Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61983 από YiannisCris
Απαντήθηκε από YiannisCris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
MICK ευχαριστώ για την απάντηση.

Το σπίτι δεν έχει πρόβλημα όσο αφορά μόνωση και πορτοπαράθυρα.
O προβληματισμός μου ήταν μεταξύ Nordeca 80 crystal και NordPeis N27.

Παρά το ότι η Nordeca μου έρχεται κουτί χωρίς πολλά μερεμέτια καταλήγω όμως στην δεύτερη θέλοντας να αποφύγω θόρυβο και τα διάφορα που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς στο forum. Νομίζω ότι έχει και καλύτερη απόδοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62054 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

YiannisCris έγραψε: MICK ευχαριστώ για την απάντηση.

Το σπίτι δεν έχει πρόβλημα όσο αφορά μόνωση και πορτοπαράθυρα.
O προβληματισμός μου ήταν μεταξύ Nordeca 80 crystal και NordPeis N27.

Παρά το ότι η Nordeca μου έρχεται κουτί χωρίς πολλά μερεμέτια καταλήγω όμως στην δεύτερη θέλοντας να αποφύγω θόρυβο και τα διάφορα που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς στο forum. Νομίζω ότι έχει και καλύτερη απόδοση.


ΓΙΑΝΝΗ !!!
Η NordPeis N27 από ότι βλέπω στο γερμανικό site είναι 9 kw. Tα 12 kw είναι η μάξιμουμ απόδοση που μπορεί να δώσει η εστία για λίγο χρόνο και όχι για συνεχόμενη καύση. παραθέτω το link:
www.nordpeis.com/de/produkte/heizeinsatz/n27.asp
Επίσης νομίζω ότι είναι ακριβή εστία για τα kw που αποδίδει
Πάντως αξίζει να το ψάξεις λίγο παραπάνω και να πάρεις μερικές γνώμες από τα παιδια του forum που έχουν και μεγάλη εμπειρία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62077 από Laman
Απαντήθηκε από Laman στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα. Ηθελα να ρωτησω σε τζάκι φυσικης ροής υπαρχει τροπος να εισαγουμε στο χωρο-θερμοθαλαμο φρεσκο αερα?Επισης ο φρεσκος αερας που οδηγειται κατω απο την εστια για την καυση ειναι σωστο να τον εχουμε μονιμα ανοιχτο ή πρεπει να μπει ταμπερ στη σωληνα για να κλεινει?
Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62082 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Laman έγραψε: Καλησπερα. Ηθελα να ρωτησω σε τζάκι φυσικης ροής υπαρχει τροπος να εισαγουμε στο χωρο-θερμοθαλαμο φρεσκο αερα?Επισης ο φρεσκος αερας που οδηγειται κατω απο την εστια για την καυση ειναι σωστο να τον εχουμε μονιμα ανοιχτο ή πρεπει να μπει ταμπερ στη σωληνα για να κλεινει?
Ευχαριστω


Ο αέρας καύσης που φέρνεις απ' έξω, προφανώς αναμιγνύεται με τον εισερχόμενο εσωτερικό, οπότε υπάρχει μια ανανέωση.

Ναι, καλό είναι να μπορείς να το κλείνεις όταν δε λειτουργεί το τζάκι, για να μη μπάζει κρύο στο σπίτι.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62086 από Laman
Απαντήθηκε από Laman στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μα πως αναμειγνυεται αφου το φρεσκο αερα το εχω παει ακριβως κατω απο το συρταρακι της σταχτης??
Και απο τη στιγμη που παει μονο μεσα στην εστια πως θα μου κρυωσει το σπιτι??

GT έγραψε:

Laman έγραψε: Καλησπερα. Ηθελα να ρωτησω σε τζάκι φυσικης ροής υπαρχει τροπος να εισαγουμε στο χωρο-θερμοθαλαμο φρεσκο αερα?Επισης ο φρεσκος αερας που οδηγειται κατω απο την εστια για την καυση ειναι σωστο να τον εχουμε μονιμα ανοιχτο ή πρεπει να μπει ταμπερ στη σωληνα για να κλεινει?
Ευχαριστω


Ο αέρας καύσης που φέρνεις απ' έξω, προφανώς αναμιγνύεται με τον εισερχόμενο εσωτερικό, οπότε υπάρχει μια ανανέωση.

Ναι, καλό είναι να μπορείς να το κλείνεις όταν δε λειτουργεί το τζάκι, για να μη μπάζει κρύο στο σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62101 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

YiannisCris έγραψε: MICK ευχαριστώ για την απάντηση.

Το σπίτι δεν έχει πρόβλημα όσο αφορά μόνωση και πορτοπαράθυρα.
O προβληματισμός μου ήταν μεταξύ Nordeca 80 crystal και NordPeis N27.

Παρά το ότι η Nordeca μου έρχεται κουτί χωρίς πολλά μερεμέτια καταλήγω όμως στην δεύτερη θέλοντας να αποφύγω θόρυβο και τα διάφορα που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς στο forum. Νομίζω ότι έχει και καλύτερη απόδοση.


Την Nordpeis την έχω δει να δουλέυει και μου φάνηκε πολύ καλή. Με τα kw δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι συμβαίνει στις βόρειες χώρες π.χ. στην Γερμανία που πήρα την jolly mec την έδινε 9 kw ανώ στην εταιρία και στο manual λέει 15. Μετά αν ψάξεις στο google "tulikivi" θα δεις κάτι κατασκευές τζάκια θηρία hitech πόυ τα δίνουν 3kw!!! Νομίζω ότι έχουν άλλη λογική στην χρήση, δηλαδή αντί να σχεδιάζουν για μέγιστη ισχύ, κοιτάνε να κρατήσουν υψηλή μέση ισχύ για μέγαλο διάστημα με αραιή τροφοδοσία. Μικρές εστίες ,υλικά που αποθηκέυουν θερμότητα για να την ελευθερώσουν αργότερα κ.α.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gen

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.464 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ