Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57735 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

barbanikos έγραψε: pduke Μπράβο για την δουλειά και καλόκαυστο!!! :)
Να σου δώσω μια ιδέα?
Γιατι δεν βάζεις το γωνιόκρανο των 90 μοιρών κάτω και να το χτυπήσεις με μία ματσόλα στην εξωτερική ακμή ώστε να το φέρεις στην γωνία που θες? ;)


Σ' ευχαριστώ Νίκο! Δεν είναι κατασκευή για μπράβο, αλλά τουλάχιστον έμαθα τόσα πολλά πάνω σε αυτό το τζάκι χαλάλι!κάτι κάνω από ζέστη φέτος επιτέλους, 40- 45 κιλά ξύλο τη μέρα καίω λέμε!

είχα την ελπίδα ότι θα βγάζανε 45ο γωνιόκρανα...τρίχες! αυτό που λες με τη ματσόλα σε 2 μέτρα μήκος μάλλον θα γίνει σαν τα κύματα του Δουνάβεως!!! αλλά το σκ που θα αρχίσω ξανά δουλεια θα το δοκιμάσω. είναι γνωστό άλλωστε ότι οι παρεμβάσεις σου αλλάζουν τον άνεμο στη τζακόβαρκά μου!


και να τα και τα εκνευριστικά τώρα:

στο 1 και 2 έχω 21,5C με 20C ενώ στο 5 που έχει πόρτα ακριβώς φάτσα στο τζάκι (εκεί που αρχίζει η σκάλα δλδ!!!!) έχω...15C. Μου ρουφάει όλη τη ζέστη η τρύπα της σκάλας! τι να το κάνω ρε παίδες?

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57738 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
pduke έχω και γω ένα παρόμοιο θεματακι με τη σκάλα. Νομίζω ότι όντως κλέβει θερμοτητα προς τη σοφίτα. Μαλιστα ετοιμαζω και γω ερώτηση και προτάσεις για λύση ;)

Στην περίπτωσή σου, βλέπω οτι έχεις εναλλάκτη. Δε βολευει να τραβήξεις την έξοδο του εναλλάκτη με αεραγωγό κοντά στο 5; Μια ευθεια ειναι :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57763 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

jimopoulos έγραψε: η σωστη αναφορα πιστευω ειναι στην σελιδα 6090710, αναφερει για τις κασσετες 4 μετρα φ200,στα μονομπλοκο δινει 1 επιλογη ακομη(4μ φ250-5μ φ200).
γιατι δεν φωναζεται τον εγκαταστατη-αντιπροσωπο να ερθει με μπαρομετρο(11-14 Pa) να μετρησει και να βρει την τελεια αναλογια χωρις πειραματισμους..
αυτο θα κανω και εγω γιάυτο το προτεινω...

Η συζήτηση άρχισε όταν, γνωρίζοντας ότι μεγαλώνοντας το ύψος της καμινάδας πρέπει να μικραίνει η διατομή. Στο βιβλίο του κατασκευαστή γράφει ΄΄από 4 μέτρα και πάνω Φ200 (Φ250 στο μοντέλο 100 crystal)'', χωρίς να αναφέρει τίποτε άλλο. Δηλαδή αν το ύψος είναι πχ 7 μέτρα πόσο θα είναι η καμινάδα,;; Θα είναι Φ200;; Προσωπικά η καμινάδα η δικιά μου είναι 4 μέτρα και η διατομή είναι Φ200. Πιστεύεις ότι, πχ ο κυρ Μήτσος που έκανε τη εγκατάσταση θα έχει μπαρόμετρο, για να μετρήσει τον ελκυσμό;; Η σελίδα που αναφέρεις 6090710 πού είναι;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57765 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε: pduke έχω και γω ένα παρόμοιο θεματακι με τη σκάλα. Νομίζω ότι όντως κλέβει θερμοτητα προς τη σοφίτα. Μαλιστα ετοιμαζω και γω ερώτηση και προτάσεις για λύση ;)

Στην περίπτωσή σου, βλέπω οτι έχεις εναλλάκτη. Δε βολευει να τραβήξεις την έξοδο του εναλλάκτη με αεραγωγό κοντά στο 5; Μια ευθεια ειναι :dry:

φοβόμουνα ότι αυτό θα πεις..!
έχω ανεμιστήρα οροφής στο 1(λίγο πιο δεξιά από το "1") και στο 5.
Δοκιμάζω πιθανούς συνδυασμούς(on/off) αλλά μόνο ρίχνω θερμικρασία αντί να ανεβάζω... αν δεν δω φως μάλλον η λύση είναι η σωλήνα. αλλά δεν θέλω άλλα σπασίματα ρε γμτ! ακόμα καθαρίζω σκόνη από ντουλάπες στον πάνω όροφο σε μέρη που δεν είχε ποτέ!

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57775 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@pduke
Τους ανεμιστήρες οροφής να τους δοκιμάσεις με ανάστροφη λειτουργία. Να τραβανε τον αέρα προς τα επάνω και όχι να φυσανε. Έχω την εντύπωση ότι έτσι θα είναι καλύτερα. Οι ανεμιστήρες οροφής έχουν την αναστροφή λειτουργία για τον χειμώνα. Πιέζοντας τον ψυχρότερο προς τα πάνω αναγκάζουν τον θερμότερο να κατέβει από τα πλάγια κι έτσι δεν έχουμε συσσώρευση της ζέστης στο ταβάνι.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57800 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @pduke
Τους ανεμιστήρες οροφής να τους δοκιμάσεις με ανάστροφη λειτουργία. Να τραβανε τον αέρα προς τα επάνω και όχι να φυσανε. Έχω την εντύπωση ότι έτσι θα είναι καλύτερα. Οι ανεμιστήρες οροφής έχουν την αναστροφή λειτουργία για τον χειμώνα. Πιέζοντας τον ψυχρότερο προς τα πάνω αναγκάζουν τον θερμότερο να κατέβει από τα πλάγια κι έτσι δεν έχουμε συσσώρευση της ζέστης στο ταβάνι.

Αυτό έχω κάνει Σταύρο αλλά δεδομένου ότι δεν έχω πολύ υψηλές θερμοκρασίες στο σπίτι, καταλήγει να υπάρχει ένα δροσερό αεράκι περιμετρικά του χώρου του ανεμιστήρα(όπως κατεβαίνει ο ζεστός δλδ) που δεν είναι ότι πιο ευχάριστο. νομίζω άν είχα θερμοκρασίες πάνω από 22-23 τότε θα είχε καλύτερη απόδοση. από την άλλη στους 22 -23 δεν ψάχνεσαι για λύσεις.... :S

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.461 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ