Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59378 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα σε όλους.
Σας παρακολουθώ εδώ και καιρό και πρόσφατα έγινα μέλος διαβάζοντας σχεδόν όλο το θέμα για ενεργειακά τζάκια.Μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες, αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι μιας και έγινα κάτοχος του Selenic 700 και από βδομάδα ξεκινάω την εγκατάσταση.
Εφόσον θα βάλω εναλλάκτη καμινάδας με μοτέρ για να στείλω και σε αλλά δωμάτια, ο οποίος θα τραβάει από έξω καθαρό αέρα (θα αναπληρώνεται στην ουσία ο αέρας στο χώρο), είναι αναγκαίο να φέρω με φ120 και σωλήνα από έξω κάτω από την εστία; Δηλαδή θα πρέπει να ανοίξω 2 τρύπες για φρέσκο αέρα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59426 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

johnym30 έγραψε: Καλησπέρα σε όλους.
Σας παρακολουθώ εδώ και καιρό και πρόσφατα έγινα μέλος διαβάζοντας σχεδόν όλο το θέμα για ενεργειακά τζάκια.Μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες, αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι μιας και έγινα κάτοχος του Selenic 700 και από βδομάδα ξεκινάω την εγκατάσταση.
Εφόσον θα βάλω εναλλάκτη καμινάδας με μοτέρ για να στείλω και σε αλλά δωμάτια, ο οποίος θα τραβάει από έξω καθαρό αέρα (θα αναπληρώνεται στην ουσία ο αέρας στο χώρο), είναι αναγκαίο να φέρω με φ120 και σωλήνα από έξω κάτω από την εστία; Δηλαδή θα πρέπει να ανοίξω 2 τρύπες για φρέσκο αέρα;


Άλλο ο αέρας που θα τραβαει το μοτέρ για τον εναλλάκτη και άλλο ο αέρας που θα οδηγήσεις κάτω από την εστία. Ο αέρας που οδηγείς κάτω απο το σελενικ ειναι αέρας για την καύση. Θα πηγαίνει δηλαδή μόνο μέσα στο χώρο καύσης (μέσω του συρταριού).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59435 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δηλαδή δεν τις γλυτώνω τις 2 τρύπες; Φ120 τουλάχιστον για την καύση και φ100 για το μοτέρ;Ευχαριστώ και πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59437 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@johnym30
Ναι θέλει δύο τρύπες, μια Φ120 που βάζεις εύκαμπτο και τον οδηγείς κάτω από το συρτάρι της στάχτης και όσο πιο κοντά στην εισαγωγή αέρα γίνεται. Και μια δεύτερη Φ100 που με εύκαμπτο και ταυ στο οποίο οδηγείς και εσωτερικό αέρα δωματίου το συνδέεις στην είσοδο του βεντιλατέρ. Προσοχή θέλει να μην οδηγείς μόνο εξωτερικό αέρα στο μοτέρ, με αυτόν τον τρόπο δημιουργείται πρόβλημα επειδή το μοτέρ δεν μπορεί να πιέσει πολύ αέρα μέσα στο σπίτι και κάποια στιγμή θα καεί από την υπερθέρμανση.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59442 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε:

johnym30 έγραψε: Καλησπέρα σε όλους.
Σας παρακολουθώ εδώ και καιρό και πρόσφατα έγινα μέλος διαβάζοντας σχεδόν όλο το θέμα για ενεργειακά τζάκια.Μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες, αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι μιας και έγινα κάτοχος του Selenic 700 και από βδομάδα ξεκινάω την εγκατάσταση.
Εφόσον θα βάλω εναλλάκτη καμινάδας με μοτέρ για να στείλω και σε αλλά δωμάτια, ο οποίος θα τραβάει από έξω καθαρό αέρα (θα αναπληρώνεται στην ουσία ο αέρας στο χώρο), είναι αναγκαίο να φέρω με φ120 και σωλήνα από έξω κάτω από την εστία; Δηλαδή θα πρέπει να ανοίξω 2 τρύπες για φρέσκο αέρα;


Άλλο ο αέρας που θα τραβαει το μοτέρ για τον εναλλάκτη και άλλο ο αέρας που θα οδηγήσεις κάτω από την εστία. Ο αέρας που οδηγείς κάτω απο το σελενικ ειναι αέρας για την καύση. Θα πηγαίνει δηλαδή μόνο μέσα στο χώρο καύσης (μέσω του συρταριού).


Γιατι να μην βαλει τον εναλλακτη να τραβαει μονο μεσα απο το σπιτι κ εξωτερικο κατω απο την Selenic? Ετσι θα εχουμε μονο μια τρυπα στον τοιχο κ θα ανανεωνεται κ ο αερας του σπιτιου.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59452 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@liakjim
Μπορεί το μοτερ για τον εναλλάκτη να τραβά μονο από μεσα (και ο δικός μου ετσι ειναι) απλά έγραψε ο ιδιος οτι θα τραβα από έξω.

Τώρα αυτό που λες περι ανανέωσης αέρα πραγματικά δεν ξερω αν ισχύει, καθώς ο εξωτερικός αέρας που θα φερει με ευκαμπτο κάτω απο τη σελενικ θα πηγαινει μέσα στο χώρο καυσης και όχι στο σπίτι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.466 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ