Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58315 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε:

ragavelas έγραψε: Υπάρχει κάποιος που ενώ χρησιμοποιούσε εξωτερικό αέρα για να τροφοδοτεί τον εναλλάκτη το άλλαξε σε εσωτερικό, να μου πει διαφορές;

Χρησιμοποιώ εξωτερικό αλλά δεδομένου ότι η κασέτα (70 ventilato) χρησιμοποιεί εξωτερικό (άρα ανανεώνεται ο αέρας εντός του σπιτιού) σκέφτομαι να κάνω ένα μερεμετάκι και να τροφοδοτώ τον εναλλάκτη με εσωτερικό οπότε να αυξηθεί και η απόδοση του μιας και η εισερχόμενη θερμοκρασία θα είναι τουλάχιστον 20 βαθμοί σε σχέση με τους 10 που παίρνει απ' έξω.

Το κέρδος που θα έχω πόσο λέτε να είναι;

Θα ισχύσει το παρακάτω σενάριο;

Εξωτερικός αέρας:
Θερμ. Εισερχόμενου: 10
Θερμ. Εξερχόμενου: 65

Εσωτερικός:
Θερμ. Εισερχόμενου: 20
Θερμ. Εξερχόμενου: 75

Το ιδανικό θα ήταν να έβαζες με ταυ μέσα/έξω. Η εσωτερική περσίδα ανοιχτή και η εξωτερική με ρυθμιζόμενες γρίλιες. Έτσι η αναλογία αέρα που τραβάει θα είναι από 50/50 έως 100/0 μέσα. Κατά περίπτωση μπορείς να αλλάζεις την τροφοδοσία. Πχ κρύο - μόνο μέσα, βαριά ατμόσφαιρα - 50/50.
Το σενάριο δεν ισχύει γιατί η θερμοκρασία ανεβαίνει όσο μεγαλύτερο είναι το ΔΤ. Για παράδειγμα δεν ισχύει το:
Θερμ. Εισερχόμενου: 50
Θερμ. Εξερχόμενου: 105


Sωστά το λες αλλά αυτό θα είναι μερεμέτι ενώ εγώ θέλω να κάνω μερεματάκι! :)

Ο λόγος που θέλω να το αλλάξω είναι ότι όποτε δουλέψουν και τα δυο στο φουλ (και τα βεντιλατέρ της κασέτας και του εναλλάκτη) τότε δεν βρίσκει διέξοδο ο αέρας με αποτέλεσμα τη δημιουργία υπερπίεσης μέσα στο σπιτι. Ακόμα και αν έχω ανοικτή την πόρτα του μπάνιου στον πάνω όροφο δεν προλαβαίνει μάλλον... Τις προαλλες είδε ότι η κασέτα δεν φυσούσε αλλά ρουφούσε ελαφρώς (το βεντιλατέρ του εναλλάκτη είναι πιο δυνατό οπότε ο αέρας έφευγε από την κασέτα). Χρειάστηκε να ανοίξω παράθυρο. Αλλά δεν γίνεται και να ανοίγω κάθε τρεις και λίγο παράθυρα. Για αυτό και το σκέφταμαι μόνο απο μέσα, μιας και όπως είπα η κασέτα φέρνει μονο απ΄ έξω άρα ανανεώνεται και ο αέρας στο σπιτι.

Πάντως νομίζω ότι θα επιδράσει θετικά στη ζέστη, σωστά; Και επίσης μπορεί το σενάρι να μην ισχύει αλλά θα αυξηθεί η θερμοκρασία εξερχόμενου αέρα, ε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58324 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ragavelas
Ούτε αυτό που σου πρότεινα είναι τόσο δύσκολο. Ένα ταυ στην είσοδο του βεντιλατερ και συνδεεις τον εξωτερικό στην μια είσοδο του ταυ. Κλαπε στις εξωτερικές περσίδες ή ανοιγοκλειόμενες είναι απαραίτητες για να μη μπάζουν κρύο όταν δεν καις το τζάκι. Η σκέψη σου είναι σωστή πάντως. Είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο θα έχεις βελτίωση. Υπερπιεση μέσα στο σπίτι όμως με τα βεντιλατερακια που χρησιμοποιούμε δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε. Το μόνο που καταφέρνουμε είναι υπερθέρμανση του μοτέρ.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58327 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: Έτσι θα είναι καλύτερα. Διπλής εισόδου μέσα/έξω με νέα περσίδα. Είναι λίγο περισσότερη δουλειά αλλά σαφώς καλύτερη εγκατάσταση.
Το μοτέρ που έχεις είναι σαλίγγαρος διπλής αναρρόφησης?


Το μοτερ που εχω τωρα δεν ειναι διπλης και ειναι και μικρο 200 κυβ/ωρα νομιζω,αλλα αυτο που σκεφτομαι να βαλω ειναι διπλης και πανω απο 600 κυβ/ωρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58332 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @ragavelas
Ούτε αυτό που σου πρότεινα είναι τόσο δύσκολο. Ένα ταυ στην είσοδο του βεντιλατερ και συνδεεις τον εξωτερικό στην μια είσοδο του ταυ. Κλαπε στις εξωτερικές περσίδες ή ανοιγοκλειόμενες είναι απαραίτητες για να μη μπάζουν κρύο όταν δεν καις το τζάκι. Η σκέψη σου είναι σωστή πάντως. Είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο θα έχεις βελτίωση. Υπερπιεση μέσα στο σπίτι όμως με τα βεντιλατερακια που χρησιμοποιούμε δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε. Το μόνο που καταφέρνουμε είναι υπερθέρμανση του μοτέρ.


Και εγώ εξεπλάγην πάντως. Δουλεύαν και τα βεντιλατερακια της nordica στο φουλ και το βεντιλατερ (σαλιγκαρος 600 κυβικα/ωρα) sto foul για λιγη ώρα. Και κάποια στιγμή ενώ ήμουν μπροστά από την κασέτα παρατηρώ ότι δεν φυσούσε καθόλου. Σκέφτομαι ότι καμια γλάστρα θα έπεσε μπροστά (κάμιά γάταέκανε τη ζημιά) και έφραξε την είσοδο. Βλέπω όλα καλά στις περσιδες. Βάζω το χερι και διαπιστώνω ότι φύσαγε ζεστό αέρα (οι περσίδες ήταν ζεστές). Μόλις μπήκα είδα ότι σαν να φυσαγε λιγο (λογω του ότι ανοιγοκλεισε η πόρτα). Ανοίγω το παράθυρο και μετά απο κανα δυο δευτερόλεπτα αρχίζει να φυσάει και η κασέτα. Όσο δουλεύει μόνο η κασέτα δεν γίνεται τίποτα τέτοιο, όλο και βρισκει διαφυγή ο παραπανησιος αέρας απο καμιά χαραμάδα (εβγαλα δυο αεροστοπ). Αλλά όλα μαζί όταν δουλευουν....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58348 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε:

Stavrax έγραψε: Έτσι θα είναι καλύτερα. Διπλής εισόδου μέσα/έξω με νέα περσίδα. Είναι λίγο περισσότερη δουλειά αλλά σαφώς καλύτερη εγκατάσταση.
Το μοτέρ που έχεις είναι σαλίγγαρος διπλής αναρρόφησης?


Το μοτερ που εχω τωρα δεν ειναι διπλης και ειναι και μικρο 200 κυβ/ωρα νομιζω,αλλα αυτο που σκεφτομαι να βαλω ειναι διπλης και πανω απο 600 κυβ/ωρα

Όταν θα πας για να αγοράσεις να τους πεις να τα βάλουν και τα δυο (βαρελάκι-σαλιγγαρος ) σε λειτουργία και να επιλέξεις αυτό που ενώ κλεινεις με το χέρι σου την έξοδο, από τις χαραμάδες στα δάχτυλα φυσάει τον περισσότερο αέρα. Έτσι θα είσαι πιο σίγουρος ότι θα αντεπεξέλθει στις συνθήκες της εγκατάστασης σου. Μην διαλέξεις με βάση τα κυβικά αλλά με την δυνατότητα να πιέζει περισσότερο. Τι να το κάνω αν, ενώ έχει την δυνατότητα για 600cbm/h, λόγω της πορείας της ευκαμπτης δε μου βγάζει ούτε 300?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #58352 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ragavelas
Εγώ πάντως άμεσα θα εφραζα την περσίδα από έξω και θα την αποσύνδεα από το βεντιλατερ για να δω πως θα δουλέψει. Ανάλογα με τον τρόπο που θα λειτουργούσε θα αποφάσιζα πως θα το φτιάξω ;)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.445 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ