Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56855 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ζήνα,

Αν είναι να ανοίξεις τις πάνω εξόδους, θα τραβήξεις και αεραγωγούς μέχρι τις περσίδες, δεν θα τα αφήσεις να βγάζουν μέσα στην γυψοσανίδα. Υποτίθεται θέλουμε να ενισχύσουμε την ροή που θα έχει ο μεταλλικός θερμοθάλαμος της κασέτας, ώστε να δουλεύει με φυσική ροή αν πέσει το ρεύμα και δεν γυρνάνε τα ανεμιστηράκια. Αν δεν βάλεις αεραγωγούς μέχρι πάνω, δεν θα έχει αρκετή ροή σε αυτήν την περίπτωση.

Τα άλλα είναι οκ όπως τα περιγράφεις. Καλή επιτυχία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56885 από maraxil
Απαντήθηκε από maraxil στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τελικα εσυ τι εκανες με την θερμανση κατω?Πως θα τον στειλεις τον αερα?

sofia75 έγραψε: Μια συμβουλη σε οσους εχουν σκοπο να μετατρεψουν το τζακι τους σε ενεργειακο.Προσοχη στους μαστορες.Οσο και αν ισχυριζονται οτι ειναι χρονια στη δουλεια και γνωριζουν τον σωστο τροπο εγκαταστασης μην τους πιστευετε.Ακολουθηστε τις συμβουλες του φορουμ και ρωτηστε αν εχετε αποριες.Εγω απο λαθος εγκατασταση του ανεγκεφαλου ξοδεψα τοσα χρηματα αναστατωση στο σπιτι στεναχωρια και καθολου ζεστη.Το καλοκαιρι θελει ξανα ξηλωμα και φτιαξιμο απο την αρχη.Το μονο που μπορω να κανω τωρα να ακολουθησω καποιες συμβουλες του stavrax να βελτιωσω λιγο την κατασταση.Θελω να ευχαριστησω τον stavrax για τον χρονο που διεθεσε για μενα και τις συμβουλες του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56900 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
House, εμένα μου φαίνεται λίγο λάθος να έχεις τόσο υψηλές θερμοκρασίες εκεί. Σημαίνει ότι την ενέργεια που παράγει το τζάκι δεν την εκμεταλεύεσαι σωστά και ίσως τα δομικά στοιχεία του σπιτιού που βρίσκονται εκεί να καταπονούνται. Δεν μπορείς να ανεβάσεις το ταβάνι του δεύτερου θερμοθάλαμου πιο ψηλά ώστε να μείνει από επάνω μόνο 20-30 πόντους καμινάδα και τίποτα άλλο; Εκεί με τα δύο στόμια δεν θα έχεις πρόβλημα και από κάτω η ζέστη θα εκτονώνεται στην φυσική ροή. Βάλε καμία φωτό να γίνεται.
Προτείνω να βάλεις το μοτερ να ρουφά από την υψηλή περσίδα ή να φυσά στην χαμηλή ώστε να μην ανταγωνίζεται το μοτέρ την φυσική ροή του αέρα (από κάτω προς τα έπανω για ζεστό).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56905 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

makisr έγραψε: Πριν καμια δεκαριά μέρες εγκατέστησα και εγώ κασέτα της θερμοζέλ (80άρα), 13kw αν θυμάμαι καλά.
λαμβάνοντας υπόψη πως το τζάκι δουλεύει παράλληλα με σόμπα πελλετ 13άρα σε σπίτι 150 τ.μ., και δεν καταφέρνω να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα αναφορικά με την περιοχή της κουζίνας (διαγώνια ακριβώς από το τζάκι σε απόσταση 12 μέτρων η είσοδος) αναρωτιέμαι εάν αξίζει να τραβήξω ένα κανάλι στα 6μ προκειμένου να φυσάει προς της είσοδο της κουζίνας.
θα έχω αποτέλεσμα μόνο από την μία έξοδο της κασέτας, ή είναι προτιμότερο να φτιάξω ένα θερμοθάλαμο μόνο είσοδο-έξοδο με μία έξοδο στ ο κανάλι που θέλω; Αν ναι ο θερμοθάλαμος είναι ο γνωστός μεταλλικός κλπ....;
ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Κανείς μήπως μια απάντηση εδώ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56936 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
makisr βάλε καμία φωτό αω μπορείς.
Γενικά για να μεταφέρεις τον ζεστό αέρα στα 12μ το πιο γρήγορο είναι αεραγωγός με έξοδο όσο πιο κοντά ή και αν είναι δυνατόν μέσα.
Αν η εστία σου είναι της προκοπής δεν θα έχει πρόβλημα και από την μία έξοδο με ένα βεντιλατέρ 300-500 μ3/ωρα ,να στείλεις τον αέρα στα 10μ με ίσιο σωλήνα. Εσύ το κρίνεις αν βάλεις πάντως τις δύο εξόδους σε μια θα πρέπει το εμβαδό της διατομής του τελευταίου να είναι διπλάσιο των δύο (για 2 χ φ100 = 1χ φ150).
Πριν μπεις σε αυτό το λούκι εξασφάλισε ότι η εστία σου αποδίδει τα δέοντα (διάβασε σε αυτό το thread τι πρέπει να περιμένεις). Αν ζεσταίνει τον χώρο στα 4 μέτρα γύρω τις στους 25-26 βαθμούς με εξωτερική κάτω από δέκα, τότε για να έχεις π.χ. 17 βαθμούς στην κουζίνα (μετά από 2 ώρες λειτουργίας του τζακιού )δύο τινά συμβαίνουν:
α. η κουζίνα μπάζει από κάπου
β. Δεν κυκλοφορεί ο αέρας στο σπίτι. Να έχεις υπόψιν σου ,ότι η φυσική ροή του αέρα μπορεί να μετακινήσει πιο αποτελεσματικά απο το βεντιλάτερ, τον ζεστό αέρα στα κρύα δωμάτια και τον κρύο αέρα, που κάθεται κάτω, πίσω στο τζάκι για κάψιμο και ζέσταμα. Επομένως ίσως το πιο αποτελεσματικό είναι να βάλεις μια περσίδα μεταξύ ταβανιού και πόρτας κουζίνας έτσι ώστε ο ζεστός άερας που γλείφει το ταβάνι να περνά ανεμπόδιστος στην κουζίνα. Αν θες εκεί βάζεις και ένα ανεμιστηράκι μεγάλης διαμέτρου και χαμηλών στροφών να τραβά ζεστό αέρα και να τον φέρνει στην κουζίνα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makisr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56940 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
βγάζω άμεσα και επισυνάπτω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.545 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ