Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57510 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

H Nordica έχει λίγο συγκεχυμένο manual στο κομμάτι καμινάδα. Αναφέρει γενικά ύψος πάνω των 4m και 400cm2 διατομή καμινάδας για συσκευές κάτω από Φ200 και 625cm2 για πάνω από Φ200. Δεν μιλάει για ακόμα μεγαλύτερα ύψη. Το πρόβλημα είναι ότι έτσι όπως τα αναφέρει, (400cm2 = 20x20), μου δίνει την εντύπωση ότι αναφέρεται για τετράγωνες καμινάδες που έχουν διαφορετική συμπεριφορά, λόγω των στροβιλισμών που προσδίδουν οι γωνίες και ρίχνουν τον ελκυσμό. Εξού και η μεγαλύτερη τετράγωνη διατομή.

www.jnet.gr/energ/pdf/nordica70gr.pdf


Ναι είναι μπερδεμένη η αναφορά για τη διατομή της καμινάδας ανάλογα με το ύψος. Έχω το ξενόγλωσσο βιβλιαράκι, και αναφέρει ''από 4 μέτρα και πάνω min. 20Χ20 Ή Φ20''.(εγώ στα 4 μέτρα καμινάδα έχω Φ20) Καταλαβαίνω το 400cm2=20X20. Τα 625cm2 πως βρέθηκαν. Το Φ20 είναι 314cm2. Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι καλά, από τα γραφόμενά σου;;

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT. Αιτία: Επιδιόρθωση παράθεσης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57523 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MICK έγραψε:

H Nordica έχει λίγο συγκεχυμένο manual στο κομμάτι καμινάδα. Αναφέρει γενικά ύψος πάνω των 4m και 400cm2 διατομή καμινάδας για συσκευές κάτω από Φ200 και 625cm2 για πάνω από Φ200. Δεν μιλάει για ακόμα μεγαλύτερα ύψη. Το πρόβλημα είναι ότι έτσι όπως τα αναφέρει, (400cm2 = 20x20), μου δίνει την εντύπωση ότι αναφέρεται για τετράγωνες καμινάδες που έχουν διαφορετική συμπεριφορά, λόγω των στροβιλισμών που προσδίδουν οι γωνίες και ρίχνουν τον ελκυσμό. Εξού και η μεγαλύτερη τετράγωνη διατομή.

www.jnet.gr/energ/pdf/nordica70gr.pdf


Ναι είναι μπερδεμένη η αναφορά για τη διατομή της καμινάδας ανάλογα με το ύψος. Έχω το ξενόγλωσσο βιβλιαράκι, και αναφέρει ''από 4 μέτρα και πάνω min. 20Χ20 Ή Φ20''.(εγώ στα 4 μέτρα καμινάδα έχω Φ20) Καταλαβαίνω το 400cm2=20X20. Τα 625cm2 πως βρέθηκαν. Το Φ20 είναι 314cm2. Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι καλά, από τα γραφόμενά σου;;


Ο Αστέρης αναφέρθηκε στην τέρμα δεξιά εστία του πίνακα, για την οποία η τετραγωνική διατομή ορίζεται σε 25x25cm, άρα 625cm2. ;)


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57562 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:

MICK έγραψε:

H Nordica έχει λίγο συγκεχυμένο manual στο κομμάτι καμινάδα. Αναφέρει γενικά ύψος πάνω των 4m και 400cm2 διατομή καμινάδας για συσκευές κάτω από Φ200 και 625cm2 για πάνω από Φ200. Δεν μιλάει για ακόμα μεγαλύτερα ύψη. Το πρόβλημα είναι ότι έτσι όπως τα αναφέρει, (400cm2 = 20x20), μου δίνει την εντύπωση ότι αναφέρεται για τετράγωνες καμινάδες που έχουν διαφορετική συμπεριφορά, λόγω των στροβιλισμών που προσδίδουν οι γωνίες και ρίχνουν τον ελκυσμό. Εξού και η μεγαλύτερη τετράγωνη διατομή.

www.jnet.gr/energ/pdf/nordica70gr.pdf


Ναι είναι μπερδεμένη η αναφορά για τη διατομή της καμινάδας ανάλογα με το ύψος. Έχω το ξενόγλωσσο βιβλιαράκι, και αναφέρει ''από 4 μέτρα και πάνω min. 20Χ20 Ή Φ20''.(εγώ στα 4 μέτρα καμινάδα έχω Φ20) Καταλαβαίνω το 400cm2=20X20. Τα 625cm2 πως βρέθηκαν. Το Φ20 είναι 314cm2. Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι καλά, από τα γραφόμενά σου;;


Ο Αστέρης αναφέρθηκε στην τέρμα δεξιά εστία του πίνακα, για την οποία η τετραγωνική διατομή ορίζεται σε 25x25cm, άρα 625cm2. ;)

B) 400cm2 διατομή καμινάδας για συσκευές κάτω από Φ200 και 625cm2 για πάνω από Φ200 Δεν ξέρω, αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι εννοεί

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57570 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στις 5 πρώτες (από δεξιά αριστερά) συσκευές του πίνακα, ορίζεται 20x20 ή Φ200.

Στην τελευταία αριστερά δεξιά συσκευή, ορίζεται 25x25 ή Φ250, δηλαδή πάνω από Φ200.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57646 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
η σωστη αναφορα πιστευω ειναι στην σελιδα 6090710, αναφερει για τις κασσετες 4 μετρα φ200,στα μονομπλοκο δινει 1 επιλογη ακομη(4μ φ250-5μ φ200).
γιατι δεν φωναζεται τον εγκαταστατη-αντιπροσωπο να ερθει με μπαρομετρο(11-14 Pa) να μετρησει και να βρει την τελεια αναλογια χωρις πειραματισμους..
αυτο θα κανω και εγω γιάυτο το προτεινω...

la nordica 600 tondo
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jimopoulos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57686 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Μιχάλης Κ. έγραψε: 2. Στο σαλόνι δεν την βγάλαμε...μάλλον μ@λ@κ..@...μου είπε ότι με αυτήν κλειστή θα έχω μεγαλύτερη πίεση στην άλλη που βγάλαμε...δεν ξέρω...


Ε ναι γιατι αμα το εκλεινες απο μπροστα δεν παει μετα η πιεση πισω ..... αι κατι τετοια ακουω ..... ε και σκέφτομαι οτι ο τζακας βαριέται που ζει !!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.485 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ