιον καιρό, το σπίτι θα έπρεπε να πάει κοντά στους 30 βαθμούς εσωτερική. Αν πηγαίνει 22 κάτω και 20 πάνω, σημαίνει ότι το σπίτι πήρε ούτε 40-50kW ενέργειας. Οπότε, είτε τα ξύλα σου δεν αποδίδουν 3-3.5kW το κιλό (είναι πολύ υγρά), είτε το τζάκι σου δεν είναι 73%, αλλά ούτε 40...


Asteri επειδή με ανησύχησες λίγο με τα νούμερα που μου παρέθεσες το έψαξα λίγο στο internet και βρήκα ενδιαφέροντα πράγματα. Ένα απ' αυτά είναι αυτό εδώ www.alexandrostzakia.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%...9-%CF%83%CE%B1%CF%82 Δεν πήρα από εκεί το τζάκι για να μην γίνει παρεξήγηση απλά το βρήκα.
Κάνει μια ανάλυση ακριβή με αριθμούς και δείχνει ότι το κατέχει το σπορ. Αν ισχύουν αυτά που λέει τότε το τζάκι δεν με κλέβει και σωστά υπολογίζω τα 30-40 κιλά στις 10 ώρες. Βέβαια ξανά λέω ότι δεν τα έχω ζυγίσει ακόμα. Τώρα που αρχίζουν τα κρύα θα το κάνω.
Να προσθέσω εδώ ότι τα ξύλα είναι δικά μου κομμένα περυσινά αλλά όχι φυλαγμένα. Απλά ήταν μέσα σε λιόφυτο και όχι αγορασμένα. Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό αν και πιστεύω ότι τα αγορασμένα θα έχουν λογικά πιο μικρή υγρασία.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Yannos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52604 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η μόνη διαφορά ότι για να έχει 10kW απώλειες ένα σπίτι 100τμ, πρέπει η εξωτερική θερμοκρασία να είναι περίπου στο μηδέν. Εσύ έχεις 15 εξωτερική, οπότε έχεις απώλειες περίπου 2-3kW...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.536 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ