Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59034 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

maraxil έγραψε:

GT έγραψε:

maraxil έγραψε: Παιδια βοηθηστε με γιατι με τον τζακα που εχω μπλεξει δεν βγαζω ακρη.Το τζακι μυριζε περιεργα σαν καμενο κερι-πλαστικο .Μου ειπε ο Αστερης οτι ακουμπαει καπου ο πετροβαμβακας στην εστια(κασετα).Οντως απ οσο μπορω να δω απο την χαραμαδα ακουμπαει ενα μικρο κοματι πανω στην εστια.Μου εχει κανει τρυπα εισοδου αερα απ εξω φ15 και τρυπα με περσιδα εκτονωσης μεσα 13χ13.Κατι μου λεει πως δεν ειναι σωστο.Τι προβλημα μπορει να μου δημιουργησει αυτο?Ο τζακας ισχυριζεται πως πρεπει να ειναι μικρη η τρυπα εκτονωσης για να μου πεταει τον αερα απο την φουσκα με δυναμη στον εσωτερικο χωρο.Αληθευει?Ευχαριστω εκ των προτερων!


Χαιρετίσματα στον πλάτανο πες του. Γιατί να μη φυσάει με δύναμη, μη σηκώσει ανεμοθύελλα?

Επίσης, δεν αναφέρεις για περσίδα κάτω. Για να σου πει ο τζακάς, και 40x40 περσίδα να σου έβαζε πάνω, πως θα φυσάει πολύ χωρίς κάτω περσίδα, δηλαδή χωρίς φυσική ροή?

Τι εστία έχεις?

Το manual τι λέει για τις περσίδες? Η εκτόνωσή σου είναι πολύ μικρή πάντως.

Σε πρώτη φάση οπωσδήποτε επιδιόρθωση στο σημείο επαφής.


Εβαλα κασετα ecostar edilkamin .ο αερας που μπαινει στη φουσκα ειναι απ εξω και απο τα ανεμιστηρακια της κασετας.Ειναι προβλημα που η εκτονωση ειναι μικρη?υπαρχει περιπτωση να μου μυριζει για αυτον το λογο το τζακι?


Ο αέρας που μπαίνει στη φούσκα βασικά δεν είναι για τη φούσκα, είναι αέρας καύσης για την εστία.

Επίσης τα ανεμιστηράκια δε βάζουν αέρα στη φούσκα αλλά στο μεταλλικό θερμοθάλαμο της κασέτας.

Λογικά η μικρή εκτόνωση είναι πρόβλημα.
Δε μπορεί να απομακρύνει επαρκώς τη θερμότητα που εγκλωβίζεται στη φούσκα, με αποτέλεσμα να ακολουθεί υπερθέρμανση.
Αναλόγως της θερμοκρασίας, ναι, μπορεί να μυρίσει και ο πετροβάμβακας. Μπορεί να πάθει ζημιά και η κασέτα σε βάθος χρόνου, καθώς δεν απάγεται η θερμότητά της επαρκώς.

Στην περίπτωσή σου, το μόνο σίγουρο είναι ότι τουλάχιστο το κομμάτι που ακουμπάει στην εστία, μυρίζει.

Τώρα αν επισκευαστεί αυτό και εξακολουθεί να μυρίζει, οπωσδήποτε θα χρειαστείς και μεγαλύτερη εκτόνωση.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59035 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

maraxil έγραψε: Παιδια βοηθηστε με γιατι με τον τζακα που εχω μπλεξει δεν βγαζω ακρη.Το τζακι μυριζε περιεργα σαν καμενο κερι-πλαστικο .Μου ειπε ο Αστερης οτι ακουμπαει καπου ο πετροβαμβακας στην εστια(κασετα).Οντως απ οσο μπορω να δω απο την χαραμαδα ακουμπαει ενα μικρο κοματι πανω στην εστια.Μου εχει κανει τρυπα εισοδου αερα απ εξω φ15 και τρυπα με περσιδα εκτονωσης μεσα 13χ13.Κατι μου λεει πως δεν ειναι σωστο.Τι προβλημα μπορει να μου δημιουργησει αυτο?Ο τζακας ισχυριζεται πως πρεπει να ειναι μικρη η τρυπα εκτονωσης για να μου πεταει τον αερα απο την φουσκα με δυναμη στον εσωτερικο χωρο.Αληθευει?Ευχαριστω εκ των προτερων!

Το εμβαδόν της εισαγωγής είναι 176,6 cm2 το εμβαδόν της περσίδας είναι 169 cm2. Δεν είμαι σίγουρος αλλά πρέπει η μυρωδιά αυτή να είναι καμένος αέρας. Δηλαδή εγκλωβίζεται ο αέρας και με δυσκολία εκτονώνεται. Η εκτόνωση πρέπει να είναι 2 με 2.5 φορές μεγαλύτερη από την είσοδο. Όπως ρωτάει και ο GT τι γράφει το βιβλιαράκι του κατασκευαστή;;

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maraxil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59039 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MICK έγραψε:

maraxil έγραψε: Παιδια βοηθηστε με γιατι με τον τζακα που εχω μπλεξει δεν βγαζω ακρη.Το τζακι μυριζε περιεργα σαν καμενο κερι-πλαστικο .Μου ειπε ο Αστερης οτι ακουμπαει καπου ο πετροβαμβακας στην εστια(κασετα).Οντως απ οσο μπορω να δω απο την χαραμαδα ακουμπαει ενα μικρο κοματι πανω στην εστια.Μου εχει κανει τρυπα εισοδου αερα απ εξω φ15 και τρυπα με περσιδα εκτονωσης μεσα 13χ13.Κατι μου λεει πως δεν ειναι σωστο.Τι προβλημα μπορει να μου δημιουργησει αυτο?Ο τζακας ισχυριζεται πως πρεπει να ειναι μικρη η τρυπα εκτονωσης για να μου πεταει τον αερα απο την φουσκα με δυναμη στον εσωτερικο χωρο.Αληθευει?Ευχαριστω εκ των προτερων!

Το εμβαδόν της εισαγωγής είναι 176,6 cm2 το εμβαδόν της περσίδας είναι 169 cm2. Δεν είμαι σίγουρος αλλά πρέπει η μυρωδιά αυτή να είναι καμένος αέρας. Δηλαδή εγκλωβίζεται ο αέρας και με δυσκολία εκτονώνεται. Η εκτόνωση πρέπει να είναι 2 με 2.5 φορές μεγαλύτερη από την είσοδο. Όπως ρωτάει και ο GT τι γράφει το βιβλιαράκι του κατασκευαστή;;


Το Φ150 που αναφέρει ο φίλος και υπολόγισες σε 176,6cm2 , μην το εκλαμβάνεις ως είσοδο.

Είναι εξωτερική τρύπα για αέρα καύσης.

Αυτός ο αέρας δε μπορεί να προκαλέσει φυσική ροή, καθώς δεν προέρχεται από τον ίδιο χώρο στον οποίο υπάρχει η έξοδος (εκτόνωση).


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59041 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MICK έγραψε:

pzarkad έγραψε: Asteris,
όσο στην κασέτα δεν λειτουργεί το βεντιλατέρ η φυσική ροή είναι ελάχιστη. Όταν ανάβει αυτόματα στην πρώτη ταχύτητα η φυσική ροή αυξάνεται σημαντικά. Σε περίπτωση που βάλω τη δεύτερη ταχύτητα φτάνει κάθετα (σε φύλλο Α4) στη φούσκα. Η θερμοκρασία στην εκτόνωση βρίσκεται περίπου στους 100ο εκτός από μερικές φορές που φτάνει στους 120ο. Στους 120ο όταν ανοίγω τον αποροφητήρα που βρίσκεται στην κουζίνα στον ενιαίο χωρο το Α4 φτάνει στο ταβάνι και η εκτόνωση πέφτει στους 100ο μέσα σε 10 λεπτά. Γιατί συμβαίνει αυτό?

Όταν δεν είναι ενεργοποιημένα τα μοτέρ τότε έχεις φυσική ροή. Όταν τα μοτέρ ενεργοποιηθούν τότε ΔΕΝ έχεις φυσική ροή αλλά βεβιασμένη ροή. Όταν ανοίξεις τον απορροφητήρα δεν κάνεις τίποτε άλλο παρά να διώχνεις με μεγαλύτερη δύναμη τον ζεστό αέρα από τον ενιαίο χώρο προς τα έξω. Ο αέρας που φεύγει αναπληρώνεται από τον ζεστό αέρα που βγαίνει με μεγαλύτερη ταχύτητα από την την εστία. Γι' αυτό από τους 120 βαθμούς πέφτεις στους 100. Γίνεται αυτό γιατί ο αέρας περνάει γρηγορότερα από τα ζεστά μέρη της εστίας.


Mick,
Επειδή για το χειμώνα δε πρόκειται να κάνω άλλες αλλαγές (την άνοιξη θα γίνει ριζική ανακαίνιση με τις σωστές διατομές εισόδου εξόδου του θερμοθαλαμου) η θερμοκρασία των 120ο, σε ορισμένες περιπτώσεις, είναι πρόβλημα? Επίσης το ότι δημιουργείται βεβιασμένη ροή όταν μπαίνουν σε λειτουργία τα βεντιλατέρ δε θεωρώ ότι είναι πρόβλημα γιατί ανακυκλώνουν τον εσωτερικό αέρα του χώρου.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pzarkad.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59055 από COSTASTREE
Απαντήθηκε από COSTASTREE στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
δεν το εχει κουμπωσει στην εξωτερικη περσιδα .το εχει χυμα ρηγμενο κατω
σιγουρα τραβαει απο μεσα γιατι εχω κλεισει τισ παλιεσ περσιδεσ τησ ελευθερησ ροησ γιατι τραβουσαν τον αερα του σπιτιου
αρα αλλο μοτερ να βαλω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59090 από pompiere2001
Απαντήθηκε από pompiere2001 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Επειδη ειμαι ασχετος οταν εννοεις εξτρα βεντιλατερ ,πως ακριβως θα γινει?Θα πρεπει να βαλω πρωτα εναλλακτη καμιναδας και απο εκει θα πρεπει να βαλω αεραγωγους περιπου μεχρι τα δωματια?Το βεντιλατερ για ποσα κυβικα αερα αναφερεσαι.Ευχαριστω παντος για την γρηγορη απαντηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.469 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ