Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60629 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Και να ρωτήσω κάτι άλλο. Φέτος έβαλα σκέπη κ η καμινάδα είναι πιο κάτω από τον καβαλάρη θα πρέπει να την σηκώσω ώστε να παει 30-40 εκατοστά πιο πάνω από τον καβαλάρη; Σπίτια τριγύρω μου δεν υπάρχουν. Το τζάκι ειναι παραδοσιακό ανοιχτό,κ καπνίζει, σήμερα άνοιγα τρύπες δίπλα από το τζάκι γιατι άνοιγα ένα παράθυρο απέναντι κ κρύωνε όλο το σαλόνι αφού το διέτρεχε κρύος αέρας. Άνοιξα φ120 αλλά τπτ κ εκεί που είδα οτι δεν κάπνιζε ήταν στην φ150 αλλά όταν ειναι να πάρουν φωτιά τα ξύλα επειδη βάζουμε πολλά ξύλα κ την πνιγουμε τη φωτιά μας βγάζει λίγο καπνό έξω,οπότε είπα μήπως αν ψηλωνα λίγο ακόμα την καμινάδα μήπως ήμουν οκ. Η υπάρχουσα καμιναδα είναι μάλλον 4 μέτρα.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60640 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

eightball2020 έγραψε:

Stavrax έγραψε: @eightball2020
Φίλε Σπύρο,
Αν η εστία δεν έχει είσοδο εξωτερικού αέρα, με ποιον ακριβώς τρόπο μπορείς να το καταφέρεις να μην καις τον εσωτερικό αέρα?
Μπορεί να βάζεις κοντά στο συρτάρι την είσοδο αλλά δεν τραβάει μόνο αυτόν, τραβάει γενικά από τον χώρο.
Το θέμα δεν είναι ποιον καις αλλά αυτός που φεύγει από την καμινάδα να αναπληρώνεται με φρέσκο.
Αυτό εξασφαλίζεται από την εξισορρόπηση της εσωτερικής με την εξωτερική πίεση όταν είναι κλειστό το βεντιλατέρ και από αυτόν που μπορεί να πιέσει μέσα όταν είναι ανοιχτό.
Λίγες μέρες πριν ρωτούσες για τρεις τρύπες. Αυτό που χρειάζεται στην περίπτωσή σου είναι μόνο μία με φ120 που είτε με βεντιλατέρ είτε χωρίς, μπορεί να αναπληρώνει τον αέρα της καύσης σου. Εκτός αν η εστία έχει την είσοδο αέρα καύσης οπότε συνδέεις επάνω τον αγωγό και κάνεις ακόμα μια σε φ100 και με ταυ την οδηγείς στο μοτέρ.


Κ αν υπάρχουν δύο μοτέρ; Πες οτι η φ120 συνδέεται κάτω στην εστία. Η φ100 που λες συνδέεται με ταυ στον εναλακτη κ στην ανανέωση του θερμοθαλαμου,σωστά; Αν υπάρχει κ άλλο μοτέρ κάτω από την εστία τι γίνεται; Ίσως ρωτάω χαμαρα αλλά στο μυαλό μου έχω οτι άλλος αέρας παει στην καύση κ άλλος στο μοτέρ... Γιαυτο έλεγα για τρεις τρύπες.

Για ποια εστία σκεφτεσαι?
Και τα κουφώματα τι είναι?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60646 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@ eightball2020

Στο άναμμα να βάζεις λίγα ξύλα.
Όταν αυτά πάρουν καλά, ανεβάσει θερμοκρασία το τζάκι και δώσουν και λίγο κάρβουνο, τότε αρχίζεις και προσθέτεις.
Θεωρητικά θα πρέπει να αποφύγεις την κάπνα έτσι.

Σχετικά με την αλλαγή εστίας τώρα, πρέπει να κατασταλάξεις στο τι εστία θες να πάρεις, διότι έτσι καθορίζεται και ο τρόπος εγκατάστασης.
Αν θυμάμαι καλά, ψάχνεσαι για monoblocco LaNordica, σωστά?.
Εγώ με τέτοιο τζάκι, δε θα έβαζα εναλλάκτη να σου πω την αλήθεια.

Αυτό το τζάκι θέλει 3 τρύπες εισαγωγής, στην έκδοση με το βεντιλατέρ:
- μια Φ140 εξωτερική για αέρα καύσης.
- μια Φ140 εξωτερική που συνδέεται με αεραγωγό στη μια είσοδο του βεντιλατέρ.
- μια Φ140 εσωτερική, στη γυψοσανίδα, που συνδέεται με αεραγωγό στην άλλη είσοδο του βεντιλατέρ.

Αυτά ανεξάρτητα από τις περσίδες φυσικής ροής στην πρόσοψη πάνω - κάτω, για να μη σε μπερδέψω.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": eightball2020

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60655 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε:

eightball2020 έγραψε:

Stavrax έγραψε: @eightball2020
Φίλε Σπύρο,
Αν η εστία δεν έχει είσοδο εξωτερικού αέρα, με ποιον ακριβώς τρόπο μπορείς να το καταφέρεις να μην καις τον εσωτερικό αέρα?
Μπορεί να βάζεις κοντά στο συρτάρι την είσοδο αλλά δεν τραβάει μόνο αυτόν, τραβάει γενικά από τον χώρο.
Το θέμα δεν είναι ποιον καις αλλά αυτός που φεύγει από την καμινάδα να αναπληρώνεται με φρέσκο.
Αυτό εξασφαλίζεται από την εξισορρόπηση της εσωτερικής με την εξωτερική πίεση όταν είναι κλειστό το βεντιλατέρ και από αυτόν που μπορεί να πιέσει μέσα όταν είναι ανοιχτό.
Λίγες μέρες πριν ρωτούσες για τρεις τρύπες. Αυτό που χρειάζεται στην περίπτωσή σου είναι μόνο μία με φ120 που είτε με βεντιλατέρ είτε χωρίς, μπορεί να αναπληρώνει τον αέρα της καύσης σου. Εκτός αν η εστία έχει την είσοδο αέρα καύσης οπότε συνδέεις επάνω τον αγωγό και κάνεις ακόμα μια σε φ100 και με ταυ την οδηγείς στο μοτέρ.


Κ αν υπάρχουν δύο μοτέρ; Πες οτι η φ120 συνδέεται κάτω στην εστία. Η φ100 που λες συνδέεται με ταυ στον εναλακτη κ στην ανανέωση του θερμοθαλαμου,σωστά; Αν υπάρχει κ άλλο μοτέρ κάτω από την εστία τι γίνεται; Ίσως ρωτάω χαμαρα αλλά στο μυαλό μου έχω οτι άλλος αέρας παει στην καύση κ άλλος στο μοτέρ... Γιαυτο έλεγα για τρεις τρύπες.

Για ποια εστία σκεφτεσαι?
Και τα κουφώματα τι είναι?

Η εστία που μου έκατσε στο μάτι ειναι η nordica monoblocco 900 piano,.αυτό μέχρι του χρόνου μπορεί να αλλάξει. Τα κουφώματα ειναι .elvial θερμοδιακοπτωμενα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60657 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nivosgr έγραψε: Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι και ειδικά από τον ΑΣΤΕΡΗ που είναι σαΐνι ;) .
Μέχρι και πέρυσι είχα πρόβλημα με το τζάκι ένα 12kw Ισπανικό bronpi lorca. Τελικά το πρόβλημα ηtαν με την καμινάδα και φέτος είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση του αφού μου ζεσταίνει 55τμ σαλόνι που σημειωτέον συνδέεται και με τον πάνω όροφο με εσωτερική σκάλα.
Απλά πέρυσι όταν το συνεργείο της εταιρείας που αγόρασα το τζάκι έψαχνε να βρει λύση, αφαίρεσε ένα τμήμα από το κορδόνι στο πάνω και άλλο ένα τμήμα στο κάτω μέρος του τζαμιού όπως το βλέπουμε για να μην μαυρίζει το τζάμι, όπως είπαν.

Είναι σωστό αυτό; Μήπως παίρνει περισσότερο αέρα και χάνει σε απόδοση;

Είναι σκόπιμο να ξαναπεράσω το κορδόνι παντού και να σφραγίσει τελείως;


Όπως τα λες είναι. Τραβάει παραπάνω αέρα και θα καίει και το κατιτίς παραπάνω.
Εγώ θα τα έκλεινα και τα 2 και αν έβλεπα ότι μαυρίζει το τζάμι, θα εφάρμοζα τη λύση που πρότεινε ο Asteris και εφάρμοσαν αρκετοί και με επιτυχία: στο πάνω μέρος, από 1 ροδελίτσα δεξιά αριστερά, για να μένει μια μικρή χαραμάδα και να δημιουργεί αεροκουρτίνα.
Όσο για το πάχος, μικρές νομίζω χρησιμοποιούσαν οι φίλοι εδώ, 0,5mm, 0,7mm, κάπου εκεί. Και αυξομείωναν το πάχος αναλόγως των διαπιστώσεων.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nivosgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60662 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε: @ eightball2020

Στο άναμμα να βάζεις λίγα ξύλα.
Όταν αυτά πάρουν καλά, ανεβάσει θερμοκρασία το τζάκι και δώσουν και λίγο κάρβουνο, τότε αρχίζεις και προσθέτεις.
Θεωρητικά θα πρέπει να αποφύγεις την κάπνα έτσι.

Σχετικά με την αλλαγή εστίας τώρα, πρέπει να κατασταλάξεις στο τι εστία θες να πάρεις, διότι έτσι καθορίζεται και ο τρόπος εγκατάστασης.
Αν θυμάμαι καλά, ψάχνεσαι για monoblocco LaNordica, σωστά?.
Εγώ με τέτοιο τζάκι, δε θα έβαζα εναλλάκτη να σου πω την αλήθεια.

Αυτό το τζάκι θέλει 3 τρύπες εισαγωγής, στην έκδοση με το βεντιλατέρ:
- μια Φ140 εξωτερική για αέρα καύσης.
- μια Φ140 εξωτερική που συνδέεται με αεραγωγό στη μια είσοδο του βεντιλατέρ.
- μια Φ140 εσωτερική, στη γυψοσανίδα, που συνδέεται με αεραγωγό στην άλλη είσοδο του βεντιλατέρ.

Αυτά ανεξάρτητα από τις περσίδες φυσικής ροής στην πρόσοψη πάνω - κάτω, για να μη σε μπερδέψω.


Σωστά τα λες για την εστία αν μέχρι του χρόνου δεν προκύψει κάτι άλλο,γιατι μέχρι στιγμής αυτή μου έκανε κλικ,αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Τωρα, το τζάκι ειναι ήδη αναμμενο τρεις μέρες σερί,οπότε η καμινάδα έχει ήδη θερμανθει, όταν πέσει η φωτιά κ έχει κάρβουνα πετάω μέσα 4_5 κούτσουρα κ μέχρι να πάρουν βγάζουν καπνό,αυτό το κάνω εσκεμμένα για να δω με τον πολύ καπνό αν τραβάει καλα,αλλά τζίφος. Γιαυτο λέω μήπως πρέπει να σηκώσω κ την καμινάδα κ άλλο; Η καμινάδα είναι τετράγωνη με ελινιτ,από έξω τούβλο κ σοφά, και κάνει γωνία στη φούσκα.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.459 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ