Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56149 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ζήνα και στο πλάι να έχει αέρα η γυψοσανίδα, 3-5mm είναι αρκετά, ώστε να ρουφάει και από κει αέρα και να κρυώνει, οπότε δεν θα έχεις ποτέ θέμα να μυρίσει κάτι, όπως σε αρκετά προβληματικά τζάκια. Αν η γυψοσανίδα μπει πίσω από το δόντι της κασέτας, δεν θα φαίνεται και τίποτα από μπροστά, οπότε άσε ακόμα παραπάνω κενό, όσο σου φαίνεται οπτικά καλό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56206 από Zena
Απαντήθηκε από Zena στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Ζήνα και στο πλάι να έχει αέρα η γυψοσανίδα, 3-5mm είναι αρκετά, ώστε να ρουφάει και από κει αέρα και να κρυώνει, οπότε δεν θα έχεις ποτέ θέμα να μυρίσει κάτι, όπως σε αρκετά προβληματικά τζάκια. Αν η γυψοσανίδα μπει πίσω από το δόντι της κασέτας, δεν θα φαίνεται και τίποτα από μπροστά, οπότε άσε ακόμα παραπάνω κενό, όσο σου φαίνεται οπτικά καλό.

Σε ευχαριστώ και πάλι!!!!Οπότε δεν είναι ζωτικής σημασίας το πλαινό κενό από ό,τι καταλαβαίνω....Θα δω... Αν μου αρέσει και μπορέσω θα αφήσω κενο. Με την περσίδα εκτόνωσης πως σου φαίνεται αυτό που έγραψα πριν; ( 20 χ80 με τους 2 αεραγωγούς κουμπωμένους στα αριστερά και δεξιά και το μεταξύ τους κενό διαστάσεων 20χ40 να το άφηνα για φυσική ροή και εκτόνωση)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56307 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το είχα ξαναθεσει το ερώτημα (1) αλλά δεν πηρα απάντηση...κ θέτω αλλά δύο.
1. Το βεντιλατερ του εναλακτη το τοποθετούμε μέσα στο θερμοθαλαμο;
2. Αυτοί που έχουν δύο βεντιλατερ έχουν θεμα με το θόρυβο,το ρωτάω γιατι θα ειναι εις διπλούν ο θόρυβος.
3. Αν η εστία έχει πάνω της 4 αεραγωγούς να βγάλεις κ 2 ο εναλακτης σύνολο 6, και εγω θέλω να βγάλω 4, από τους οποίους ο ένας θα παει 6 μέτρα μακρυά σε ευθεία, οι άλλοι 2 στα 3 μέτρα και ένας στο μισό μέτρο ακριβώς πίσω από το τζάκι, μπορεί κάποιος να μου πει ποιους αεραγωγούς να χρησιμοποιήσω κ τους άλλους δύο που θα μείνουν τι τους κάνω..τους αφήνω κλειστούς;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56312 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Zena έγραψε:

Asteris έγραψε: Ζήνα και στο πλάι να έχει αέρα η γυψοσανίδα, 3-5mm είναι αρκετά, ώστε να ρουφάει και από κει αέρα και να κρυώνει, οπότε δεν θα έχεις ποτέ θέμα να μυρίσει κάτι, όπως σε αρκετά προβληματικά τζάκια. Αν η γυψοσανίδα μπει πίσω από το δόντι της κασέτας, δεν θα φαίνεται και τίποτα από μπροστά, οπότε άσε ακόμα παραπάνω κενό, όσο σου φαίνεται οπτικά καλό.

Σε ευχαριστώ και πάλι!!!!Οπότε δεν είναι ζωτικής σημασίας το πλαινό κενό από ό,τι καταλαβαίνω....Θα δω... Αν μου αρέσει και μπορέσω θα αφήσω κενο. Με την περσίδα εκτόνωσης πως σου φαίνεται αυτό που έγραψα πριν; ( 20 χ80 με τους 2 αεραγωγούς κουμπωμένους στα αριστερά και δεξιά και το μεταξύ τους κενό διαστάσεων 20χ40 να το άφηνα για φυσική ροή και εκτόνωση)


3-4 χιλιοστά θα αφήσεις όπως και να έχει. Αν μπει από πίσω και δεν φαίνεται, αφήνεις και παραπάνω.

Αν είναι στην ίδια περσίδα να δώσουν και οι αεραγωγοί, τότε θα την κάνεις μεγαλύτερη, γιατί οι αεραγωγοί κλέβουν ενεργή επιφάνεια. Θα την κάνεις 80χ25.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Zena

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56318 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

eightball2020 έγραψε: Το είχα ξαναθεσει το ερώτημα (1) αλλά δεν πηρα απάντηση...κ θέτω αλλά δύο.
1. Το βεντιλατερ του εναλακτη το τοποθετούμε μέσα στο θερμοθαλαμο;
2. Αυτοί που έχουν δύο βεντιλατερ έχουν θεμα με το θόρυβο,το ρωτάω γιατι θα ειναι εις διπλούν ο θόρυβος.
3. Αν η εστία έχει πάνω της 4 αεραγωγούς να βγάλεις κ 2 ο εναλακτης σύνολο 6, και εγω θέλω να βγάλω 4, από τους οποίους ο ένας θα παει 6 μέτρα μακρυά σε ευθεία, οι άλλοι 2 στα 3 μέτρα και ένας στο μισό μέτρο ακριβώς πίσω από το τζάκι, μπορεί κάποιος να μου πει ποιους αεραγωγούς να χρησιμοποιήσω κ τους άλλους δύο που θα μείνουν τι τους κάνω..τους αφήνω κλειστούς;


1. Αν μπορεί να μπει κάτω από την εστία, θα είναι καλύτερα γιατί δεν θα θέλει μόνωση. Αν δεν γίνεται αλλιώς χωροταξικά, μπαίνει σε κάποια γωνία του θερμοθαλάμου, μέσα σε κουτί από πυρίμαχη γυψοσανίδα και μόνωση πετροβάμβακα γύρω-γύρω για να μην το χτυπάει η ζέστη.

2. Εξαρτάται από το πόσο φασαρτζίδικα είναι τα μοτέρ και οι διαδρομές των αεραγωγών.

3. Τους φαρδύτερους (αν κάποιοι είναι διαφορετική διατομή) τους στέλνεις μακριά, του εναλλάκτη και όσους από τους υπόλοιπους θες, πάνω στο τζάκι. Τους υπόλοιπους τους ταπώνεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56350 από Zena
Απαντήθηκε από Zena στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

Zena έγραψε:

Asteris έγραψε: Ζήνα και στο πλάι να έχει αέρα η γυψοσανίδα, 3-5mm είναι αρκετά, ώστε να ρουφάει και από κει αέρα και να κρυώνει, οπότε δεν θα έχεις ποτέ θέμα να μυρίσει κάτι, όπως σε αρκετά προβληματικά τζάκια. Αν η γυψοσανίδα μπει πίσω από το δόντι της κασέτας, δεν θα φαίνεται και τίποτα από μπροστά, οπότε άσε ακόμα παραπάνω κενό, όσο σου φαίνεται οπτικά καλό.

Σε ευχαριστώ και πάλι!!!!Οπότε δεν είναι ζωτικής σημασίας το πλαινό κενό από ό,τι καταλαβαίνω....Θα δω... Αν μου αρέσει και μπορέσω θα αφήσω κενο. Με την περσίδα εκτόνωσης πως σου φαίνεται αυτό που έγραψα πριν; ( 20 χ80 με τους 2 αεραγωγούς κουμπωμένους στα αριστερά και δεξιά και το μεταξύ τους κενό διαστάσεων 20χ40 να το άφηνα για φυσική ροή και εκτόνωση)


3-4 χιλιοστά θα αφήσεις όπως και να έχει. Αν μπει από πίσω και δεν φαίνεται, αφήνεις και παραπάνω.

Αν είναι στην ίδια περσίδα να δώσουν και οι αεραγωγοί, τότε θα την κάνεις μεγαλύτερη, γιατί οι αεραγωγοί κλέβουν ενεργή επιφάνεια. Θα την κάνεις 80χ25.

Και πού θα βρω τέτοια περσίδα....Αυτός μου είπε οτι μετα βίας θα βρει μία των 20χ80...Anyway...ίσως βάλω 2 μικρότερες κολλητές....Επί θεωρητικού μιλώντας τώρα, αν η εκτόνωση παραμείνει μικρή,δηλαδή 20χ40, τι θα συμβεί??Α!!και ξέχασα..(μην με περάσεις για στόκο αλλά με τα τεχνικά θέματα τώρα έχω αρχίσει να ασχολούμαι και κάποια πράγματα δεν τα καταλαβαίνω) τα πλαινα της κασέτας πρέπει να απέχουν 2-3 mm από τον κεραμοβάμβακα...ΟΚ! αυτό το κατάλαβα,και είναι λογικό, αν τελικά το μαρμαράκι κλείσει αεροστεγω΄ς τα πλαινά θα έχω πρόβλημα??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.511 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ