Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52619 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Ένα σπίτι 100τμ, θέλει για παράδειγμα 10kW την ώρα ενέργεια, για να κρατήσει εσωτερική θερμοκρασία 20 βαθμών, όταν η εξωτερική είναι μηδέν. Αυτές λέγονται απώλειες του σπιτιού. Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι 10 βαθμοί, οι απώλειες είναι 5kW, αν η θερμοκρασία είναι 15 βαθμοί είναι 2.5kW και αν η θερμοκρασία είναι 20 βαθμοί, οι απώλειες είναι 0 kW. Για -10 εξωτερική, θέλει 15kW και πάει λέγοντας, γραμμική συνάρτηση είναι.

Οπότε αν το τζάκι σου έκαψε 40 κιλά ξύλα, δηλαδή περίπου 140-150kW, από τα οποία το 75% (όπως λέει ο κατασκευαστής) κατέληξαν στο σπίτι, οπότε 100 kW περίπου για 10 ώρες, δηλαδή 10kW την ώρα. Με τόση ενέργεια, την στιγμή που έξω είχε 15 βαθμούς και το σπίτι σου ζητούσε 2-3kW ενέργεια και εσύ του έδινες 10, η εσωτερική θερμοκρασία θα έπρεπε να πάει στους 30 βαθμούς. Άρα, εφόσον πήγε μόνο στους 22, του έδινες ούτε 5kW και όχι 10, άρα, είτε τα 40 κιλά ξύλα δεν ήταν 140-150kW (ήταν πολύ υγρά), είτε το τζάκι δεν είναι 75%, αλλά τα μισά. Ή τα 40 κιλά δεν ήταν 40, αλλά 20.



Αστέρη, τα νούμερα που παραθέτεις, ισχύουν με τι μόνωση; Νορμάλ "εργολαβική" ή κάποια καλύτερη, όπως αυτές που περιγράφονται στο σχετικό θέμα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52625 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Με εργολαβική, έως και λίγο καλύτερη υποθέτω. Κάποιος πολιτικός μηχανικός θα είναι πιό αρμόδιος να απαντήσει. Και φυσικά όταν μιλάμε για απώλειες, παίζει ρόλο και η τοποθεσία του σπιτιού. Ο όρος απώλειες αναφέρεται στην ενέργεια που απαιτείται για να θερμάνει επαρκώς το σπίτι, για την μικρότερη εξωτερική θερμοκρασία της περιοχής. Πχ το σπίτι μου έχει 12kW απώλειες (μετρημένες για -10 εξωτερικής), όταν ένα ίδιο σπίτι στην Κρήτη θα θέλει ούτε 5 (λόγω ελάχιστης εξωτερικής 6-7 βαθμών). Οπότε το να λέει ένας στην Κρήτη "το τζάκι μου καίει 3 κιλά ξύλα την ώρα" είναι πολύ διαφορετικό από την ίδια πρόταση στην Φλώρινα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52633 από Yannos
Απαντήθηκε από Yannos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τώρα μπερδεύτηκα. Και μου φαίνεται ότι όσο το σκαλίζω τόσο θα χάνω την μπάλα.
Asteri με λίγα λόγια. Αν έχω στην περιοχή 12 βαθμούς και θέλω στο σπίτι να έχω 22 με βάση τον κατασκευαστή του τζακιού μου πόσα ξύλα πρέπει να καίω. Κατά προσέγγιση πάντα έτσι;
Αυτό που κατάλαβα απ' το προηγούμενό σου σχόλιο ήταν ότι για κάθε βαθμό που ζητάς μέσα στο σπίτι θες περίπου 0,5kw. Σωστά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52636 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημερα ποιες ειναι οι διαφορες της ΙNVICTA SELENIC 700 με την INVICTA MINOS 700 ?
Γιατι η τιμη τους ειναι τουλαχιστον 200 ευρω διαφορα.
τωρα αν βαλω την minos ,η ακομη και την ferlux c 18 MESA Στην μαντεμενια εστια μου θα γινει δουλεια?η πρεπει να βγαλω εστω το επανω μερος της υπαρχουσας εστιας μου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52640 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Yannos έγραψε: Τώρα μπερδεύτηκα. Και μου φαίνεται ότι όσο το σκαλίζω τόσο θα χάνω την μπάλα.
Asteri με λίγα λόγια. Αν έχω στην περιοχή 12 βαθμούς και θέλω στο σπίτι να έχω 22 με βάση τον κατασκευαστή του τζακιού μου πόσα ξύλα πρέπει να καίω. Κατά προσέγγιση πάντα έτσι;
Αυτό που κατάλαβα απ' το προηγούμενό σου σχόλιο ήταν ότι για κάθε βαθμό που ζητάς μέσα στο σπίτι θες περίπου 0,5kw. Σωστά;


Για να πας από τους 12 στους 22, θα θες χοντρά-χοντρά 5kW ενέργεια την ώρα. Ένα τζάκι με απόδοση 75% και με νορμάλ ξύλα (25% υγρασία - 3.5kW/kg), θα θέλει 5 / (3.5 x 0.75) = 1.9 κιλά ξύλα. Άντε να είναι 2-2.5 κιλά την ώρα δηλαδή. Τα 4 είναι σίγουρα ένδειξη ότι κάτι δεν πάει σωστά. Πχ, αν εγώ κάψω 4 κιλά ξύλα την ώρα για 10 ώρες, το σπίτι θα έχει 27 βαθμούς κάτω και 23 βαθμούς επάνω (65+65τμ στην Β. Ελλάδα).
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #52641 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

madbad31 έγραψε: Καλημερα ποιες ειναι οι διαφορες της ΙNVICTA SELENIC 700 με την INVICTA MINOS 700 ?
Γιατι η τιμη τους ειναι τουλαχιστον 200 ευρω διαφορα.
τωρα αν βαλω την minos ,η ακομη και την ferlux c 18 MESA Στην μαντεμενια εστια μου θα γινει δουλεια?η πρεπει να βγαλω εστω το επανω μερος της υπαρχουσας εστιας μου?


Η Selenic είναι πιό βαριά και πιό δυνατή εστία. Αν είναι για μόνιμη και κύρια θέρμανση, θα την προτιμούσα για τον φόβο των Ιουδαίων, το βάρος στο τζάκι δίνει μακροζωία.

Την μαντεμένια θα την βγάλεις για να μπει η νέα, πρέπει να κυκλοφορεί αέρας τριγύρω από την ενεργειακή, για να δουλεύει σωστά. Διάβασε το τόπικ για τα Selenic.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.553 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ