Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59651 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Laman έγραψε: Σε τζακι φυσικης ροης κανει θα βοηθησει καθολου αν στην κατω περσιδα οπου τραβαει τον κρυο αερα τοποθετηθει βεντυλατερ για να ενισχυσει τη ροη??


Νομίζω πιθανότερο είναι να δημιουργήσει πρόβλημα, παρά να βοηθήσει.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59666 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Επειδή το σπίτι είναι ημιυπόγειο και οι τρύπες θα ανοιχτούν περίπου στο 1,50μ, υπάρχει πρόβλημα αν περνάνε αριστερά από τη φούσκα (μέσα από τη φούσκα στη ουσία για να μην φαίνονται)κολλητά στον τοίχο για να καταλήξουν εκεί που πρέπει ή θα υπάρχει πρόβλημα;


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59673 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@johnym30
Δεν θα έχει πρόβλημα αλλά όταν το έχεις σβηστό πρέπει πάντα να κλείνεις τις περσίδες απ ' έξω. Αν τις αφήνεις ανοιχτές θα έχεις λόγω του μεγαλύτερου βάρους του ψυχρού αέρα ταχύτερη ψύξη του σπιτιού.
ΥΓ Κάποια στιγμή αργότερα θα ετοιμάσω ένα νέο σχέδιο με μια τρύπα που νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59712 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ρε τρελουμπες εχετε ψειρίσει την μαιμου.
Εδω πρεπει να ερθουν οι εταιριες και να σας παρουν για δοκιμες.
Εμενα εχει μια εξωτερικη τρουπα για περνει αερα το μοτορι,
ειναι σηκωμενο 2 χιλιοστα για να τραβαει αερα,
αεροκουρτινα μας τελειωσε του εχω δωσει εγω τοσο αερα ωστε να μην μαυριζει το τζαμι και το βασικοτερο να καιει σωστα
και επειδη στο τελος ξουριζουν το γαμπρο
Λειτουργια τζακιου απο 3 Νοε εως σημερα κατα βαση 24ωρο δηλαδη απο 06:30 εως 00:00 που πεταω τελευταια κουτσουρα καταναλωση περι τους 2 και κατι τονους με εσωτερικες θερμοκρασιες μινιμουμ 21 βαθμους για σπιτι 120 τμ σε δυο πατωματα.
Μελετηστε την λειτουργια του τζακιου και θα σας λυθουν πολλες αποριες.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by erimitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59731 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

maraxil έγραψε: Εισαγωγη αερα μεσα απο το σπιτι δεν εχω και δεν υπαρχει δυνατοτητα να ανοιχτει κατω απο την κασετα.Μπορω να την ανοιξω σε αλλο σημειο της φουσκας ?


Έχω την εντύπωση οτι κάποια παιδια άνοιξαν εισαγωγή από το πλάι, κανε μια αναζήτηση στο θέμα θα το δεις. Σε καθε περίπτωση, πιστεύω πως τρύπα για εισαγωγη αέρα πρέπει να ανοιχθεί σε σημειο που ο "κρυος" εσωτερικός αέρας να μπαίνει και να γλύφει την επιφάνεια της εστίας ώστε να θερμαίνεται. Δεν έχει νοημα να κανεις τρυπα εισαγωγής αέρα ψηλά πάνω από την εστία

Οι περισσότερο τεχνικά καταρτισμένοι αν έχουν άλλη αποψη ας την πουνε, μη τον "κάψω" κιολας τον ανθρωπο :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59779 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

liakjim έγραψε:

GeoTa έγραψε:

johnym30 έγραψε: Καλησπέρα σε όλους.
Σας παρακολουθώ εδώ και καιρό και πρόσφατα έγινα μέλος διαβάζοντας σχεδόν όλο το θέμα για ενεργειακά τζάκια.Μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες, αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι μιας και έγινα κάτοχος του Selenic 700 και από βδομάδα ξεκινάω την εγκατάσταση.
Εφόσον θα βάλω εναλλάκτη καμινάδας με μοτέρ για να στείλω και σε αλλά δωμάτια, ο οποίος θα τραβάει από έξω καθαρό αέρα (θα αναπληρώνεται στην ουσία ο αέρας στο χώρο), είναι αναγκαίο να φέρω με φ120 και σωλήνα από έξω κάτω από την εστία; Δηλαδή θα πρέπει να ανοίξω 2 τρύπες για φρέσκο αέρα;


Άλλο ο αέρας που θα τραβαει το μοτέρ για τον εναλλάκτη και άλλο ο αέρας που θα οδηγήσεις κάτω από την εστία. Ο αέρας που οδηγείς κάτω απο το σελενικ ειναι αέρας για την καύση. Θα πηγαίνει δηλαδή μόνο μέσα στο χώρο καύσης (μέσω του συρταριού).


Γιατι να μην βαλει τον εναλλακτη να τραβαει μονο μεσα απο το σπιτι κ εξωτερικο κατω απο την Selenic? Ετσι θα εχουμε μονο μια τρυπα στον τοιχο κ θα ανανεωνεται κ ο αερας του σπιτιου.


Και αν υπάρχουν δύο βεντιλατερ τότε θα γίνουν τρεις τρύπες; Δεν νομίζω οτι ειναι λύση αυτό.
Πείτε οτι έχω την εστία monoblocco 900 piano της nordica. Η οποία έχει από κάτω δικό της βεντιλατερ. Ανοίγω μια φ120 για την καύση από έξω,μια για το βεντιλατερ η οποία θα ειναι με ταυ 30 από έξω 70 μέσα, κ έχω κ το βεντιλατερ του εναλακτη το οποίο θα περνει μόνο από μέσα. Αυτό δεν ειναι σωστό;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.489 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ