Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60392 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mylonas έγραψε: Καλησπερα και απο μενα.Εχω τοποθετησει κασσετα invicta 800gv και ηθελα να ρωτησω σε ποια θεση πρεπει να βρισκεται ο μοχλος που βρισκεται διπλα αριστερα απο το μοχλο του κλαπε και τι σημαινει το + και το - που εχει επανω.Ευχαριστω.


Αν δεν κάνω λάθος είναι η δευτερογενή καύση και το χρησιμοποιείς μόνο όταν έχεις κάψει πολύ καλά το τζάκι.(αν και εγω έχω ένα ερώτημα αν χριάζετε τόσο καλο κάψιμο....!!! είμαι ακόμα σε δοκιμες).
Γεμίζεις το τζάκι με καλής ποιότητας ξύλο(ξερό),κλείνεις κλαπέτο και αέρα από το συρτάρι, αφού έχουν πάρει τα ξύλα, και μετά ανοίγεις το λευγεδάκι στο +…….. ο χορός της φωτιάς ξεκινάει……ΜΑΓΙΑ.
Εγώ το έχω μόνιμα στο -.
Το + ανοίγεις τον αέρα
Το – κλείνεις τον αέρα
Να σε ρωτήσω και εγώ?
Η κασέτα που έβαλες είναι Invicta Insert 800Vt turbo?
Τι απόδοση έχεις?
Πως την τοποθέτησες?
Τετραγωνικά σπιτιού και περιοχή της Ελλάδας?

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by barbanikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60415 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @mick
Την τρύπα την ανοίγουμε ακριβώς για να αποφύγουμε την ροή από τις χαραμάδες ή το να καπνίζει το τζάκι όταν το σπίτι σφραγίζει καλά. Αν καις το τζάκι χωρίς να ανανεώνεται κάπως ο εσωτερικός αέρας είναι πολύ ανθυγιεινό. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν κατάλαβα την παρατήρησή σου.

Δεν εννοώ κάτι άλλο. Το ίδιο με εσένα και τον Asteri λέω. Ο eightball2020 ανέφερε ότι ''είναι απαγορευτικό να παίρνεις αέρα για την καύση από το σαλόνι'' Δεν θυμόταν το γιατί, κάπου το είχε διαβάσει.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60436 από ark
Απαντήθηκε από ark στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Jimopoulos
Είμαι ακριβώς πριν την παραγγελία του 600 piano..θέλω να ζεστάνω 80 τμ,καλά μονωμένο,με 3 αεραγωγούς max στα 4 μέτρα
Είσαι ευχαριστημένος;
Πρέπει να προσέξω κάτι στην εγκατάσταση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60469 από mylonas
Απαντήθηκε από mylonas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η κασσετα ναι αυτη ειναι.
Τετραγωνικα 170 ισογειο 90 και οροφος 80 στη λαμια με καλη μονωση.
Οσο για την τοποθετηση νομιζω οτι χρειαζομαι βελτιωσεις.Ειχα εστια μαντεμενια 90αρα.Μετα την αφαιρεση της μονωσα σωστα το θερμοθαλαμο,και εβαλα την κασσετα σηκωμενη κατα 1,5cm απο τη βαση.Τραβηξα τους 2 αεραγωγους της κασσετας στο 1m απο πανω και εκλεισα θερμοθαλαμο στο 1,15m.Εκτονωση στο πλαι 15*30 με εισοδο Φ120 που καταληγει στο κατω και πισω μερος της κασσετας.
Οι θερμοκρασιες που εχω ειναι 20 - 21 στο ισογειο και 17 πανω.
Αυτο που θα κανω μετα απο διαβασμα του forum και συζητηση με τον τζακα, ειναι να ανοιξω την γυψοσανιδα περιμετρικα της εστιας 2 με 3 cm για εισοδο του αερα μεσα απο το σπιτι και ανοιγμα εκτονωσης στο υψος των αεραγωγων της κασσετας μεγαλυτερο απο το υπαρχον για να βελτιωθει ο ελκυσμος και η αποδοση του.
Θα ηθελα τη βοηθεια σας για τυχον παρατηρησεις, διορθωσεις ακομα και προτασεις νεες.
Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60552 από nivosgr
Απαντήθηκε από nivosgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι και ειδικά από τον ΑΣΤΕΡΗ που είναι σαΐνι ;) .
Μέχρι και πέρυσι είχα πρόβλημα με το τζάκι ένα 12kw Ισπανικό bronpi lorca. Τελικά το πρόβλημα ηtαν με την καμινάδα και φέτος είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση του αφού μου ζεσταίνει 55τμ σαλόνι που σημειωτέον συνδέεται και με τον πάνω όροφο με εσωτερική σκάλα.
Απλά πέρυσι όταν το συνεργείο της εταιρείας που αγόρασα το τζάκι έψαχνε να βρει λύση, αφαίρεσε ένα τμήμα από το κορδόνι στο πάνω και άλλο ένα τμήμα στο κάτω μέρος του τζαμιού όπως το βλέπουμε για να μην μαυρίζει το τζάμι, όπως είπαν.

Είναι σωστό αυτό; Μήπως παίρνει περισσότερο αέρα και χάνει σε απόδοση;

Είναι σκόπιμο να ξαναπεράσω το κορδόνι παντού και να σφραγίσει τελείως;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60594 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @eightball2020
Φίλε Σπύρο,
Αν η εστία δεν έχει είσοδο εξωτερικού αέρα, με ποιον ακριβώς τρόπο μπορείς να το καταφέρεις να μην καις τον εσωτερικό αέρα?
Μπορεί να βάζεις κοντά στο συρτάρι την είσοδο αλλά δεν τραβάει μόνο αυτόν, τραβάει γενικά από τον χώρο.
Το θέμα δεν είναι ποιον καις αλλά αυτός που φεύγει από την καμινάδα να αναπληρώνεται με φρέσκο.
Αυτό εξασφαλίζεται από την εξισορρόπηση της εσωτερικής με την εξωτερική πίεση όταν είναι κλειστό το βεντιλατέρ και από αυτόν που μπορεί να πιέσει μέσα όταν είναι ανοιχτό.
Λίγες μέρες πριν ρωτούσες για τρεις τρύπες. Αυτό που χρειάζεται στην περίπτωσή σου είναι μόνο μία με φ120 που είτε με βεντιλατέρ είτε χωρίς, μπορεί να αναπληρώνει τον αέρα της καύσης σου. Εκτός αν η εστία έχει την είσοδο αέρα καύσης οπότε συνδέεις επάνω τον αγωγό και κάνεις ακόμα μια σε φ100 και με ταυ την οδηγείς στο μοτέρ.


Κ αν υπάρχουν δύο μοτέρ; Πες οτι η φ120 συνδέεται κάτω στην εστία. Η φ100 που λες συνδέεται με ταυ στον εναλακτη κ στην ανανέωση του θερμοθαλαμου,σωστά; Αν υπάρχει κ άλλο μοτέρ κάτω από την εστία τι γίνεται; Ίσως ρωτάω χαμαρα αλλά στο μυαλό μου έχω οτι άλλος αέρας παει στην καύση κ άλλος στο μοτέρ... Γιαυτο έλεγα για τρεις τρύπες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.486 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ