Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55508 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε: για το θερμοθαλαμο λες...ειναι λαθος???

τι πρεπει να κανω???

Φίλε Βασίλη, όπως βλέπεις και στο υπόδειγμα στο σημείο 9 το κενό είναι 4-5 πόντους. Η σωστή εγκατάσταση απαιτεί αυτό το κενό για να λειτουργεί σωστά η εστία σου. Για τις διατομές τα έχουμε συζητήσει προηγουμένως.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55518 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@pduke
- όταν έχεις ανοικτό τον κώνο μπορεί να πέσει ο παπαγάλος σου μέσα!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Αυτό πάλι τι είναι?

Χαίρομαι πολύ που επιτέλους φτάνεις προς το τέλος και αρχίσατε να ζεσταίνεστε.
- Με το κλείσιμο θα έχεις ελαφρά μείωση
- Κατανάλωση μια χαρά
- Δευτερογενή μόνο με κατάξερα και μετά από πολύ κάψιμο
- για γυψοσανίδες δεν ξέρω για το τόπικ αλλά το κατέχω, αν θέλεις ρώτα..


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55519 από Zena
Απαντήθηκε από Zena στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @zena
Οι διαστάσεις που δίνει ο κατασκευαστής είναι οι ελάχιστες. Αν ψάχνεις τρόπο να τις περιορίσεις αργότερα θα ψάχνεις τρόπο για να τις διορθώσεις :( .
Τις περσίδες να μην τις βάλεις στους 65 πόντους γιατί τότε θα πρέπει να φτιαχτεί πατάρι χαμηλά, αφήνοντας ανεκμετάλευτη την ζέστη από την καμινάδα.
Αν οι διατομές γίνουν μεγαλύτερες, θα έχεις μεγαλύτερη ροή με χαμηλότερη θερμοκρασία. Κατά την γνώμη μου έτσι είναι και καλύτερα. Οι διαστάσεις που θα έβαζα εγώ είναι:

Εξωτερικό αέρα δεν βλέπω να βάζεις πουθενά στο σκαρίφημά σου.Μήπως δεν χρειάζεται;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55526 από Zena
Απαντήθηκε από Zena στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @zena :kiss:
Έτσι είσαι εντάξει?
Σου λύθηκαν τα προβλήματα?


Και by the way στο φόρουμ είχα την εντύπωση ότι βοηθάμε ο ένας τον άλλον για τεχνικά θέματα και όχι για την αισθητική.
Ακόμα πιστεύω ότι οφείλεις μια συγνώμη σε παντελώς άγνωστους που ενώ προσπαθούν με ένα πληκτρολόγιο να σε βοηθήσουν, με τον τρόπο σου τους μειώνεις. :(

Ειλικρινά συγγνώμη αν παρεξηγήθηκε κάποιος, η πρόθεσης μου δεν ήταν αυτή....Σας ευχαριστώ όλους από την καρδιά μου :oops: :oops: :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55528 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @pduke
- όταν έχεις ανοικτό τον κώνο μπορεί να πέσει ο παπαγάλος σου μέσα!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Αυτό πάλι τι είναι?

Χαίρομαι πολύ που επιτέλους φτάνεις προς το τέλος και αρχίσατε να ζεσταίνεστε.
- Με το κλείσιμο θα έχεις ελαφρά μείωση
- Κατανάλωση μια χαρά
- Δευτερογενή μόνο με κατάξερα και μετά από πολύ κάψιμο
- για γυψοσανίδες δεν ξέρω για το τόπικ αλλά το κατέχω, αν θέλεις ρώτα..

αυτό που ακούγεται είναι! έπεσε μέσα ο κόπανος! ευτυχώς ήταν πρωί και ήταν κρύο

Σχετικά με την κατανάλωση, ανακάλυψα ότι το τελείως κλειστό είναι λίγο πριν το τέρμα(γιατί μετά αφήνει λίγο από την άλλη μεριά) και πάντα βιδωμένο! ΠΡΟΣΟΧΗ ΧΡΗΣΤΕΣ 700GV το τελευταίο ισχύει γι όλες τις θέσεις, αν δεν βιδώσεις το πιαστρακι ανοίγει η κάθετη γωνία και παίρνει πολύ περισσότερο αέρα!

περί γυψοσανίδας. θα φύγουμε εκτός τόπικ αλλά χρειάζομαι βοήθεια.
έχουμε 4 κάθετους οδηγούς, 2 στο κέντρο + 2 στον τοίχο
οι 2 στον τοίχο εφάπτονται με αυτόν ή τοποθετούνται υπό γωνία και πως? οι 2 κεντρικοί πως υποδέχονται την γωνιασμένη σανίδα που έρχεται από τον τοίχο? μου είχες γράψει για γωνιόκρανα, έχω αγοράσει αλλά και αυτά 90 μοιρών είναι...

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55540 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @zena
Έτσι είσαι εντάξει?
Σου λύθηκαν τα προβλήματα?


Και by the way στο φόρουμ είχα την εντύπωση ότι βοηθάμε ο ένας τον άλλον για τεχνικά θέματα και όχι για την αισθητική.
Ακόμα πιστεύω ότι οφείλεις μια συγνώμη σε παντελώς άγνωστους που ενώ προσπαθούν με ένα πληκτρολόγιο να σε βοηθήσουν, με τον τρόπο σου τους μειώνεις. :(


Ζήνα, αυτό είναι το καλύτερο σχέδιο που μπορείς να κάνεις, εφόσον δεν σου αρέσουν οι περσίδες. Έξτρα αεραγωγούς μην βγάλεις από την κασέτα, δεν θα τους ανοίξεις καν από πάνω, θα αφήσεις το τζάκι να βγάζει μόνο από μπροστά, από τις ενσωματωμένες γρίλιες. Αν βέβαια έχεις τίποτα θέματα με διακοπές ρεύματος, καλό είναι να ανοίξεις τις πάνω εξόδους, θα μπορείς έτσι να δουλεύεις το τζάκι σου χωρίς φόβο όταν δεν έχει ρεύμα, γιατί οι πάνω έξοδοι βοηθάνε την φυσική ροή εντός της κασέτας. Αν τις ανοίξεις, τράβα και αεραγωγούς μέχρι πάνω, μην τις αφήσεις απλά να εκτονώνονται μέσα στην γυψοσανίδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.578 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ