Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59916 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

johnym30 έγραψε: Καλησπέρα και πάλι.Απορία σχετικά με την καμινάδα.Η καμινάδα είναι χτιστή Φ250 και έχει 2 γωνίες τον 45 μοιρών και στην συνέχεια φεύγει 4,5 μ ευθεία.Θα έχω πρόβλημα γιατί το βλέπω λιγάκι δύσκολο να περάσω καινούργια μέσα στην κτιστή με τις 2 αυτές γωνίες.

Απ΄ότι φαίνεται στην φωτογραφία το χτιστό τζάκι δεν το έκαιγες. Μήπως επειδή κάπνιζε?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59918 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε:

johnym30 έγραψε: Καλησπέρα και πάλι.Απορία σχετικά με την καμινάδα.Η καμινάδα είναι χτιστή Φ250 και έχει 2 γωνίες τον 45 μοιρών και στην συνέχεια φεύγει 4,5 μ ευθεία.Θα έχω πρόβλημα γιατί το βλέπω λιγάκι δύσκολο να περάσω καινούργια μέσα στην κτιστή με τις 2 αυτές γωνίες.

Απ΄ότι φαίνεται στην φωτογραφία το χτιστό τζάκι δεν το έκαιγες. Μήπως επειδή κάπνιζε?


Δεν είναι το δικό μου, απλά μια φωτό που βρήκα στον γούγλη :lol:
Το δικό μου το έχω λιώσει!!!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by johnym30.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59922 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@johnym30
Δύσκολα τα πράγματα :S
Κανονικά για το ύψος της καμινάδας σου θέλει Φ180, ινοξ μονής ραφής μέχρι επάνω και αντιανεμικό καπέλο για να μην έχεις πρόβλημα. Με λίγο σπάσιμο στην επάνω γωνία 45° πιστεύω ότι γίνεται. Η "άλλη λύση" με συστολή από 25x25 σε Φ200 και νταμπερ για έλεγχο του ελκυσμού ενέχει πολλούς κινδύνους.
1. Αν δεν καθαρίζεται πολύ συχνά και με χημικό καθαριστικό και μηχανικά κινδυνεύεις για πυρκαγιά.
2. Σίγουρα θα έχεις υπερβολικό ελκυσμό (μεγάλη κατανάλωση). Πάντως με την χρήση ντάμπερ αυτό κάπως διορθώνεται.
Διάβασε το μανιουαλ της εστίας και το τόπικ για την ασφάλεια των εγκαταστάσεων. Για να είσαι σίγουρος πάντως πρέπει να περαστεί νέα μεταλλική ινοξ καμινάδα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59998 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @GT
Φίλε Γιάννη,
Για το πρώτο θέμα που αναφέρεις, πιστεύω ότι στην πράξη ο όγκος του αέρα που έχει την ικανότητα να εισάγει το βεντιλατέρ στο σπίτι, είναι ελάχιστα περισσότερος από αυτόν που διαφεύγει από την καύση και τις χαραμάδες του σπιτιού.


Stavrax , ένα μέτριο ενεργειακό καίει 100 m3/h (ένα παραδοσιακό έως 1000) άρα με ένα βεντλατέρ π.χ. 400 m3/h το σπίτι θα πρέπει να χάνει 300. Αν το σπίτι είναι καλά μονωμένο ίσως να μην χάνει τόσο. Θέλει δοκιμές για να πετύχεις τέλεια ισσοροπία , μπορεί να δοκιμάσει πως επηρεάζεται ανοίγοντας ένα παράθυρο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60057 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @GT
Φίλε Γιάννη,
Για το πρώτο θέμα που αναφέρεις, πιστεύω ότι στην πράξη ο όγκος του αέρα που έχει την ικανότητα να εισάγει το βεντιλατέρ στο σπίτι, είναι ελάχιστα περισσότερος από αυτόν που διαφεύγει από την καύση και τις χαραμάδες του σπιτιού. Ακόμα με τις εξωτερικές γρίλιες θεωρητικά μπορώ να ρυθμίσω από 100/0 έως 50/50 μέσα/έξω.
Το δεύτερο για την διατάραξη της φυσικής ροής με προβληματίζει, ίσως μια περσίδα με πλένουμ να μειώνει την διατάραξη.


Στην κατασκευή μου πάντως, που έχω δύο περσίδες κάτω και τρεις επάνω, την εσωτερική είσοδο για τον εναλλάκτη την οδήγησα πολύ κοντά στην μία από τις κάτω. Η φυσική ροή δεν δείχνει να επηρεάζεται. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν κλείσω το βεντιλατέρ έχει λίγο μεγαλύτερη θερμοκρασία η φυσική ροή. Αυτό βέβαια δικαιολογείται από την ροή του δροσερού αέρα στον εναλλάκτη.


Σταύρο καλημέρα!

Για το πρώτο που λες, θεωρητικά είναι άμεσα εξαρτώμενο τόσο με την παροχή του βεντιλατέρ, όσο και με τη συνολική επιφάνεια χαραμάδων κλπ απ' όπου εξέρχεται ο αέρας υπό εσωτερική υπερπίεση.
Δεν έχω ιδέα πως μπορεί να υπολογιστεί κάτι τέτοιο, αλλά εκτιμώ πως για να είναι μικρή η διαφορά όπως λες, πρέπει οι χαραμάδες κλπ να είναι ολίγον τι ευάερες και ευήλιες.
Στην πράξη τώρα και αφήνοντας τις θεωρίες, βεντιλατέρ είναι όχι κοφλέρ, οπότε στην τελική, πράγματι ο αέρας που θα μπει θα είναι λίγο πιο πολύς από τον εξερχόμενο, αλλιώς το σπίτι θα γινόταν θάλαμος συμπίεσης. :P

Για το δεύτερο, συμφωνώ με αυτό που λες για το δροσερό αέρα στην εναλλάκτη, που όταν πάψει να διοχετεύεται, η εξωτερική του επιφάνεια θα ανεβάσει λογικά θερμοκρασία, την οποία θα αποδώσει στο χώρο της φούσκας, άρα και στον αέρα φυσικής ροής.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60183 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα και από εμένα :)
Το σχέδιο το έκανα γιατί από το διάβασμα του φόρουμ δεν βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα αν χρειάζεται μια ή δυο τρύπες. Στην εγκατάσταση που έκανα εγώ ανοιξα δυο και τελικά χρησιμοποιώ μόνο την είσοδο που βγαίνει στο βεντιλατερ. Την άλλη για την καύση την έχω μονίμως κλειστή. Μέχρι τώρα δεν είχα ούτε υποψία καπνίσματος. Με αυτόν τον τρόπο κάνουν κατά κόρον την εγκατάσταση οι εταιρείες, συγκεκριμένα χρησιμοποιούν μοτέρ διπλής αναρρόφησης και συνδέουν από την μια μεριά την είσοδο εξωτερικού αέρα, αφήνοντας την άλλη ασύνδετη να τραβάει εσωτερικό αέρα. Πριν ξεκινήσει το μοτέρ, λειτουργεί ως είσοδος φρεσκου αέρα που αναπληρώνει τον αέρα της καύσης.
@giol
Φίλε Θανάση,
Το κάθε κιλό ξύλο θέλει 5-8m3/h οπότε σε ενεργειακή εστία τα κυβικά δεν είναι ούτε 40/ώρα. Το μοτέρ προσθέτει τα 40 συν κάτι τις παραπάνω. Γι αυτό και όταν συνδέεται μόνο εξωτερικός ανεβάζει θερμοκρασία. Επειδή δεν μπορεί να προσθέσει πολύ παραπάνω και γυρνάει χωρίς να μπορεί να διώξει τον αέρα. Όταν αφήνουμε ανοιχτό ένα παράθυρο φυσάει ελεύθερα γιατί δεν βρίσκει αντίσταση ο αέρας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.541 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ