Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52606 από Yannos
Απαντήθηκε από Yannos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Τι εννοείς 10kw απώλειες. Για βοήθησέ με. Πως βγαίνει αυτό με τα kw και την εξωτερική θερμοκρασία γιατί είμαι και λιγάκι άσχετος :( . Δεν αναφέρει θερμοκρασίες εξωτερικές το άρθρο και δεν έχω εικόνα σ' αυτό που λες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52610 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
yannos εχεις το optifire ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52611 από Yannos
Απαντήθηκε από Yannos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εγώ έκανα το απλό. Εβαλα τα νούμερά μου στο παράδειγμά του και μου έβγαλε ότι πρέπει να καίω περίπου 3,2 κιλά την ώρα. Τώρα τι κάνω λάθος δεν ξέρω. Βοήθησε όχι τίποτα άλλο να ξέρω τώρα που θα πιάσουν τα κρύα τι καταναλώνω και γιατί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52612 από Yannos
Απαντήθηκε από Yannos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε: yannos εχεις το optifire ???


Όχι αυτό εδώ πήρα www.thermostahl.gr/misc/IDRO%20Thermostahl_technical_gr.pdf απλά παρατήρησα ότι αλλάζει το χερούλι του.
Μου το σύστησαν ως πολύ καλό και μέχρι τώρα χωρίς βέβαια να έχουν πιάσει και τα γερά κρύα με έχει ικανοποιήσει.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Yannos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52614 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ένα σπίτι 100τμ, θέλει για παράδειγμα 10kW την ώρα ενέργεια, για να κρατήσει εσωτερική θερμοκρασία 20 βαθμών, όταν η εξωτερική είναι μηδέν. Αυτές λέγονται απώλειες του σπιτιού. Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι 10 βαθμοί, οι απώλειες είναι 5kW, αν η θερμοκρασία είναι 15 βαθμοί είναι 2.5kW και αν η θερμοκρασία είναι 20 βαθμοί, οι απώλειες είναι 0 kW. Για -10 εξωτερική, θέλει 15kW και πάει λέγοντας, γραμμική συνάρτηση είναι.

Οπότε αν το τζάκι σου έκαψε 40 κιλά ξύλα, δηλαδή περίπου 140-150kW, από τα οποία το 75% (όπως λέει ο κατασκευαστής) κατέληξαν στο σπίτι, οπότε 100 kW περίπου για 10 ώρες, δηλαδή 10kW την ώρα. Με τόση ενέργεια, την στιγμή που έξω είχε 15 βαθμούς και το σπίτι σου ζητούσε 2-3kW ενέργεια και εσύ του έδινες 10, η εσωτερική θερμοκρασία θα έπρεπε να πάει στους 30 βαθμούς. Άρα, εφόσον πήγε μόνο στους 22, του έδινες ούτε 5kW και όχι 10, άρα, είτε τα 40 κιλά ξύλα δεν ήταν 140-150kW (ήταν πολύ υγρά), είτε το τζάκι δεν είναι 75%, αλλά τα μισά. Ή τα 40 κιλά δεν ήταν 40, αλλά 20.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52618 από Yannos
Απαντήθηκε από Yannos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Ένα σπίτι 100τμ, θέλει για παράδειγμα 10kW την ώρα ενέργεια, για να κρατήσει εσωτερική θερμοκρασία 20 βαθμών, όταν η εξωτερική είναι μηδέν. Αυτές λέγονται απώλειες του σπιτιού. Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι 10 βαθμοί, οι απώλειες είναι 5kW, αν η θερμοκρασία είναι 15 βαθμοί είναι 2.5kW και αν η θερμοκρασία είναι 20 βαθμοί, οι απώλειες είναι 0 kW. Για -10 εξωτερική, θέλει 15kW και πάει λέγοντας, γραμμική συνάρτηση είναι.

Οπότε αν το τζάκι σου έκαψε 40 κιλά ξύλα, δηλαδή περίπου 140-150kW, από τα οποία το 75% (όπως λέει ο κατασκευαστής) κατέληξαν στο σπίτι, οπότε 100 kW περίπου για 10 ώρες, δηλαδή 10kW την ώρα. Με τόση ενέργεια, την στιγμή που έξω είχε 15 βαθμούς και το σπίτι σου ζητούσε 2-3kW ενέργεια και εσύ του έδινες 10, η εσωτερική θερμοκρασία θα έπρεπε να πάει στους 30 βαθμούς. Άρα, εφόσον πήγε μόνο στους 22, του έδινες ούτε 5kW και όχι 10, άρα, είτε τα 40 κιλά ξύλα δεν ήταν 140-150kW (ήταν πολύ υγρά), είτε το τζάκι δεν είναι 75%, αλλά τα μισά. Ή τα 40 κιλά δεν ήταν 40, αλλά 20.


Κατατοπιστικότατος. Τώρα μένει η μέτρηση και με αυτά τα στοιχεία θα ξέρω τι κάνω. Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 4.836 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ