Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62132 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Laman έγραψε:

GT έγραψε:

Laman έγραψε: Καλησπερα. Ηθελα να ρωτησω σε τζάκι φυσικης ροής υπαρχει τροπος να εισαγουμε στο χωρο-θερμοθαλαμο φρεσκο αερα?Επισης ο φρεσκος αερας που οδηγειται κατω απο την εστια για την καυση ειναι σωστο να τον εχουμε μονιμα ανοιχτο ή πρεπει να μπει ταμπερ στη σωληνα για να κλεινει?
Ευχαριστω


Ο αέρας καύσης που φέρνεις απ' έξω, προφανώς αναμιγνύεται με τον εισερχόμενο εσωτερικό, οπότε υπάρχει μια ανανέωση.

Ναι, καλό είναι να μπορείς να το κλείνεις όταν δε λειτουργεί το τζάκι, για να μη μπάζει κρύο στο σπίτι.


Μα πως αναμειγνυεται αφου το φρεσκο αερα το εχω παει ακριβως κατω απο το συρταρακι της σταχτης??
Και απο τη στιγμη που παει μονο μεσα στην εστια πως θα μου κρυωσει το σπιτι??


Μα πως να μην αναμιχθεί, αφού ο αεραγωγός εξωτερικού αέρα δεν κουμπώνει στεγανά σε κάποια υποδοχή της εστίας, αλλά απλά διοχετεύει αέρα χύμα στο θερμοθάλαμο, έστω και κοντά στο συρτάρι?

Αέρας είναι και σκορπάει, δεν είναι δυνατό η εστία να τραβάει επιλεκτικά μόνο από τον αεραγωγό.

Τραβάει από το χώρο τριγύρω.

Άρα θα τραβήξει λίγο και απ' τους 2. Ομοίως και η φυσική ροή κατ' επέκταση.

Το ίδιο ισχύει και για το επόμενο ερώτημά σου, ο χώρος πίσω από την εστία δεν είναι σφραγισμένος έναντι του σαλονιού, αέρας είναι και περνάει.

Οποιαδήποτε μεταβολή της πίεσης μέσα στο σπίτι λοιπόν, ενδέχεται να προκαλέσει "άντληση" αέρα από την τρύπα, ο οποίος θα διοχετευτεί και στο υπόλοιπο σπίτι, καθώς όπως είπαμε η κατασκευή δεν είναι σφραγισμένη και ο αέρας συνεπώς πάει παντού.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62149 από gus
Απαντήθηκε από gus στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε:

gus έγραψε: καλησπερα στη τζακοπαρεα,ζητω τη βοηθεια σας γιατι εχω ταλαιπωρηθει με το τζακι πανω απο 2 μηνες.Εχω αναφερθει ξανα στα προβληματα που εχω πριν κανα μηνα.Εχω ενα 14kw το οποιο οταν το αναβα μυριζε πολυ,για να μη πολυλογο ανακαλυπσα οτι καιγοταν το νταου του τοιχου,ηρθε ο μαστορας μονωσε ενα μερος της καμιναδας με κεραμοβαμβακα και βελτιωθηκε η κατασταση.ακομα ομως υπαρχει μια μικρη μυρωδια σε καλα αναματα αλλα αυτο το προσπερνω.Το μεγαλο θεμα ειναι οτι το τζακι δεν ανεβαζει πανω απο 3-4 βαθμους την εσωτερικη θερμοκρασια,οταν ηρθε ανοιξε μια εκτονωση στη φουσκα 10χ10 περιπου,(υπαρχουν και 2 περσιδες απο τα βεντιλατερ) και αλλαξε το περιστρεφομενο τησ καμιναδας με ενα σταθερο που λεει οτι ειναι για ενεργειακα καταλληλο.Αποτελεσμα παλι δεν εχω δυστυχως.Αν μπορειτε να με βοηθησετε,σας ευχαριστω


Εγω βλεπω οτι η κασετα σου θελει φ200 ! Τωρα εισαι παρα πολυ χαμηλα , εχεις μεγαλη καμιναδα αιντε φ180 !
Μια photo θελουμε . Απο πανω η κασετα σου εχει 2 εξοδους , μπορεις να δεις απο εκει μεσα , βγαζοντας τα σπιραλ ??? 14 Kw και να μην ζεστενει ενα χωρο 60 τετραγωνικα , δεν δικαιολογειται ! Αιντε τα μαρμαρα κατω να ειναι κρυοα , ο αερας γυρω σου πρεπει να ειναι ζεστος ! Ψαχτο

Ξεκιναει απο την κασετα με 200φ και καταληγει σε 180φ για να μπει στην υπαρχουσα καμιναδα σε ενα μηκος περιπου 1 μετρο .η καμιναδα περιπου στα 14 μετρα ειναι κτιστη με 200 φ και μεσα εχουν περασει σπιραλ 180φ μεχρι πανω.Υπαρχει πιθανοτητα να εχω απωλεια θερμοτητασ απο την ενωση τησ σωληνασ που συνδεει την κασετα με την καμιναδα?θελω επισης να επισημανω πως καιω παρα πολυ ξυλο,παρολο που κλεινω πρωτογενη και παιζω και το ταμπερ της κασετας,επισης εχω διαπιστωσει πως κατω απο την κασετα μπαινει αερας κρυος μεσα στο σπιτι ειναι φυσιολογικο?Οσο για οδηγιες εγκαταστασης δε μπορω να τις βρω

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by gus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62164 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

YiannisCris έγραψε: MICK ευχαριστώ για την απάντηση.

Το σπίτι δεν έχει πρόβλημα όσο αφορά μόνωση και πορτοπαράθυρα.
O προβληματισμός μου ήταν μεταξύ Nordeca 80 crystal και NordPeis N27.

Παρά το ότι η Nordeca μου έρχεται κουτί χωρίς πολλά μερεμέτια καταλήγω όμως στην δεύτερη θέλοντας να αποφύγω θόρυβο και τα διάφορα που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς στο forum. Νομίζω ότι έχει και καλύτερη απόδοση.


Εγώ θα έπαιρνα την Nordpeis πάντως. Πρέπει ναναι το νο,1 σε εστίες.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62249 από YiannisCris
Απαντήθηκε από YiannisCris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
dmtr και Giol ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Όσο αφορά την απόδοση δεν μπόρεσα να βρώ άκρη! Όλες οι χώρες στον βορρά (Γερμανία, Δανία, Νορβηγία) αναφέρουν σαφώς χαμηλότερες αποδόσεις από ότι οι Ιταλοί (κυρίως) και οι Γάλλοι.Οι τζακάδες δε, λένε ότι θέλουνε.

Έχω δει όμως κάποια τζάκια να δουλεύουν όπως πχ Jolly (με ονομαστική 24kw) και nordpeis N24 (με 8kw) και δεν μου φάνηκε διαφορά απόδοσης τόσο μεγάλη (σχεδόν καθόλου). Δεν τα έχω ζήσει όμως τα τζάκια για να έχω σαφή και ενδεχμένως σωστή άποψη αλλά τα πρώτα συμπεράσματα είναι όπως τα αναφέρω.

Καλοδεχούμενη όποιαδηποτε άποψη μήπως και αποφύγω να κάνω κάποια χοντράδα (με δεδομένο το αυξημένο κόστος της Ν27)

ευχαριστώ και πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62278 από YiannisCris
Απαντήθηκε από YiannisCris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστώ NASOS02 για την απάντηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62308 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

YiannisCris έγραψε: MICK ευχαριστώ για την απάντηση.

Το σπίτι δεν έχει πρόβλημα όσο αφορά μόνωση και πορτοπαράθυρα.
O προβληματισμός μου ήταν μεταξύ Nordeca 80 crystal και NordPeis N27.

Παρά το ότι η Nordeca μου έρχεται κουτί χωρίς πολλά μερεμέτια καταλήγω όμως στην δεύτερη θέλοντας να αποφύγω θόρυβο και τα διάφορα που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς στο forum. Νομίζω ότι έχει και καλύτερη απόδοση.

Είναι ζήτημα προσωπικού γούστου και χρημάτων πλέον. Δεν γνωρίζω πόσο κοστίζει η nordpaeis. Eγώ έχω Nordica 70. Ζεσταίνω ένα χώρο 60μ2 που συγκοινωνεί με κουζίνα και διάδρομο. Το ανάβω καθημερινά από τις περ.11πμ μέχρι 11 μμ. Δεν έχω πρόβλημα. Μένω στην Ανατολικά Αττική σε σπίτι δεκαετίας 70 με μόνη μόνωση το διπλό τοίχο (χωρίς μόνωση ανάμεσα). Φυσικά διπλά τζάμια από την κατασκευή του σπιτιού. Λέγοντας ''θόρυβο'', 'ισως να ενοείς το θόρυβο από τα μοτέρ όταν αυτά λειτουργούν στο 4 & 5. Τότε είναι σαν ανεμιστηράκι απο pc. Δεν τα έχω βάλει ποτέ. Βέβαια η ζέστη είναι υποκειμενική. Καλλίτερα είναι να πάρεις ΠΟΛΛΕΣ γνώμες για να αποφασίσεις το καλλίτερο για σένα. Πρέπει επίσης να σκεφτείς ότι στο χώρο των 35μ2 που θα τοποθετηθεί το τζάκι, και από εκεί, με φυσική ροή, θα ζεσταίνει το υπόλοιπο σπίτι, μήπως κάνετε sauna στα 35μ2. ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.470 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ